آشنایی با مناظر دیدنی از شهرها و دهکدهای صخره ای

آشنایی با مناظر دیدنی از شهرها و دهکدهای صخره ای

شهرهایی که بر فراز صخره ها ساخته شده اند، نقشی هستند پر کشمکش که جدال بین طبیعت و انسان را به زیبایی به تصویر کشیده اند. موانعی طبیعی که اراده ی انسان را به مبارزه طلبیده و ظاهرا در نهایت مغلوب شده اند.

بشر برای ساختن اقامتگاه خود، هیچ سد و مانعی را برنمی تابد. چه در دل کویر و چه در قلمروی کوهستان، انسان همواره طبیعت را به چالش می کشد.

شهرها و دهکده های کوچک و بزرگ بسیاری در گوشه و کنار جهان ساخته شده اند که این مبارزه طلبی را به خوبی به تصویر کشیده اند. آنها زیبا هستند، نه فقط به عنوان نمادی از اراده ی انسان، بلکه برای همراهی که خواه ناخواه با طبیعت پیرامون خود نشان داده اند.

شهرهایی که بر فراز صخره ها ساخته شده اند، نقشی هستند پر کشمکش که جدال بین طبیعت و انسان را به زیبایی به تصویر کشیده اند. موانعی طبیعی که اراده ی انسان را به مبارزه طلبیده و ظاهرا در نهایت مغلوب شده اند. اما اگر کمی دقیق تر به آنها بنگریم، نفوذ ظریف و تحسین برانگیزشان را بر بافت شهر مشاهده می کنیم. آنها نرم و عمیق با جریان زندگی انسان همگام شده و به نوعی خود نیز در این بازی شریک هستند.

اما اینکه اساساً چرا انسان به ساخت شهرهایی این چنینی علاقه نشان داده، خود جای پرسش دارد. به نظر می رسد عمده دلیل این ساخت و ساز، مسائل دفاعی باشد. اکثریت قریب به اتفاق این شهرها در کنار رود یا دریا ساخته شده و از سمتی توسط آب احاطه شده اند.

شهری که بر فراز دره یا پرتگاهی ساخته می شود، اشرافی کامل به محیط و به ویژه به پهنه های آبی اطراف خود دارد. این مسئله از نظر دفاعی دارای اهمیتی خاص است. شهرهایی هم که روی تپه ها بنا شده اند، به خوبی از عهده ی حفاظت از قلمروی خود برآمده و در برابر تهاجمات احتمالی دست بالا را داشته اند. همچنین اغلب آنها در کنار رودخانه های مهم منطقه بنیان گذاشته شده اند.

در ادامه و در قالب تصاویری دیدنی، به شماری از این شهرهای زیبا و تماشایی سر خواهیم زد. زندگی در آنها نیز همچون هر شهر دیگری جریان دارد. اما مناظری خیال انگیز و اتمسفری شاد و سرزنده ویژگی خاص و منحصر بفردی است که اغلب آنها به خاطر برخورداری از آن به خود می بالند.
ولیکو تیرنوو (Velico Tarnovo)، بلغارستان

ریوماگیوره (Riomaggiore)، ایتالیا

مانارولا (Manarola)، ایتالیا

سانتورینی، یونان

 

Azenhas do Mar، سینترا (Sintra)، پرتغال

قوکه مادور(Rocamadour)، فرانسه

روندا (Ronda)، اسپانیا

ورنازا (Vernazza)، ایتالیا

پیتیلیانو(Pitigliano)، گروستو(Grosseto)، ایتالیا

ودی داوان (Wadi Dawan)، یمن

پیودائو(Piodao)، دهکده ای تاریخی در پرتغال

متئورا (Meteora)، یونان

ورنازا، ایتالیا

بنیورجیو (Banyoregio)، ایتالیا

پیتیلیانو، ایتالیا

مون سن میشل، فرانسه

رب تاون (Rab Town )، کروواسی

کوئنکا (Cuenca)، اسپانیا

سن مارینو (San Marino)

اورید (Ohrid)، مقدونیه

امیدوارم شما نیز همچون ما، از این مناظر زیبا و دیدنی لذت برده باشید.