روغن موتور پایه گیاهی به بازار می آید

کدخبر: 1152
تاریخ: 1395/02/07
ساعت: 11:31
بازدید: 640
روغن موتور پایه گیاهی به بازار می آید

روغن موتور پایه گیاهی تولید شده برای نخستین بار در خاورمیانه با کاهش آلایندگی 80 تا 83 درصدی محیط زیست رونمایی شد.

به گزارش جدیدترین به نقل از خبرگاری صدا و سیما :عیسی اسحاقی مدیر عامل شرکت نفت تولید کننده این روغن در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار ما گفت: روغن موتور پایه گیاهی تترا که برای نخستین بار توسط متخصصان داخلی در واحد تحقیق و توسعه شرکت نفت ایرانول تولید شد علاوه بر کاهش آلایندگی هوا، مصرف سوخت و کاهش مصرف روغن موجب افزایش طول عمر موتور و صرفه اقتصادی مصرف کننده می شود.
وی افزود:‌ 70 درصد از این روغن، روغن پایه ای است که در پالایشگاه خودمان تولید می کنیم و 30 درصد دیگر را که روغن گیاهی پالم است از داخل کشور تهیه و با ترکیب افزودنی ها این روغن پایه گیاهی را تولید می کنیم.
وی با بیان اینکه حدود 8 مجهت اه فرمولاسیون و تولید روغن موتور پایه گیاهی طول کشید گفت: این روغن در هر 10 هزار کیلومتر ،‌موجب 5 درصد کاهش مصرف سوخت می شود که این یعنی آلودگی کمتر محیط زیست.
اسحاقی گفت:‌ روغن موتور پایه گیاهی از نظر قیمت تمام شده در حد همان روغن موتورهای غیر پایه گیاهی است اما با توجه به کاهش مصرف سوخت و روغن،‌در بلند مدت موجب افزایش طول عمر موتور می شود.
وی با بیان اینکه از هم اکنون تولید انبوه این روغن را آغاز کرده ایم گفت: پیش بینی ما این است که به علت سازگاری این روغن با محیط زیست از آن استقبال خوبی شود.
اسحاقی گفت: برای تولید این روغن مشکلی نداریم و اگر مصرف کنندگان از آن استقبال کنند ما هم نیاز داخل کشور به این نوع روغن را تامین خواهیم کرد؛ ضمن اینکه هم اکنون درخواست های زیادی از دیگر کشورها برای دریافت این روغن داریم.
وی با بیان اینکه در یک یا دوسال آینده ذائقه خودروها به سمت مصرف روغن های پایه گیاهی تغییر خواهد کرد گفت:‌ البته فرهنگ سازی در استقبال مردم از این روغن موثر خواهد بود ضمن اینکه بعد از تولید انبوه این روغن، تقاضای افزایش تعرفه واردات این نوع روغن ها را ارائه خواهیم کرد تا از واردات آن جلوگیری شود.
حمید رضا اسکندری مجری طرح تولید روغن موتور پایه گیاهی نیز گفت: این روغن به علت کاهش دادن ضریب اصطکاک موجب کاهش 50 درصدی سایش در موتور می شود که در افزایش طول عمر موتور موثر است.
وی افزود: روغن پایه گیاهی به علت داشتن نقطه دود بالا موجب می شود دودی در موتور ایجاد نشود ضمن اینکه این روغن تبخیر نخواهد داشت که این مزیت موجب روانکاری بهتر می شود.
اسکندری با بیان اینکه تولید این روغن با استفاده از توان داخلی 50 میلیون هزینه داشته است گفت:‌ البته ما مواد اولیه و دانش و فرآیند تولید را در اختیار داشتیم و از آنجا که مواد اولیه را در داخل مجموعه خود تولید می کنیم نمونه روغن پایه گیاهی تولید شده ما در مقایسه با نمونه خارجی قیمت کمتری خواهد داشت و این مزیت رقابتی روغن ما است.
وی گفت: هم اکنون معروفترین روغنهای پایه گیاهی دنیا را کشورهای آمریکا و آلمان تولید می کنند که ما هم از نظر کیفیت و رقابت محصولات تولیدی با آنها برابری می کنیم.