سمبل شهرهای بزرگ جهان

سمبل شهرهای بزرگ جهان

هر کشوری برای خود یک هویت منحصربه فرد دارد که به آن می بالد و افتخار می کند. سپس برای نشان دادن این افتخار به جهانیان نماد و سمبلی برای خود برمی گزیند

آشنایی با نمادهای شهرهای بزرگ دنیا

هر کشوری برای خود یک هویت منحصربه فرد دارد که به آن می بالد و افتخار می کند. سپس برای نشان دادن این افتخار به جهانیان نماد و سمبلی برای خود برمی گزیند که همه جای دنیا آن را به آن نماد بشناسند. این نماد می تواند یکی از آثار باستانی آن کشور، یک معماری خاص و منحصر به فرد و یا عنصر طبیعی باشد. هر چه که هست آشنایی با این نمادها برای هر فردی خالی از لطف نیست.

برج میلاد نماد شهر تهران، ایران

برج میلاد بلند ترین آسمان ‌خراش ایران و ششمین برج مخابراتی بلند جهان به شمار می رود. این سازه که به خاطر ارتفاع بلند و ظاهر متفاوتش تقریباً از همه چشم اندازهای تهران نمایان است و در واقع یکی از نمادهای پایتخت به شمار می ‌آید.


برج ایفل نماد شهر پاریس، فرانسه

برجی فلزی در میدان شان‌ دومارس که مجاور رود سن واقع در شهر پاریس واقع شده است. برج ایفل امروزه تنها نماد پاریس نیست بلکه به نوعی نماینده کشور فرانسه به حساب می آید این برج پربازدیدترین بنای این کشور و یکی از شناخته‌ شده ‌ترین بناهای دنیا می باشد.


کاخ کرملین نماد شهر موسکو، روسیه

یک قلعه تاریخی است به‌صورت مجتمع در قلب شهر مسکو پایتخت روسیه ساخته شده است که به رودخانه مسکوا، میدان سرخ و باغ الکساندر مشرف می باشد. بنای این کاخ در سال۱۴۸۷ میلادی به پایان رسید. نام این کاخ معروف، کرملین است که به زبان روسی معنای دژ می دهد. این کاخ از چهار قصر، کلیسا و دیوار کرملین به همراه برج ‌های کرملین تشکیل شده ‌است.


برج‌ های دوقلوی پتروناس نماد کوالالامپور، مالزی

این برج از بلندترین آسمانخراش‌ های جهان است که در کوالالامپور پایتخت مالزی قرار دارد. ارتفاع این برج‌ های دو قلو با احتساب آنتن بالای برج ‌ها به ۴۵۲‌متر ارتفاع می رسد. هر برج ۸۸‌ طبقه دارد و جمعا ۷۸ آسانسور در این دو ساختمان فعال می باشد. این دو برج از قسمت پایین به هم وصل هستند و پلی طبقات۴۱ و ۴۲ این دو برج را به هم وصل می ‌کند. ارتفاع این پل از سطح زمین ۱۷۵‌متر و طول آن ۵۶ متر است.


مجسمه مسیح نماد ریودوژانیرو، برزیل

مجسمه مشهوری است در برزیل در شهر ریودوژانیرو قرار دارد که مجسمه مسیح منجی نام دارد. این مجسمه با ۳۸‌ متر ارتفاع در سال‌۱۹۲۶ میلادی و در ارتفاع ۷۱۰‌متری از سطح زمانی در نوک کوه کورکووادو ساخته شد. مجسمه مذکور حالت ایستاده عیسی مسیح با دستانی کاملا باز نشان می ‌دهد که می گویند این حالت نشان‌دهنده پذیرش همه انسان‌ ها در آغوشش می باشد.


اهرام ثلاثه نماد قاهره، مصر

مجموعه اهرام، در دوران مصر باستان ساخته شده است که هم اکنون در حاشیه شمالی شهر قاهره کنونی واقع است. هرم بزرگ جیزه درواقع تنها بازمانده عجایب هفت‌گانه جهان است. چندین هرم کوچک‌ تر، مجسمه ابوالهول و کشتی بزرگ مصری متعلق به ۲۵۰۰‌ سال پیش از میلاد نیز در همین منطقه واقع شده است.

 

برج ساعت بیگ‌بن نماد لندن، انگلستان

این بنا بزرگ‌‌ ترین و معروف ‌ترین برج ساعت جهان می باشد. پس از آنکه کاخ وست منیستر، در یک آتش سوزی ویرانگر در تاریخ ۲۲‌ اکتبر سال‌۱۸۳۴ میلادی از بین رفت، یک معمار معروف انگلیسی به نام چارلز باری، مجدداً ساخت این کاخ را آغاز کرد و یک برج ساعت در ضلع شمال شرقی کاخ در شهر لندن پایتخت انگلستان در نظر گرفت. البته زیر ‌بنای این برج به همراه ساختمان کاخ در سال‌۱۸۳۴ میلادی نهاده شد اما ساخت آن به ۱۳‌سال بعد یعنی در سال‌۱۸۵۶میلادی موکول شد.


خانه اپرا نماد سیدنی، استرالیا

این بنا یکی از شاخص ترین بناهای قرن بیستم از لحاظ هنر معماری به شمار می‌رود که در شهر ساحلی سیدنی و در ایالت نیو ساوت ولز کشور استرالیا قرار گرفته است. این بنا در ۲۰ اکتبر۱۹۷۳میلادی رسما توسط ملکه الیزابت دوم افتتاح شد. «اپراهاوس» شامل ۵ سالن تئاتر، ۵ سالن تمرین نمایش، ۲سالن اصلی، ۱۰ رستوران و کافه و تعداد زیادی فروشگاه می باشد.


تاج محل نماد آگرا، هندوستان

از پرآوازه‌ترین بناهای جهان بنای تاج محل است. این سازه آرامگاه زیبا و باشکوهی در نزدیکی شهر آگرا در ۲۰۰‌کیلومتری جنوب دهلی‌نو پایتخت هند قرار دارد و یکی از عجایب هفت‌گانه جدید دنیا محسوب می شود. این بنا به دستور شاه ‌جهان، پنجمین امپراتور گورکانی هند به یاد همسر ایرانی‌ تبارش «ممتاز محل» بنا شده‌ است.


مجسمه خرس و درخت نماد مادرید، اسپانیا

سمبل شهر مادرید در کشور اسپانیا، مجسمه یک خرس در کنار درختی به نام مادرونو است. این مجسمه ۲۰‌ تن وزن دارد و در میدانی با نام پوئرتادوسول قرار واقع شده است. نام این درخت که از میوه های آن مربا تهیه می شود به توت فرنگی ترجمه شده اما در اصل شیرین ‌تر از توت فرنگی می باشد.


مجسمه آزادی نماد نیویورک، آمریکا

نام رسمی این مجسمه که در جزیره آزادی و در بندر نیویورک نصب شده است «آزادی روشنگر جهان» می باشد. مجسمه آزادی با رویه‌ای از مس پوشش یافته و در سال ۱۸۸۶میلادی به مناسبت یکصدمین سال استقلال آمریکا از بریتانیا به‌عنوان نماد دوستی فرانسه و آمریکا به این کشور اهدا شده ‌است. امروزه این مجسمه به عنوان نماد خوشامدگویی به مسافرانی که از راه دریا به نیویورک آمده اند، درآمده است.