4 نفتکش‌ ایرانی به اجاره اروپایی‌ها رفت

کدخبر: 3433
تاریخ: 1395/03/23
ساعت: 10:48
بازدید: 632
4 نفتکش‌ ایرانی به اجاره اروپایی‌ها رفت

به طور میانگین روزانه 600 هزار بشکه از نفت ایران با نفتکش های اروپایی صادر می شود که این امر می تواند منجر به افزایش صادرات نفت خام ایران شود.

به گفته مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران هم اکنون به طور میانگین روزانه 600 هزار بشکه از نفت ایران به اروپا صادر می شود.

مدیرامور بین الملل شرکت ملی نفت ایران چندی پیش به «فارس» گفته بود نفت ایران از طریق نفتکش های اروپایی صادر می شود زیرا نفتکش های ایران تنها می توانند جوابگوی نیاز بازارهای آسیایی باشد.

براساس جدیدترین آمارها ظاهرا بیش از 20 سوپرتانکر اروپایی در حال حمل نفت ایران به بازارهای اروپا هستند که این امر می تواند کمک خوبی به افزایش صادرات نفت خام ایران باشد.

برخی از رسانه های خارجی نیز اعلام کرده‌اند ایران تا ماه آوریل برای یافتن شرکایی جهت حمل نفت خود با مشکل مواجه بود، اما امضای موافقتنامه‌های بیمه موقت موجب شده تا اکنون بیش از یک سوم نفت خام صادراتی ایران را کشتی های خارجی حمل کنند.

با این حال، برخی از کشتی داران بین المللی همچنان به دلیل برخی محدودیت‌های دولت آمریکا از حمل نفت ایران امتناع می کنند.

آمارهای بارگیری بندری و آمارهای کشتیرانی نشان می دهد که حداقل 21 تانکر خارجی با ظرفیت حدود 25 میلیون بشکه نفت سبک و سنگین در طی 2 هفته گذشته نفت خام یا نفت کوره ایران را بارگیری کرده‌اند یا در حال بارگیری در پایانه های جزیره خارگ و بندر ماهشهر هستند.

این گزارش اضافه می‌کند علی اکبر صفایی اخیرا در گفت‌وگو با فارس از اجاره نفتکش‌های ایرانی توسط اروپایی ها خبر داده بود.

به گفته وی، پس از اجرایی شدن برجام و رفع تحریم ها، مذاکره‌های گسترده‌ای توسط شرکت‌های نفتی بین المللی با ایران انجام شد که بخشی از آن مربوط به اجاره نفتکش های کشورمان است.

مدیرعامل شرکت ملی نفتکش ایران به اجاره چهار نفتکش ایران توسط شرکت های بین المللی مستقر در سنگاپور و یونان اشاره کرد و می گوید این نفتکش ها در اجاره این شرکت های بین المللی قرار دارند و آنها بر اساس برنامه های خود، مقصد را تعیین می کنند.

منبع: فارس