کلاهبرداران خیر در تهران دستگیر شدند

کلاهبرداران خیر در تهران دستگیر شدند

12آبان ماه سال جاری زن 69 ساله با مراجعه به کلانتری 159 بی سیم به مأمورین اعلام داشت که طلا و جواهراتش توسط سرنشینان یک دستگاه خودرو پراید و در پوشش افراد خیر مورد سرقت قرار گرفته است.

 12آبان ماه سال جاری زن 69 ساله با مراجعه به کلانتری 159 بی سیم به مأمورین اعلام داشت که طلا و جواهراتش توسط سرنشینان یک دستگاه خودرو پراید و در پوشش افراد خیر مورد سرقت قرار گرفته است. با تشکیل پرونده مقدماتی با موضوع «سرقت طلاجات به شیوه قاپ زنی» و به دستور بازپرس شعبه سوم دادسرای ناحیه 34 تهران، پرونده برای رسیدگی در اختیار پایگاه ششم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت. مالباخته پس از حضور در پایگاه ششم پلیس آگاهی تهران بزرگ در اظهاراتش به کارآگاهان گفت: داخل ایستگاه اتوبوس خیابان 17 شهریور، منتظر آمدن اتوبوس بودم که یک پراید سفیدرنگ با دو جوان مقابلم توقف کرد؛ سرنشین پراید ابتدا نشانی یک خیابان را از من پرسید و در ادامه با نشان دادن یک کیسه حاوی البسه عنوان کرد که قصد رساندن این لباس ها به افراد نیازمند را دارد.

وی افزود: این سرنشین پراید حتی یک بسته دو هزار تومانی را نیز نشان داد و خواهش کرد تا این بسته پول را به همراه کیسه حاوی البسه به افراد نیازمند برسانم؛ در زمان تحویل گرفتن کیسه البسه، سرنشین پراید به بهانه اینکه قصد خرید طلاهایی مشابه طلاهای مرا برای همسرش دارد، سؤالاتی را در خصوص مشخصات طلاهای همراهم مطرح کرد و نهایتا به بهانه نوشتن شماره های درج شده در داخل طلاها از من خواهش کرد تا برای لحظه ای طلاهای خود را در اختیارش بگذارم.این مالباخته اظهار کرد: سرنشین پراید پس از نوشتن شماره های درج شده بر روی طلاها، آنها را به همراه بسته پول دو هزار تومانی در داخل کیسه محتوی البسه گذاشت و پس از بستن در کیسه، کیسه را به من تحویل داد و حتی تأکید کرد که طلاهایم را به همراه بسته پول در داخل کیسه گذاشته است. وی با بیان اینکه کیسه حاوی لباس ها را همراه خود به خانه بردم، اظهار کرد: قبل از تحویل دادن کیسه البسه به خانواده ای نیازمند، در کیسه را باز کردم تا طلاهای خود را از داخل آن بردارم اما از طلاها و بسته پول هیچ خبری نبود؛ کیسه را کامل خالی کردم و در آنجا بود که متوجه پارگی کیسه در قسمت پائین آن شدم.

با توجه به شیوه و شگرد سارقین در سرقت طلاهای مالباخته، کارآگاهان پایگاه ششم پلیس آگاهی با بررسی پرونده های مشابه و بهره گیری از بانک اطلاعات مجرمین سابقه دار در پلیس آگاهی، موفق به شناسایی یکی از مجرمین سابقه دار در زمینه سرقت طلاها از زنان بنام «حسین. م»(متولد 1369) شدند که از سال 1390 تاکنون بارها به اتهام زورگیری، قاپ زنی و سرقت طلاها از بانوان دستگیر و روانه زندان شده است. با شناسایی تصویر «حسین. ح» توسط شاکی پرونده و چندین مالباخته دیگر که دقیقا به همین شیوه و شگرد مورد سرقت قرار گرفته بودند، شناسایی مخفیگاه متهم برای دستگیری اش در دستور کار کارآگاهان قرار گرفت. با انجام اقدامات پلیسی، مخفیگاه «حسین. م» در منطقه شوش – خیابان منصور شناسایی شد و کارآگاهان در بامداد 19بهمن ماه سال جاری و پس از اطمینان از حضور متهم در مخفیگاهش او را دستگیر و به پایگاه ششم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل کردند. «حسین. م» پس از انتقال به پایگاه ششم آگاهی و مواجه حضوی با تعدادی از مالباختگان، صراحتا به «سرقت طلاجات از زنان در پوشش افراد خیر» اعتراف و همدستش به نام «سعید. م» را نیز معرفی کرد؛ با شناسایی «سعید. م» ( متولد 1368 ) او نیز به عنوان یکی از مجرمین سابقه دار در زمینه سرقت داخل خودرو شناسایی شد. بنا بر اعترافات «حسین. م»، این دو مجرم سابقه دار ابتدا در زندان با یکدیگر آشنا و پس از آزادی از زندان، سرقت طلا از بانوان به ویژه پیرزن ها را در قالب گروه دو نفره و با استفاده از خودرو پراید سفید رنگ و همچنین خودرو پژو 405 نوک مدادی آغاز کرده بودند. در ادامه اقدامات پلیسی برای دستگیری «سعید. م»، کارآگاهان پایگاه ششم پلیس آگاهی با شناسایی مخفیگاه وی در منطقه خاوران، او را در 24بهمن ماه سال جاری دستگیر و به پایگاه ششم پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل کردند.

هر دو متهم پرونده که اعتیاد شدیدی به مصرف مواد مخدر از نوع شیشه و تریاک دارند، در همان مراحل اولیه تحقیقات و در اعترافات خود به دهها فقره سرقت مشابه در مناطق مختلف تهران به ویژه در مناطق پاسداران، تهران نو، پیروزی، نیروی هوایی، شمس آباد، رسالت، نارمک و سایر شهرهای کشور بویژه در اصفهان، رفسنجان، قزوین اعتراف و عنوان کردند که طلا و جواهرات مسروقه را به دو خریدار طلاجات مسروقه در محدوده میدان خراسان فروخته اند که این دو خریدار اموال مسروقه نیز دستگیر و در تحقیقات تکمیلی به خرید طلاجات سرقتی از متهمین پرونده اعتراف صریح کردند.

سرهنگ کارآگاه رضا امیدی رئیس پایگاه ششم پلیس آگاهی تهران بزرگ با اعلام این خبر گفت: با اعتراف صریح متهمین به دهها فقره سرقت به شیوه و شگرد یاد شده و برای شناسایی سایر شکات و مالباختگان، متهمین با قرار قانونی و برای انجام تحقیقات تکمیلی در اختیار پایگاه ششم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار داده شده اند.وی افزود: از کلیه شکات و مالباختگانی که بدین شیوه و شگرد مورد سرقت قرار گرفتند دعوت می شود تا برای شناسایی متهمین به نشانی پایگاه ششم پلیس آگاهی در خیابان نبرد شمالی، میدان نبرد، انتهای خیابان شهید بیدچی مراجعه کنند.