عوامل موثر در كاهش توان باروری

عوامل موثر در كاهش توان باروری

متخصص زنان، زایمان و نازایی، نسبت به كاهش توان باروری در جامعه هشدار داد و گفت: مواد غذایی آماده و كنسروی، لوازم آرایشی نامرغوب و امواج الكترومغناطیسی توان باروری را كاهش می دهند.

دكتر جلیل پاك روش افزود: در مسیر صنعتی شدن جامعه و مدرن شدن سبك زندگی، عوامل تهدیدكنندۀ سلامت باروری نیز افزایش یافته است و مراقبت در این زمینه باید از دوران جنینی و حتی پیش از آن آغاز شود.
وی، مصرف غذاهای آماده و كنسروها را به دلیل داشتن مواد نگهدارنده برای باروری بسیار مضر دانست و تأكید كرد: چاقی مهم ترین عامل از بین رفتن توان باروری در جامعۀ ما است كه در نتیجۀ زندگی مدرن و كم تحركی ایجاد شده است.
پاك روش با اشاره به وجود سرب در برخی مواد آرایشی، خاطرنشان كرد: مصرف لوازم آرایشی نامرغوب هم برای باروری مادر و جنین مضر است و خانم ها باید نسبت به تأثیر این گونه مواد آرایشی آگاه باشند.
این متخصص ناباروری افزود: برخی خانم ها سونوگرافی های مكرر در دورۀ بارداری انجام می دهند كه این كار بر توان باروری جنین در آینده، اثر نامطلوب دارد.
وی تاكید كرد: سونوگرافی فقط باید با دستور پزشك و در موارد لازم انجام شود، زبرا قرارگرفتن زیاد در معرض امواج این دستگاه، به ویژه در شش ماه نخست بارداری، ممكن است تأثیرات منفی بر جنین داشته باشد.
به گفتۀ دكتر پاك روش، مصرف هرگونه دارو در دوران بارداری حتماً باید با مشورت پزشك متخصص زنان باشد، زیرا برخی داروها بر سیستم تناسلی جنین تأثیر می گذارند.
وی یادآور شد كه مراقبت ها پس از تولد نیز باید ادامه یابد و افزود: تغذیه با شیر مادر مهم ترین عامل حفظ باروری در نوزاد است. زیرا شیر مادر با تقویت سیستم ایمنی نوزاد و محافظتش در برابر بیماری ها، به حفظ توان باروری نیز كمك می كند.
متخصص زنان، زایمان و نازایی، افزود: در دوران كودكی نیز باید مواظب تغذیۀ فرزندانمان باشیم، زیرا مصرف افراطی تنقلات و غذاهای آماده تأثیر منفی بر توان باروری آنان در آینده دارد.
پاك روش با اشاره به امواج و آلودگی های محیطی گفت: كنترل این معضل خارج از ارادۀ افراد است و مسئولان باید برای رفع این آلودگی ها در سطح كلان تلاش كنند تا نرخ باروری كاهش نیابد.
وی ادامه داد: والدین هم باید مراقب آثار منفی امواج تلفن همراه بر باروری خود و فرزندانشان باشند و بازی كودك با این قبیل دستگاه ها را محدود كنند.
این متخصص ناباروری پیشرفت ایران در زمینۀ تكنیك های حفظ ناباروری را چشمگیر دانست و بیان كرد: مبتلایان به بیماری سرطان، پیش از آغاز درمان، می توانند اسپرم، تخمك، جنین یا بافت های تولید مثلی خود را فریز و ذخیره كنند تا پس از بهبود، در صورت تمایل بتوانند صاحب فرزند شود.
وی ادامه داد: همچنین خانم ها و آقایانی كه سن شان در حال بالارفتن است و هنوز ازدواج نكرده یا تصمیم به بارداری نگرفته اند، می توانند از این تكنیك های حفظ باروری استفاده كنند.
گفتنی است در كمپینی كه به مناسبت هفتۀ خانواده، تولید مثل و فرزندپروری در هفتۀ پایانی اردیبهشت برگزار می شود، زوج های متقاضی می توانند برای مشاورۀ رایگان بررسی وضعیت باروری در مراكز درمان سراسر كشور، به وب سایت www.bamaan.ir مراجعه و ثبت نام كنند.