درختان هم شب‌ها می‌خوابند

کدخبر: 2418
تاریخ: 1395/03/04
ساعت: 13:46
بازدید: 695
 درختان هم شب‌ها می‌خوابند

محققان با استفاده از اسکن لیزری برای پایش درختان غان نشان دادند که این درختان در طول شب دچار تغییرات فیزیکی می‌شوند که مشابه با خواب است.

اگر زمانی تصمیم گرفتید نیمه شب در جنگل قدم بزنید، مواظب قدم‌هایتان باشید. چون درختان خوابند.

این یک کشف شگفت‌انگیز است که از سوی گروهی از دانشمندان از کشورهای اتریش، فنلاند و مجارستان صورت گرفته است. این دانشمندان قصد داشتند این مسئله را بررسی کنند که آیا درختان نیز از چرخه‌های روز/شب مشابه با چرخه‌هایی که در گیاهان کوچک دیده می‌شود پیروی می‌کنند یا نه. محققان تغییرات فیزیکی درختان را با استفاده از اسکنرهای لیزری که بر روی دو درخت غان قرار داده شد ثبت کرده و نشان دادند که درختان هم خواب شبانه دارند و نوک شاخه‌های غان تا انتهای شب به اندازه چهار اینچ خم می‌شود.

نتایج نشان می‌دهد که کل درخت در طول شب اندکی خموده می‌شود که به صورت تغییر موقعیت برگ‌ها و شاخه‌ها مشاهده می‌شود. این تغییرات خیلی بزرگ و واضح نبوده و در درختانی با ارتفاع حدود پنج متر حداکثر 10 سانتیمتر است.

محققان در مقاله‌ای که در نشریه "مرزهای علوم گیاهی" چاپ شده توضیح می‌دهند که چگونه درختان را در دو منطقه مجزا در فنلاند و اتریش بررسی کرده‌اند. هر دو درخت به طور مستقل و در شب‌های آرام و در شرایط اعتدال شب و روز اسکن شده‌اند تا اطمینان حاصل شود که طول شب در هر دو آزمایش یکسان است. شاخه‌های درختان کمی قبل از سپیده دم خموده می‌شوند، اما تنها در عرض چند ساعت شروع به بازگشت به حالت قبلی می‌کنند.

محققان بر این باورند که اثر خمودگی از کاهش فشار آب ورودی درختان ناشی می‌شود؛ پدیده‌ای که از آن به نام فشار تورگر یاد می‌شود. از آنجا که در طول شب هیچ فتوسنتزی انجام نمی‌شود تا تبدیل نور خورشید به قندهای ساده را در درختان به راه بیندازد، درختان شاخه‌ها را که در طول روز به سمت نور خورشید جهت گیری می‌کنند، رها می‌کنند تا انرژی خود را حفظ کنند. این اثر در کل درخت مشاهده می‌شود