کسب ۳ مقام قهرمانی در ربوکاپ جهانی ۲۰۱۷ توسط دانشگاه امیرکبیر

کدخبر: 6638
تاریخ: 1396/05/09
ساعت: 14:42
بازدید: 665
کسب  ۳ مقام قهرمانی در ربوکاپ جهانی ۲۰۱۷ توسط دانشگاه امیرکبیر

تیمهای دانشگاه صنعتی امیرکبیر با کسب سه مقام در مسابقات جهانی ربوکاپ ۲۰۱۷ ژاپن، به کار خود پایان دادند.

به گزارش جدیدترین به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا؛ در مسابقات جهانی ربوکاپ2017 که از پنجم مرداد ماه سال جاری در شهر ناگویای کشور ژاپن آغاز شد، دانشگاه صنعتی امیرکبیر با پنج تیم رباتهای شبیه‌ساز امدادگر مجازی، شبیه‌ساز امداد و نجات، انسان‌نمای سایز نوجوان، رباتهای کار و فوتبالیست سایز کوچک در بخش دانشجویی حضور داشت که در پایان این رقابتها توانست با سه مقام به کار خود پایان دهد.

سروش صادق‌نژاد؛ رئیس اداره انجمنهای علمی دانشجویی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و سرپرست تیمهای اعزامی به این مسابقات درباره مقامهای کسب شده توسط این دانشگاه اظهار کرد: امسال بیست‌ویکمین دوره مسابقات جهانی ربوکاپ در حالی آغاز شد که حدود 2 هزار و 500 شرکت‌کننده از 50 کشور مختلف دنیا در رقابتهای سطح بالا با یکدیگر در هفت روز به رقابت پرداختند.

وی افزود: در لیگ رباتهای شبیه‌ساز امدادگر مجازی، دانشگاه صنعتی امیرکبیر توانست مقام دوم این لیگ را کسب کند؛ در لیگ رباتهای انسان‌نمای سایز نوجوان که از مهمترین لیگهای ربوکاپ محسوب می‌شود، تیم دانشگاه صنعتی امیرکبیر که سابقه زیادی در این مسابقات دارد، موفق به کسب مقام سوم رقابت فنی و مقام سوم لیگ رباتهای انسان‌نمای سایز نوجوان شد.

صادق‌نژاد با بیان اینکه در بخش رباتهای فوتبالیست سایز کوچک نیز تیم دانشگاه ما با شکست در مقابل تیمی از کشور چین در دیدار رده‌بندی در جایگاه چهارم این مسابقات قرار گرفت، گفت: در لیگ رباتهای کار نیز تیم دانشگاه صنعتی امیرکبیر به عنوان نخستین و تنها نماینده کشورمان در این رقابتها حضور داشت که موفق شد با نشان دادن عملکرد مطلوب خود در کنار کشورهای صاحب‌سبک دنیا از کشور آلمان و امریکا برای نخستین بار در تاریخ ربوکاپ ایران به فینال این رقابتها راه یابد که در نهات موفق به کسب مقام پنجم مسابقات شد.

عضو هیئت رئیسه فدراسیون جهانی ربوکاپ در لیگ رباتهای انسان‌نما با اشاره به توانمندی این دانشگاه در حوزه رباتیک، اتوماسیون و هوش مصنوعی اضافه کرد: در این دانشگاه گروه‌های مختلفی در حوزه رباتیک در زمینه‌های تحقیقاتی فعالیت می‌کنند که این گروه‌ها در بسیاری از مسابقات بین‌المللی و داخلی رباتیک مقامهای ارزنده‌ای کسب کرده‌اند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به نگرش موجود در مدیریت دانشگاه مبنی بر ایجاد دانشگاه نسل سوم که دانشگاهی کارآفرین است، گسترش فعالیتهای علمی ـ پژوهشی در حوزه دانشجویی و توجه ویژه به فعالیتهای پژوهشی و مسابقات علمی و شرکت در آنها از اهداف اساسی در تحقق این امر بوده و امید است با توجه ویژه نهادهای تأثیرگذار که قادر به حمایتهای مادی و معنوی مناسب از این فعالیتها هستند، دانشمندان جوان نخبه ایرانی بتوانند تواناییهای خود را در فعالیتهای علمی و پژوهشی در مجامع مختلف ملی و بین‌المللی نشان دهند تا زمینه‌ساز ایجاد اقتصاد مبتنی بر بنیان دانش شوند.

عضو هیئت رئیسه فدراسیون جهانی ربوکاپ با اشاره به نگاه ویژه اقتصاد دانش‌بنیان در کشور و پرهیز از خام‌فروشی که در سالهای گذشته مورد توجه دولت قرار گرفته است، گفت: نیازمند توجه ویژه به اینگونه فعالیتها داشته باشیم تا بتوان با حمایت مناسب و به موقع از گروه‌های مختلف و پژوهشگران ایرانی که در زمره بهترینهای دنیا در این زمینه هستند، بتوان زمینه‌ساز تحقق «اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال» از نوع پایدار بود.

وی یادآور شد: شرکت در مسابقات مختلف بین‌المللی از جمله ربوکاپ، بهترین محل برای کسب تجربه، دانش و تبادل آن و بروز نگه داشتن کشور در این حوزه کاربردی است؛ نیاز امروز کشور نگاه به مسائل صنعتی و تولید محصولاتی در داخل است که هم‌اکنون از خارج تأمین می‌شود.

صادق‌نژاد گفت: دانشمندان نخبه ایرانی در این حوزه نشان داده‌اند که دانش طراحی، ساخت انواع سیستمها را در حوزه رباتیک و اتوماسیون دارا هستند لذا سیاست‌گذاری کلان کشور و نگاه ویژه به تولید داخل می‌بایست در صدر برنامه‌های افق علمی کشور قرار گیرد.

وی ادامه داد: مدیریت دستاوردهای به‌دست آمده، ساماندهی و حمایت ویژه در این حوزه نیز از مهمترین نکات حائز تأمل است که نیازمند سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی دانشگاه، صنعت، دولت و مجلس برای آینده است.

عضو هیئت رئیسه فدراسیون جهانی ربوکاپ خاطر نشان کرد: راه‌اندازی نهادی برای برنامه‌ریزی و سیاست‌گذاری کلان در این حوزه، تأثیرگذاری دانشگاه‌های بزرگ کشور از جمله دانشگاه صنعتی امیرکبیر که پیشتاز این امر در کشور است، حمایت دولت در تأمین بودجه‌های تحقیقاتی، حضور صنایع در تعریف پروژه‌های کاربردی و در نهایت تشویق و حمایت از پژوهشگران نخبه ایرانی می‌تواند اولین گام در برنامه‌ریزی بلند مدت در این حوزه باشد.