کدخبر: 5343
تاریخ: 1395/07/18
ساعت: 08:42
بازدید: 404
 آیا مجازات قاتل ستایش قابل گذشت است؟

معاون قضایی رئیس‌کل دادگستری استان تهران اعلام کرد که ممکن است گروه پیشگیری از سلب حیات کودکان و نوجوانان که در دادگستری استان تشکیل شده، بتواند رضایت اولیای دم را جلب کند.

ستایش - دختر ۶ ساله افغان- که ۶‌ ماه قبل در خیرآباد ورامین توسط پسر ۱۷ ساله همسایه‌شان به قتل رسید، همچنان خبرساز است و در تازه‌ترین رویداد معاون قضایی رئیس‌کل دادگستری استان تهران اعلام کرد که ممکن است گروه پیشگیری از سلب حیات کودکان و نوجوانان که در دادگستری استان تشکیل شده، بتواند رضایت اولیای دم را جلب کند.

روز 24شهريور‌ماه اميرحسين، پسر نوجواني كه به اتهام قتل و تجاوز به ستايش بازداشت شده است، پس از محاكمه در شعبه هفتم دادگاه كيفري يك استان تهران به اتهام قتل عمدي به قصاص و به اتهام تجاوز به عنف به اعدام محكوم شد. حالا با اعتراض وكيل مدافع متهم پرونده به ديوان عالي كشور فرستاده شده تا قضات ديوان درباره رأي صادر شده اظهارنظر كنند.

در همين حال قاضي مظفري در نشستي كه به مناسبت روز جهاني كودك در مجتمع قضايي شهيد بهشتي برگزار شد، در بخشي از صحبت‌هايش درباره پرونده جنجالي قتل دختر افغان گفت: «من اين پرونده را نخوانده‌ام اما براساس پرونده، وي به رشد عقلي رسيده و قاضي مربوطه آن را احراز كرده است. در اين شرايط پرونده به ديوان عالي كشور ارسال شده تا تصميم نهايي درباره اين رأي گرفته شود. البته ممكن است گروه پيشگيري از سلب حيات كودكان و نوجوانان كه در دادگستري استان تشكيل شده، بتواند رضايت اولياي دم را جلب كند.»

با وجود اين، دكتر ابراهيم اسلامي، يكي از قضات صادر‌كننده رأي در پرونده قتل ستايش معتقد است كه براي اظهارنظر در اين‌باره بايد تا اعلام نظر قضات ديوان‌عالي كشور صبر كرد. وي در اين‌باره مي‌گويد: «متهم به‌دليل اتهام قتل عمدي به يك مرتبه قصاص متهم شده كه اين مجازات جنبه‌خصوصي دارد و درصورت اعلام رضايت خانواده مقتول قابل گذشت است. اما بايد به مجازات ديگر وي كه اعدام به‌دليل جرم تجاوز به عنف است نيز توجه كرد؛ چرا كه اين مجازات جزو حدود است و درصورتي كه با تأييد قضات ديوان عالي كشور قطعي شود، قابل گذشت نيست و اجرا خواهد شد مگر اينكه قضات ديوان نظرشان خلاف رأي دادگاه باشد و اين حكم را نقض كنند.»