تأسیس صندوق بیمه حوادث

کدخبر: 6788
تاریخ: 1396/06/05
ساعت: 10:28
بازدید: 1112
تأسیس صندوق بیمه حوادث

از 12 سال پیش طرح تأسیس صندوق بیمه حوادث طبیعی در مجلس مانده و تصویب نشده بود،این طرح بالاخره سال گذشته در مجلس تصویب ولی هنوز شورای نگهبان نظر خود را درباره این طرح اعلام نکرده است

رئیس کل بیمه مرکزی ایران گفت: طرح تشکیل صندوق بیمه حوادث طبیعی بعد از 12 سال در مجلس به تصویب رسید و در صورت تایید شورای نگهبان به زودی این صندوق تاسیس می شود.

به گزارش شفا آنلاین، عبدالناصر همتی روز شنبه در نخستین جشنواره پیشگیری از حوادث و سوانح افزود: از 12 سال پیش طرح تأسیس صندوق بیمه حوادث طبیعی در مجلس مانده و تصویب نشده بود،این طرح بالاخره سال گذشته در مجلس تصویب ولی هنوز شورای نگهبان نظر خود را درباره این طرح اعلام نکرده است.

وی گفت: امیدواریم هر چه زودتر تشکیل این صندوق تصویب و تعیین تکلیف شود تا با ایجاد این صندوق بتوانیم از افرادی که در حوادث طبیعی دچار آسیب جانی و مالی می شوند، حمایت کنیم، تاسیس این صندوق انقلابی در بیمه برای حوادث طبیعی خواهد بود.

وی گفت: حوادث به طور کلی به دو دسته حوادث طبیعی و انسان ساز تقسیم می شوند، علت اینکه در زمینه مدیریت حوادث تا حد زیادی در کشور ضعیف هستیم این است که توسعه کشور نامتوازن بوده در جاهایی که با درآمد نفت می شد، توسعه یافت مانند صنایع وارداتی، خودروها و فناوری های جدید توسعه یافته ایم در جاهایی که مانند توسعه انسانی و فرهنگی که نیاز به توسعه درون زا بوده است، توسعه نیافته ایم.

همتی افزود: در زمینه حوادث ترافیکی(traffic accidents) جزو کشورهای عقب مانده دنیا هستیم، در حالی که در کشورهای اروپایی به ازای هر صد هزار خودرو یک تا 1.1 کشته داریم اما در ایران به ازای هر صد هزار خودرو هشت کشته در کشور ثبت می شود که وضعیت ناگواری است.

رئیس کل بیمه مرکزی(central Insurance) گفت: در هر حادثه ای افرادی جان خود را از دست می دهند و افرادی دچار آسیب مالی می شوند، در زمان بحران اورژانس، هلال احمر و مدیریت بحران اقدامات خود را انجام می دهند اما بعد از حادثه همه به این فکر می افتند که چه کسی باید دیه فوت شدگان را بپردازد یا هزینه ساخت ساختمان های خراب شده و منابع از بین رفته را چه کسی باید بپردازد.

وی افزود: در تمام دنیا بیمه حداکثر 30 درصد خسارات مالی یا حتی دیه تلفات جانی را پرداخت می کند و 70 درصد خسارات تحت پوشش بیمه نیست.

همتی گفت: برای کاهش خسارات حوادث باید به توسعه فرهنگی و اقناع افکار عمومی بپردازیم و این کاری است که با حمایت صدا و سیما و رسانه ها قابل انجام است.

وی ادامه داد: با وجود پیشرفت هایی که برای کاهش تصادفات رانندگی در کشور انجام شده است، ایران هنوز یکی از 10 کشور حادثه خیز دنیاست و هنوز نقش مردم در پیشگیری و مدیریت حوادث پررنگ نیست.

همتی گفت: حوادث انسان ساز نیز سهم مهمی در مرگ و مصدوم شدن ایرانیان دارد، سال گذشته این حوادث 11هزار میلیارد تومان به کشور خسارت زد و شرکت های همین میزان خسارت را معادل سه میلیارد دلار پرداخت کردند.

رئیس کل بیمه مرکزی افزود: در سال های اخیر با اقدامات انجام شده، تعداد مرگ های ناشی از تصادفات کاهش یافته و به حدود 16 هزار نفر کاهش یافته در حالی که برعکس در سال های اخیر تعداد مصدومان به طور مداوم افزایش یافته است و به 333 هزار نفر در سال رسیده است.

منبع :شفاآنلاین