اولین مینی ورلد خاورمیانه در ملایر

اولین مینی ورلد خاورمیانه در ملایر

پارک های مینیاتوری یا همان مینی ورلدها که نمونه ای از بناها و سازه های معروف دنیا را در ابعادی کوچک ارائه می دهند و در مدت زمان کوتاهی شما را به سفری دور دنیا می برند.

پارک ها و بوستان ها از بزرگترین جاذبه های سفر و گردشگری هستند و سالانه میلیون ها نفر برای لذت بردن از تفریحات و سرگرمی هایی که در این پارک ها ارائه می شود به آنها سفر می کنند. در این میان تم پارک ها و پارک های سرگرمی سهم بزرگی از این گردش و سفر دارند و به شیوه های مختلفی در تلاش برای جذب توریست ها هستند. تم پارک هایی با موضوعات جذابی مانند پارک های آبی، دیزنی لند، لگو لند و دیگر انواع آن، همواره طرافداران خاص خود را داشته و سالانه میلیون ها دلار را نصیب صاحبان آن می کنند.

در این میان شکل جدیدی از پارک ها به وجود آمده است که تعریف جدیدی را ارائه و مرزهای سرگرمی را گسترش می دهد. پارک های مینیاتوری یا همان مینی ورلدها که نمونه ای از بناها و سازه های معروف دنیا را در ابعادی کوچک ارائه می دهند و در مدت زمان کوتاهی شما را به سفری دور دنیا می برند. اولین نمونه های این پارک ها در ژاپن، بلژیک و چین اجرا شده اند که پارک مینیاتوری اروپا در شهر بروکسل، اروپای کوچک (Mini Europe) شهرت جهانی دارد.

خوشبختانه نخستین طرح از این نوع پارک های مینی ورلد (mini world) برای اولین در خاورمیانه، در شهر ملایر در حال ساخت است. این پارک که چهارمین نوع از پارک های این چنینی در دنیا می باشد، از آن به عنوان "پنجره ای به سوی جهان" نیز یاد می شود با هدف به نمایش گذاشتن ۱۳۸ اثر تاریخی، ملی و جهانی مانند آرامگاه حافظ، برج ایفل، تخت جمشید، برج کج پیزا و .... در مقیاس یک دهم ساخته می شود. ملایر شهری در غرب ایران و در جنوب شرقی استان همدان قرار دارد و میزبان این پارک جذاب و دیدنی است.

امروز با شما سری به پارک مینی ورلد خاورمیانه که به نام پارک ملل نیز شهره شده، می زنیم و سازه هایی که تاکنون ساخته شده اند یا در مراحل ساخت هستند را از نظر می گذرانیم. با ما همراه باشید.

" عکس های این مجموعه حاصل کار عبدالله حیدری است که در خبرگزاری ایرنا انتشار یافته است."

1- تخت جمشید | پرسپولیس ایران

تخت جمشید اثر ماندگار تاریخ باستان ایران، در نزدیکی مرودشت و در فاصله ۶۰ کیلومتری شرق شیراز قرار دارد. یونانیان نام پرسپولیس را بر آن نهادند که به معنای شهر پارسی است و ایرانیان قدیم آن را به نام پارسه و چهل منار می شناختند. این سازه ی بی نظیر و یگانه ی هخامنشیان در آثار میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است و نمونه ی کوچک آن در پارک مینی ورلد ملایر، هنر معماری ایرانی را به نمایش می گذارد.

 

 

2- سربازان هخامنشی | گارد جاویدان

گارد یا سپاه جاویدان نامی است که پادشاهان هخامنشی بر ارتش خود گذاشته بودند. این گارد از خبره ترین و بزرگترین نیروهای نظامی و امنیتی آن روزگار بوده که برای دو هدف تربیت شده بودند؛ هم عضوی از گارد شاهنشاهی باشند و هم در جنگ های ایران و یونان، از میهن خود دفاع کنند. نام جاویدان به این دلیل بر آنها گذاشته شده بود که اگر کسی از افراد این سپاه کشته یا بازنشسته می شد، بلافاصله شخصی جایگزین او می گردید و در همه حال سعی بر این بود تا از تعداد افراد کاسته نشود. سربازان هخامنشی اولین برخورد تاریخ با شما در سفر به پارک ملل ملایر است.

 

3- معبد پارتنون یونان | نیایشگاه آتنا، خدای خرد و هنر

معبد باستانی پارتنون (Parthenon Temple) در آکروپولیس آتن قرار داد که پریکلس، از افراد سیاستمدار و با دانش آن روزگار، آن را ۲۵۰۰ سال پیش به هدف نیایش آتنا، خدای خرد، هنر و جنگ برپا کرد. الهه ای که در باور مردم آتن، حافظ و نگهدار شهر بوده است. معبد پارتنون در اصل بر جای ساختمانی قدیمی تر ساخته شد که در زمان جنگ ایران و یونان از میان رفته بود. این سازه باشکوه و مهم در فهرست میراث تاریخی یونسکو به ثبت رسیده است.

 

4- حافظیه شیراز | آرامگاه فخر شعر و ادب ایران

آرامگاه حافظ در شمال شیراز از جاذبه های اصلی گردشگری این شهر و صد البته ایران است. آرامگاه لسان الغیب در سال ۱۳۱۴ در زمان رضاشاه پهلوی و به همت سرهنگ علی ریاضی (رئیس فرهنگ فارس) با همکاری علی اصغر حکمت (وزیر فرهنگ وقت) مرمت و بازسازی شده و با طرحی از آندره گدار فرانسوی و با الهام از عناصر معماری دوران زندیه به شکل امروزی اش در آمد. این سازه ی پرمعنا به زیبایی هنر و عرفان ناب ایرانی را به نمایش می گذارد.


حافظیه شیراز | آرامگاه حافظ عشق و عرفان

 

5- برج ایفل پاریس | پر بازدیدترین بنای جهان

برج ۳۳۴ متری ایفل پاریس (Eiffel tower) مشهورترین سازه و جاذبه ی فرانسه و نماد آن به شمار می آید. ساخت این برج فلزی شکوهمند در سال ۱۸۸۷ میلادی آغاز شده و در ماه مارس ۱۸۸۹ به پایان کار خود رسید. این برج با عظمت با هدف گرامیداشت صدمین سالگرد انقلاب فرانسه در کنار رود سن ساخته شد. ساخت این برج تماما فلزی، که در روزگار خود بزرگترین بنای دوران به شمار می آمد، با ۱۸ هزار و ۳۸ قطعه و با کمک دو و نیم میلیون پیچ و مهره انجام گرفته است. نام برج ایفل برگرفته از نام گوستاو ایفل، سازنده و طراح هوشمند آن است. این بنا نیز به مانند معبد پارتنون و تخت جمشید در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

6- برج کج پیزا | معروفترین برج کج دنیا

برج پیزا (Tower of Piza) در ایتالیا، معروفترین برج کج دنیاست. این برج مشهور و محبوب در شهر پیزای ایتالیا واقع شده و ارتفاع آن در سمت کج برج به ۵۵.۸۶ متر و در سمت بالای برج به ۵۶.۶۷ متر می رسد. این برج در قرن دوازدهم میلادی و به منظور تحت تاثیر قرار دادن برج سینت مارک (برج مشهور دیگری که در شهر ونیز ایتالیا قرار دارد) در کنار کلیسای محلی شهر ساخته شد. در حین کار و هنگامی که برج تا سه طبقه بالا رفته بود، سازه ی آن ناگهان شروع به کج شدن کرد. بعد از این اتفاق ساخت ادامه برج تا ۱۰۰ سال به تعویق افتاد. در سال ۱۲۳۴ معمار دیگری بنا را تا سقف چهارم پیش برد اما نتوانست کار را با توجه به خمیدگی ساختمان به اتمام برساند. انحراف بنا در ساخت طبقه ی پنجم و ششم نیز ادامه پیدا کرد که این موجب شد اتمام کار آن تا صد سال دیگر نیز به سرانجام نرسد. نهایتا صد سال بعد معمار جوانی ساخت آن را به پایان رساند و ناقوس های برج را در مرکز ثقل آن نصب کرد. این برج که با زاویه ای ۶.۳ درجه نسبت به زمین بر جای خود مانده است، یکی دیگر از آثار میراث جهانی است.

7- پل ورسک سوادکوه | پل پیروزی

پل ورسک سوادکوه در حدود ۷۵ سال پیش در روستای ورسک از توابع سوادکوه مازندران ساخته شد. این پل شکوهمند در ارتفاع ۱۱۰ متری دره ی کوه و در مسیر راه آهن سراسری شمال-جنوب قرار دارد و دو کوه عظیم و سخت گذر را به هم متصل می کند. این پل در زمان رضاشاه پهلوی و با هزینه دو میلیون و ۶۰۰ هزار ریال احداث شده است. پل ورسک به دلیل اهمیتی که در زمان جنگ جهانی دوم در کمک رسانی به قوای روس ها و پیروزی نیروهای متفقین داشت، پل پیروزی لقب گرفت.

8- آرامگاه خیام | مقبره ی زیبای نابغه ی ایرانی

آرامگاه عمر خیام، شاعر، منجم و ریاضی دان شهیر ایرانی معروفترین جاذبه گردشگری نیشابور است. این آرامگاه با طرحی از هوشنگ سیحون در سال ۱۳۴۲ افتتاح شد. طرح این بنا برگرفته از زندگی و اندیشه های خیام، مبدع تقویم جلالی و سه وجه شاعری، منجمی و ریاضیدانی او کشیده شده است. سطح داخلی و خارجی این بنا با کاشی های معرق ایرانی و اشعاری از خیام تزئین شده است. گنبد این بنا شکل ستاره ای پنج پر را دارد و از میان آنها آسمان زیبا و پرستاره نیشابور دیده می شود.


9- سی و سه پل اصفهان | پل تاریخی زاینده رود

سی و سه پل اصفهان از بنام ترین اماکن تاریخی شهر اصفهان، نصف جهان است. این پل چشم نواز که بر رود زاینده رود جا خوش کرده، توسط الله وردی خان، سردار مشهور شاه عباس ساخته شده است. داستان های زیادی درباره دلیل نام گذاری این بنا به سی و سه پل نقل شده است. مشهورترین آنها به اعتقاد گرجی تبارها باز می گردد که چون حروف الفبای گرجی سی و سه حرف دارد و الله وردی خان از نژاد گرجی هاست این پل نیز سی و سه دهانه دارد. دلیل دیگر ربط عدد ۱۳۳ به الهه ی آب، آناهیتاست و از آنجایی که بناهای بسیاری در ایران برای این الهه باستانی ایرانی ساخته شده است ساخت این پل را نیز به او ربط می دادند. در ساخت سی و سه پل از سه نوع مصالح سنگ برای قسمت های زیرین، آجر و ملات ساروج و گچ برای قسمت های فوقانی استفاده می شود.

سی و سه پل اصفهان | پل تاریخی زاینده رود