کشف ذخایر بزرگ گازی در دریای عمان

کشف ذخایر بزرگ گازی در دریای عمان

رئیس پردیس بالادستی پژوهشگاه صنعت نفت: وجود منابع بزرگ هیدرات های گازی در دریای عمان به اثبات رسیده است که در زیر آنها لایه های متعارف گازی نیز وجود دارد.

به گزارش جدیدترین به نقل از خبرگزاری صدا و سیما :محمدرضا کمالی در نشست خبری گفت: طرح شناسایی ذخایر شیل های گازی در استان لرستان حدود 47 درصد پیشرفت داشته و وجود منابع غیرمتعارف گازی در آن اثبات شده است.

وی افزود: خوشبختانه پتانسیل بسیار بالایی برای شیل های نفتی و گازی در ایران وجود دارد.

کمالی با بیان اینکه هنوز میزان این ذخایر مشخص نشده است، ادامه داد: این فعالیت ها از طریق همکاری با دانشگاه آخن آلمان انجام شده است و دانش فنی مربوط به شناسایی منابع شیل نفت و گاز به داخل کشور منتقل می شود.

وی گفت : طرح مروارید خلیج فارس برای بررسی ساختارهای زمین شناختی در منطقه خلیج فارس 90 درصد پیشرفت دارد و در آن با دانشگاه های معتبر دنیا همکاری می شود.

کمالی افزود: طرح پژوهشی دیگر، شناسایی ساختارهای زمین شناختی در دشت اروندان در استان خوزستان است که در آن میدان های بزرگ نفتی ایران جای گرفته است و این طرح حدود 28 درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی افزود: طرح دیگری نیز برای بررسی وضعیت زمین شناختی منطقه کپه داغ در مرز ترکمنستان انجام شده است که براساس آن ارتباط مخازن انرژی ایران و ترکمنستان اثبات می شود.

رئیس پردیس بالادستی پژوهشگاه صنعت نفت گفت: موافقتنامه ای نیز پارسال برای ازدیاد برداشت میدان نفتی اهواز امضا شد که در حال اجراست.

* ساخت اولین واحد نمک زدایی سیار

رئیس پردیس پایین‌دستی پژوهشگاه صنعت نفت هم در این نشست خبری گفت: اولین واحد نمک‌زدای سیار با همکاری یک مجموعه کانادایی در شرکت نفت مناطق مرکزی احداث می‌شود.

آقای بزمی گفت : یکی از فعالیت‌ها در سال گذشته تصفیه میعانات گازی فاز 2 و 3 پارس جنوبی است.

وی ادامه داد : میعانات گازی ایران دارای مرکاپتان بالاست، به همین دلیل برای فروش میعانات گازی مشکلات جدی وجود دارد، به همین دلیل با مصوبه هیأت مدیره شرکت ملی نفت ایران در سال 94 مقرر شد اولین واحد مرکاپتان‌زدا در فاز 2 و 3 پارس جنوبی احداث شود.

بزمی افزود: هم اکنون مراحل مهندسی این واحد صنعتی رو به پایان است و در سال 95 مراحل ساخت آن آغاز خواهد شد که بر این اساس، اولین واحد مرکاپتان‌زدا به میزان 80 هزار تن در سال 96 به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی با اشاره به رونمایی از طرح ازمایشی نمک‌زدایی در پژوهشگاه صنعت نفت در سال 94
و احداث یک انستیتو به منظور شیرین‌سازی گاز گفت: قرارداد شیرین‌سازی گاز با شرکت ملی گاز در سال 94 امضا شد که قصد داریم از محصول پارسیسول که در پالایشگاه مسجد سلیمان ازمایش و نتایج موفقیت‌آمیزی کسب شد، امسال برای شیرین‌سازی در پالایشگاه گاز ایلام استفاده کنیم.

بزمی افزود: اولین خط لوله کامپوزیت نیز که بین واحدهای مارون 3 و 4 برای انتقال نفت خام کشیده شده، در بهار سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد که از خط لوله کامپوزیت به دلیل خورندگی خطوط لوله فلزی که انتقال نفت خام را برعهده داشت، استفاده می شود و
امیدواریم خطوط لوله کامپوزیتی جایگزین خطوط لوله فعلی شود.

مسئول پردیس پایین دستی پژوهشگاه صنعت نفت ادامه داد: اولین واحد ماژول جمع‌آوری بخارات بنزین نیز با همکاری شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی قرار است در تابستان سال جاری در پمپ‌بنزین میدان آزادی نصب شود که پس از آن، امیدواریم بقیه پمپ بنزین‌های شهر تهران هم بتواند از این ماژول که وظیفه جمع‌آوری بخارات بنزین را دارد استفاده کند.

وی همچنین در حوزه تولید کاتالیست‌ گفت: قرارداد تولید 200 تن کاتالیست با شرکت ستاره خلیج فارس امضا شد که پارسال این کاتالیست تحویل این مجموعه شد.