بیشتر بدانیم از قلعه تاریخی چیتورگار در هند

بیشتر بدانیم از قلعه تاریخی چیتورگار در هند

چیتورگار قلعه ای زیبا در کشور هند است . از دیرباز مورد توجه بسیاری از پادشاهان بوده و امروزه نیز تبدیل به یکی از پربازدید ترین مکان های گردشگری هند شده است .

 

قلعه ای که هنوز بعد از گذشت سالیان و دیدن جنگ های بیشمار هنوز پا برجاست و زیبایی خود را از دست نداده است .

به راجستان سفر می کنیم و داستان این قلعه که به گزارش جدیدترین به نقل از چیتورگار نام دارد را با هم می شنویم .

چیتورگار قلعه ای زیبا در کشور هند است . از دیرباز مورد توجه بسیاری از پادشاهان بوده و امروزه نیز تبدیل به یکی از پربازدید ترین مکان های گردشگری هند شده است .

نگاهی به چیتورگار

بیایید به گذشته سفر کنیم ، به گذشته ی کشور زیبای هند که تاریخی به قدمت چندین هزار سال دارد . قلعه ی چیتورگار یکی از بزرگترین و مجلل ترین قلعه ها در کشور هند می باشد که آن را به نام چیتور هم می شناسند . امروزه چیتورگار را به عنوان سمبل و نماد قدرت ، زیبایی و ابهت می شناسند . این قلعه جنگ های زیادی را به خود دیده ، شکست ها ، پیروزی ها و پادشاهانی که به دنبال قدرت آرزوی فتح این قلعه را در سر می پروراندند . جنگ هایی که سال ها به طول انجامید و بسیاری کشته شدند . کودکان زیادی یتیم شدند و دیگر خانواده های خود را ندیدند . این هدیه ی جنگ است .

در گذشته چیتورگار پایتخت شهر میوار بوده و امروزه در شهر چیتورگار قرار گرفته است . چیتورگار در ابتدا متعلق به گالوت ها بوده ( نام قبیله ای در هند ) و پس از آن ها به دست قبیله ای دیگر به اسم سیسودیاس افتاد . و در قرن ۷ سوریاونشی یکی از قبایل چاتاری راجپوتس حاکم این قلعه بود . چیتورگار در سال ۱۵۶۸ رها شد و دیگر در خود مردمانی را برای زندگی ندید . آخرین پادشاهی که در این قلعه زندگی کرد امپراطور اکبر بود که در سال ۱۵۶۷ قدرت حاکم را در دست داشت . این قلعه بر روی یک تپه ساخته شده است و ۱۸۰ متر ارتفاع دارد . قلعه ای زیبا بر فراز تپه ای که توسط رود بِراچ احاطه شده است . سالیان سال است که چیتورگار الهام بخش ذهن هنرمندان و نویسندگانی بوده که برای دیدن این قلعه به هند سفر می کردند .

چیتورگار ۳ مرتبه سقوط کرد و ساکنان آن شکست خوردند . بین قرن ۱۵ تا ۱۶ .

... در سال ۱۳۰۳ علاالدین خیلجی در جنگی رانا راتان حاکم چیتورگار را شکست داد و به قدرت رسید .

... در سال ۱۵۳۵ بهادر شاه به قدرت رسید .

... در سال ۱۵۶۷ اکبر توانست ماهارانا اودای سینگ دوم را شکست دهد و حاکم شهر شود .

در همه ی جنگ ها انسان های بیشماری کشته شدند و حتی زن ها شجاعانه به مبارزه پرداختند . طبق گفته ی تاریخدانان در یکی از جنگ ها بیش از ۱۳۰۰۰ زن و کودک کشته شد .

در سال ۲۰۱۳ به ثبت یونسکو رسید و به عنوان یکی از قدیمی ترین و زیبا ترین قلعه ها معرفی شد .

زیبایی ها و ویژگی های قلعه

این قلعه ی تاریخی در ارتفاعات شهر راجستان ساخته شده است و از داخل قلعه دیدی به وسعت راجستان را خواهید داشت . معماری این بنا بسیار جالب و ستودنی می باشد . درختانی که در حیاط کاشته شده اند و سالیان سال است که سبز مانده اند و در کنارشان حوض بزرگی که شبیه به یک دریاچه ی کوچک است آب کل قلعه و همین طور درختان را تامین می کند . به هنگام غروب با تابش سرخ رنگ خورشید به دیوار های قلعه گویی آتش همه جا را فرا گرفته .

وزش باد و بوی مطبوعی که در هوا می پیچد هر گردشگری را به وجد می آورد .

با قدم زدن داخل قلعه به گذشته سفر خواهید کرد و داستان های زیادی را خواهید شنید . در ادامه به بررسی تمام قسمت های این قلعه خواهیم پرداخت .


۱) دروازه های چیتورگار

این قلعه ۷ دروازه دارد که در زبان محلی به آن ها پل می گویند . از این پل ها می توان به پادُن ، بایرون ، هانومان ، گانش ، جُدلا ، لکسمَن ، و دروازه ی اصلی که رام نام دارد اشاره کرد . به دروازه ی اصلی ، پل حاکم راما هم گفته می شود . تمامی این دروازه ها از سنگ های سخت و بزرگی ساخته شده اند و از لحاظ معماری کاملا محکم هستند . برخی از این در ها مجهز به تیغه ها یی هستند که از ورود فیل ها جلوگیری می کردند و به هنگام برخورد توپ از شتاب آن می کاسته است .

در بالای دروازه ها تیر انداز و نیزه انداز ها می توانستند به سمت پایین و به سوی دشمن حمله کنند . این یک حالت تدافعی و همین طور تهاجمی به حساب می آید . تمامی راه هایی که به دروازه ها منتهی می شوند پیچ در پیچ هستند و مسیری به این شکل برای عبور دشمن بسیار دشوار بوده است . این دروازه ها در طول تاریخ شاهد بسیاری از وقایع تلخ و ناگوار بوده اند . در سال ۱۵۳۵ بعد از میلاد رائو جایمال یکی از سران قبایل به همراه همراهانش در مسیری بین دروازه ی بایرون و هانومان توسط اکبر و افرادش به قتل رسیدند .

دروازه ی رام به یک معبد منتهی می شود که در آن مجسمه هایی مذهبی قرار گرفته اند . دروازه ی جنوبی به گفته ی تاریخ نگار ها برای خارج کردن مجرمان و قاتل ها از قلعه و دور کردن آن ها از شهر استفاده می شده است . ساخت این دروازه ها به دست کارگران و همینطور اسیران جنگی بعد از هر نبرد تعمیر و مرمت می شد تا برای جنگ بعدی از مردم محافظت کنند . به هنگام جنگ زمانی که دشمن از دروازه ها عبور می کرد با سیل عظیمی از مدافعان قلعه پشت دروازه ها مواجه می شدند . به همین دلیل پشت هر دروازه فضای بزرگی ساخته شده تا همه ی سربازان برای نبرد و دفاع از قلعه در کنار هم به صف شوند .

بعد از هر نبرد ، بعد از هر پیروزی و شکست معبدی ساخته می شد و در آن مجسمه هایی قرار می گرفت . همه ی این مجسمه ها طی مراسم های خاصی از این دروازه ها عبور داده می شدند . مردم یا در حال جشن گرفتن بعد از پیروزی بودند و شاید در غم اندوه بعد از شکست به سر می بردند .
دروازه ی گانش
دروازه ی جودالا
دروازه ی پادان
دروازه ی بایرون
دروازه ی هانومان
دروازه ی لاکسمن
دروازه ی رام


۲) برج پیروزی

به این برج به زبان محلی ویجای اِستامبا گفته می شود که سمبل اقتدار و پیروزی این قلعه در جنگ ها به حساب می آید . در سال های ۱۴۵۸ تا ۱۴۶۸ به دنبال پیروزی های رانا کومبا و شکستی که محمد شاه خلجی از رانا خورد ساخته شد و تا به امروز پایدار مانده است . ساخت این برج ۱۰ سال طول کشید و ارتفاع ان ۳۷٫۲ متر می باشد . با گذشتن از ۱۵۷ پله به بالای برج می رسید و چیتورگار را از بالا خواهید دید .

این برج ۸ طبقه دارد و در قرن ۱۹ میلادی طی اصابت یک صاعقه طبقه های بالای آسیب دیده اند . در شب و نگاه کردن به چیتورگار از بالای این برج تجربه ای زیبا خواهد بود .


۳) برج شهرت

این برج ۲۲ متر ارتفاع دارد و به آن کرتی استامبا گفته می شود . طبق تحقیقات به عمل آمده برج شهرت از برج پیروزی قدیمی تر اما کوچکتر است . در قسمت های بالایی مجسمه ها و تندیس هایی از دین جِین ( که پیروانش بر این عقیده هستند که روح را با آزار ندادن دیگر جانداران می توان پاک کرد ) قرار دارد .

با گذشت از ۵۴ پله می توان به بالای این برج رسید .

تحقیقات نشان داده که هدف از ساخت این برج ممکن است هدفی مذهبی داشته و شاید هم هدیه ای از طرف حاکم به مردم بوده است . اگر به نقش و نگار ها و مجسمه هایی که بر روی این برج قرار دارند نگاه کنید متوجه می شوید که این نظریه دور از انتظار نیست .

جنس این برج از سنگ و گل هست و هنوز پا برجا باقی مانده است .


۴) کاخ رانا کومبا

بعد از گذر از در ورودی اصلی با این کاخ مواجه خواهید شد . این کاخ یکی از قدیمی ترین بناهای داخل قلعه به حساب می آید . در اطراف این کاخ اصطبل اسب ها و معبد حاکم شیوا قرار گرفته است . شیوا کسی بوده که در همین قلعه به دنیا آمده و طبق نقل ها توسط پرستارش از مرگ نجات پیدا کرده است .

این کاخ بالکن های فراوانی دارد و به زیبایی های کاخ افزوده اند . در این کاخ یک موزه قرار دارد که آثار جالبی در آن نگهداری می شود .

معبد سینگ چوری نیز در نزدیکی این کاخ قرار گرفته است .


۵) کاخ فاتح پراکاش

در نزدیکی کاخ رانا کومبا به کاخ زیبای فاتح پراکش بر می خوریم که توسط رانا فاتح سینگ ساخته شده است . خانه های نسبتا مدرنی در اطراف این کاخ ساخته شده است و همین طور یک موزه .

یک مدرسه برای کودکان محلی نیز در نزدیکی فاتح پراکاش قرار دارد .

حدود ۵۰۰۰ نفر در نزدیکی چیتورگار زندگی می کنند .


۶) مخزن گائوموخ

در مرکز قلعه مخزن آبی به شکل دریاچه قرار دارد که در فصل بهار و به دنبال بارش های سالانه پر می شده است . تنها منبع آب قلعه این مخزن بوده است . این مخزن مردم زیادی را از تشنگی می رهانیده و باعث می شده که زندگی در قلعه ادامه پیدا کند .


۷) کاخ پادیمی

کاخ سفید و زیبایی که در طول تاریخ پاک مانده است و در قرن ۱۹ دوباره بازسازی شد . این کاخ در قسمت جنوبی قلعه واقع شده و آب اطراف کاخ را فراگرفته است . در ساخت تاج محل از این کاخ الهام گرفته شده است .

این کاخ از لحاظ زیبایی چیزی کم ندارد و به دستور رامی پادیمی و برای همسرش ساخته شد . در طول جنگ ها این کاخ از نابودی و تخریب جان سالم به در برده و دلیلش زیبایی وصف نشدنی آن است .


۸) دیگر مکان های چیتورگار

... معبد میرا از دیگر مکان های دیدنی قلعه به حساب می آید که در نزدیکی کرتی استامبا قرار دارد که به سبک معماری هندو - آریایی ساخته شده است .

... کالیکا ماتا یکی دیگر از معبد های زیبای قلعه می باشد که در گذشته به آن معبد خدای خورشید می گفتند و در قرن ۱۴ به معبد امروزی تغییر کرد . شکل معماری این معبد به شکل هرم است .

... قدیمی ترین معبد تولجا باهاوانی نام دارد که قدیمی ترین هم به حساب می آید .
تاریخ از چیتورگار می گوید

چیتورگا در ابتدا در دوران پادشاهی موریا در قرن ۷ پایه گذاری شد و بر روی سکه های یافت شده از آن زمان در چیتورگار تصویر پادشاهان موریا به چشم می خورد و این قلعه به مدت ۸۳۴ سال پایتخت میوار به حساب می آمده است . این قلعه از لحاظ استراتژیک بسیار مهم بوده است و جنگ های زیادی برای تصاحب این قلعه رخ داده است و تاریخی خون بار در پس این قلعه خوابیده .

در دوره های مختلف چیتورگار جنگ های بزرگی به خود دیده که از آن ها می توان به محاصره ی سال ۱۳۰۳ اشاره کرد که توسط سلطان شهر دهلی ، علاالدین خیلجی صورت گرفت اشاره کرد . در آن زمان این قلعه به دلیل قرار گیری آن بر روی تپه مورد توجه همه بود . سلطان دهلی به همراه لشکر خود به چیتورگار حمله کرد و جنگ بزرگی در گرفت . سلطان موفق به فتح قلعه نشد و پس از جنگ به دهلی بازگشت .

در تاریخ چیتورگار باید به رانا همیر و جانشینان او اشاره کرد . پادشاهی که در سال ۱۳۱۱ بعد از میلاد حاکم قلعه بود و در دوران پادشاهی ، او و جانشینانش از قلعه محافظت کردند .

در سال ۱۵۳۵ بار دیگر قلعه محاصره شد . این بار شاه بهادر می خواست چیتورگار را تصرف کند . این بار قلعه شکست خورد و پادشاهی رانا سقوط کرد . او به همراه برادرش فرار کرد ولی مردم شهر تا پای جان جنگیدند و کشته شدند .

محاصره ای دیگر در سال ۱۵۶۷ آرامش چیتورگار را بر هم زد و این آخرین جنگی بود که چیتورگار را اسیر خود کرد . گورکانیان به پادشاهی اکبر به قلعه حمله کردند . اکبر می خواست تا میوار را بطور کامب تصاحب کند و سر راهش به چیتورگار برخورد کرده بود . جنگ آغاز شد . ابتدا پیاده نظام به سمت دروازه ها حرکت کرد و به کمانگیر های روی دیوار قلعه مجبور به عقب نشینی شدند . فیل ها به سمت دروازه ها حرکت کردند ولی موفق به ورود به قلعه نشدند .

 

 

شب شد و جنگ پایان یافت . فردا صبح در کمال تعجب دروازه ها باز شده بودند و سپاهیان اکبر وارد شدند و جنگ دوباره آغاز شد . باز شدن دروازه ها توطئه ای بود که باعث شد شهر توسط اکبر تصرف شود .

سال ها بعد جهانگیر شاه فرزند اکبر به حکومت رسید و بر چیتورگار حکومت کرد .

از اکبر به عنوان بزرگترین پادشاه تاریخ هند یاد می شود .


جغرافیای چیتورگار

چیتورگار در منطقه ی جنوبی استان راجستان و ۲۳۳ کیلومتری آجمر واقع شده است . از طریق جاده ی بین المللی ۷۶ و ۷۹ می توان به این قلعه دسترسی داشت . از دهلی بوسیله ی قطار نیز می توان به چیتورگار رسید .

 

 

۲٫۸ کیلومتر مربع وسعت این قلعه می باشد که بر روی تپه ای به ارتفاع ۱۸۰ متر ساخته شده است . در سمت چپ قلعه رودخانه ی بِراچ قرار دارد که پر آب به حساب می آید و به چیتورگار راه دارد و درختان قلعه توسط همین رودخانه آبیاری می شوند . در طول تاریخ این رودخانه آب مورد مصرف سربازان را تامین می کرده و برای همین آب را انبار هم می کردند و در فصل های کم آب مورد استفاده قرار می گرفتند .

برای سیر آب کردن ۵۰۰۰۰ هزار سرباز حدود ۴ میلیون لیتر آب لازم است .
فرهنگ و رابطه ی آن با چیتورگار

قلعه ی جیتورگار و شهر میزبان بزرگترین فستیوال هند هستند که جائوهار ملا نام دارد . این فستیوال از سالیان دور برای زنده نگه داشتن یاد پادمینی جاهور صورت می گرفته و تا به امروز ادامه یافته است . خانواده ها در این فستیوال شرکت می کنند و مراسم های مختلفی در این فستیوال برگزار می شوند . گردشگران نیز برای دیدن این فستیوال به چیتورگار سفر می کنند .

 

 

در راجستان ۶ قلعه ی بزرگ وجود دارد ، امبر ، چیتورگار ، گارگون ، جایسالمر ، کومباگراه ، رانتامبور که همگی آن ها به ثبت یونسکو رسیده اند . از لحاظ فرهنگی در طول تاریخ همه ی این قلعه ها مورد توجه قرار گرفته اند و داستان های زیادی برای گفتن دارند .

پادشاهان زیادی حکومت کرده اند و از بین رفته اند و فقط امروزه تاریخ از آنان سخن می گوید .
افسانه های قلعه ی چیتورگار

همه ی قلعه ها در دنیا افسانه ها و داستان هایی به دنبال دارند . از جنگ های بزرگ گرفته تا دلاوری هایی که امروزه در خاطرات زنده هستند . در کنار تمام این اتفاقات یک افسانه وجود دارد که به آن در ادامه گوش خواهیم داد .

تابستان بود و شب . چیتورگار در آرامش خواب بود که ناگهان سنگی از آسمان فرود می آید و در مرکز قلعه آتشی بزرگ بوجود می آورد .

 

 

کودکی را میان آتش پیدا میکنند . پسری که پوستش سرخ بود ولی آتش نگرفته بود . پادشاه او را به فرزندی قبول می کند و او را فرزند

می نامد . بعد از گذشت چندین روز رنگ پوست کودک به حالت عادی در می آید .

سال ها می گذرد و کودک به جوانی رشید تبدیل شده و فنون نظامی را به خوبی آموخته است . او عاشق می شود . عاشق دختر یکی از فرماندهان .

 

 

دختر هم از او خوشش آمده ولی از آن جایی که همه گذشته ی او را می دانند با ازدواج آن ها مخالفت می کنند . زمانی که پادشاه میمیرد این جوان که فرزند پادشاه به حساب می آید به پادشاهی می رسد .

در این زمان دختر فرمانده ازدواج کرده و پادشاه بسیار خشمگین از این موضوع تمام شهر به همراه خودش را آتش می زند .

 

 

تا به امروز و با توجه به تحقیقات انجام گرفته در دوره ای از تاریخ آتش سوزی بزرگی در چیتورگار بوجود آمده و بسیاری بر این عقیده هستند که این افسانه اشاره به این واقعه دارد و می تواند واقعیت داشته باشد .

اگر شما روزی داستان و یا افسانه ای تاریخی شنیدید ممکن است روزی روزگاری در گذشته اتفاق افتاده باشد .
به چیتورگار سفر کنید

 

 

برای دیدن کردن از این قلعه ی زیبا باید به استان راجستان رفته و از ان جا به وسیله ی اتوبوس و یا قطار به قلعه برسید . تورهایی برای بازدید از قلعه وجود دارند که به همراه خانواده و یا دوستانتان بطور دست جمعی از قلعه دیدن کنید .

قیمت تورها با توجه به خصوصی بودن و یا عمومی بودن متفاوت است .

... تور های خصوصی از ۳۵۰$ شروع میشود .

... تور های عمومی از ۱۵۰$ شروع می شود .