آبشار باتارا جورج لبنان

آبشار باتارا جورج لبنان

برای دیدن و لذت بردن از این پدیده ی طبیعی باید به لبنان برویم، جایی که مناطق طبیعی دلفریبش زبان زد خاص و عام است. مقصد ما باتارا جورج می باشد، آبشاری شبیه به دوش حمام!

تا به حال با جنگل، رودخانه، پارک های ملی و آبشار های زیادی در ایران و سراسر جهان آشنا شدیم، امروز هم می خواهیم به یکی از زیبا و پر بیننده ترین آبشارهای جهان بپردازیم. ظاهر این آبشار نکته ی جالب و خاص آن است، به جرات می توانیم بگوییم که در دنیا نظیر ندارد.

برای دیدن و لذت بردن از این پدیده ی طبیعی باید به لبنان برویم، جایی که مناطق طبیعی دلفریبش زبان زد خاص و عام است. مقصد ما باتارا جورج می باشد، آبشاری شبیه به دوش حمام!

برای خلق این شگفتی طبیعی، پوشش گیاهی انبوه و سرسبز، آب های جاری و زلال، سنگ های براق و صیقلی، همه دست در دست هم داده اند تا مکانی را فراهم آورند که گردشگران از گوشه گوشه ی دنیا با اشتیاق بیایند تا تنها ساعاتی را از زیبایی آن لذت ببرند.

آشنایی با آبشار باتارا جورج لبنان | baatara gorge waterfall

شاید این آبشار بلندترین آبشار جهان نباشد یا پهناورترین رود دنیا از آن عبور نکند اما قطعا یکی از خاص ترین آبشارها است. اما چیزی که این پدیده ی طبیعی را ویژه کرده جریان آن در غاری سه طبقه است.

صخره های زمخت و خشن در این ناحیه به مرور زمان نرم شده اند و به صورت دایره، دایره شکل یافته اند؛ جنس سنگ های این غار آهکی است، آب این آبشار از ۲۵۵ متر به پایین سقوط می کند.

به آبشار باتارا غار سه پل هم می گویند ( زیرا صخره ها به گونه ای کنده شده اند که سه پل را تشکیل داده اند )، آب این آبشار غار شکل از ذوب شدن برف کوهستان تامین می شود، همچنین این مکان با نام های تنگه ی آبشار و آبشار سه پل هم شناخته می شود. این پدیده به دلیل جاری شدن آب کوهستان ها طی میلیون ها سال به این گونه ی زیبا شکل یافته است.

قدمت سنگ های این آبشار را 160 میلیون سال پیش یعنی دوران ژوراسیک می دانند، بر اساس تحقیقات انجام شده این آبشار نقش بسزایی در تامین آب های زیرزمینی شهر المقارت ( Mgharet al-Ghaouaghir ) بخصوص در فصل بهار دارد.

با این که رفتن به لبه ی غار و نگاه کردن به پایین به دلیل لغزندگی شدید سنگ ها کاری غیر عاقلانه است اما گردشگران اغلب به لبه ی آبشار می روند تا بهتر عمق این آبشار را درک کنند.

در سال ۱۹۵۲ میلادی هنری کوئیفیت ( Henri Coiffait ) که حشره شناسی فرانسوی بود غار زیبای باتارا جورج را کشف کرد.

حقایق جالب درباره آبشار باتارا جورج

_ این آبشار از زیباترین و پر طرفدار ترین آبشار های خاور میانه است.

_ در لبنان این آبشار با نام آبشار بالا شناخته می شود.

_ در فصل بهار دو جریان آب عین آرین Ain Arin و عین داووک Ain Daaouq به این آبشار می رسند.

_ آب در آبشار باتارا کاملا عمود به پایین می ریزد.

_ آب این آبشار ۱۰۰ متر را به پایین سقوط می کند.

_ هانری در سال ۱۹۵۲ میلادی غار را کشف نمود.

_تمامی سه پل غار به صورت طبیعی و بدون دخالت انسان به وجود آمده اند.

_ پس از فرو ریختن آبشار، آب سفری زیر زمینی را آغاز می کنند و از مهم ترین آب های تامین کننده ی مخازن زیر زمینی لبنان می باشد.

_ در نهایت آب این آبشار به آب راه زیرزمینی نبا دالی NABAA Dalli می ریزد.