هشدار : این جملات را هرگز به بچه ها نگید

هشدار : این جملات را هرگز به بچه ها نگید

تعمیم دادن رفتارها می‌تواند به هر رابطه‌ای آسیب بزند؛ چه در مقابل نامزدتان قرار گرفته باشید، چه با مادرتان طرف باشید و چه كودك‌تان در برابر شما قرار گرفته باشد،

روزهای تعطیل برای رابطه مادر و فرزندی شما، مثل شمشیر دولبه می‌ماند. از یك طرف فرصت بیشتری برای وقت گذراندن با كودك‌تان دارید و از طرف دیگر همین بیشتر بودن در كنار او، می‌تواند تنش‌های میان شما را بالا ببرد. كار سختی در پیش دارید؛ شما در این فرصت کوتاه نه‌تنها باید برای از بین بردن اشتباهات رفتاری كه كودك‌تان در تمام هفته نشان داده تلاش كنید، بلكه احتمالا به‌خاطر بیشتر بودن در كنار فرزندتان و وقت‌گذرانی با دیگران، درگیر مشكلات تازه‌ای می‌شوید كه باید برای حل كردن‌شان تلاش كنید. به همین بهانه، دردسرسازترین اشتباهات رفتاری را كه والدین در چنین فرصت‌هایی نشان می‌دهند برای‌تان فهرست كرده‌ایم و راه‌های دور زدن این اشتباهات را با شما در میان می‌گذاریم.

تو همیشه. . . تو هیچ‌وقت. . .

تعمیم دادن رفتارها می‌تواند به هر رابطه‌ای آسیب بزند؛ چه در مقابل نامزدتان قرار گرفته باشید، چه با مادرتان طرف باشید و چه كودك‌تان در برابر شما قرار گرفته باشد، با تعمیم دادن رفتارهای گذشته به موقعیت‌های جدید می‌توانید به ارتباط‌تان با او آسیب بزنید. مهمانی رفتن و شریك شدن فرزندتان در شیطنت‌های بچه‌های دیگر و دلایل رنگارنگی كه فهرست كردن‌شان در مجال این صفحه نیست، می‌توانند رفتارهای اشتباهی را از سوی فرزندتان رقم بزنند اما هرگز و در هیچ شرایطی او را به همیشه اشتباه كردن متهم نكنید و حتی اگر اشتباه امروزش را در گذشته هم مرتكب شده بود، با یادآوری این واقعیت او را به همیشه بد بودن متهم نكنید.

چرا نمی‌تونی مثل اون باشی؟

دختر شما میانه‌ای با یاد گرفتن موسیقی ندارد و دختر صاحبخانه پیانو می‌زند؟ هیچ وقت این واقعیت را كه در كاری به اندازه آدم‌های دیگر خوب نیست به رخش نكشید. باور كنید همه آدم‌ها قرار نیست در یك زمینه موفق باشند و فرزند شما هم قرار نیست آرزوهای از دست رفته شما را به بار بنشاند. به او فرصت دهید تا مسیری را كه می‌تواند در آن موفق باشد پیدا كند و حتی اگر چندین فرصت را از دست داد و چندین كار را نیمه‌كاره رها كرد، او را به بی‌ثباتی و بی‌استعدادی متهم نكنید. كودك پنج‌، شش ساله شما سال‌ها برای پیدا كردن مسیر زندگی‌اش فرصت دارد. پس به جای متهم كردنش از او حمایت كنید.

زود باش

می‌دانیم که آماده کردن کودک و راه انداختن همسرتان کار آسانی نیست اما حتی اگر احساس می‌کنید دیرتان شده، مدام به فرزندتان نگویید «زود باش!». به جای آنکه چنین استرسی را به او وارد کنید و امنیت روانش را با همیشه عجله کردن به خطر بیندازید، به‌طور نامحسوس به فرزندتان در سرعت دادن به کارهایش کمک کنید. گفتن «زود باش، کلافه‌ام کردی!» نه تنها کمکی به شما برای رسیدن به نتیجه بهتر نمی‌کند، بلکه با درگیر استرس کردن کودک‌تان، باعث می‌شود که بیشتر از قبل کارهایش به تاخیر بیفتد و احساس بی‌کفایتی و ناتوانی آزارش دهد.

تو بی‌نظیری

شاید بخواهید با تهییج فرزندتان به او برای كار بیشتر انگیزه دهید اما اگر بعد از هر تلاش او در تشویق كردنش اغراق كنید به جای به وجود آوردن انگیزه تلاش، او را به پاداش‌های كلامی خود وابسته می‌كنید. هرگز به‌خاطر تشویق فرزندتان، بعد از خداحافظی كردن با مادران دیگر او را با بچه‌های‌شان مقایسه نكنید و اگر در جمع كودكان دیگر كاری دم‌دستی را انجام داد به‌خاطر قدردانی از تلاش‌هایش نگویید «كارت عالی است»! در عین انگیزه دادن به فرزندتان و گفتن نقاط مثبت كارش، برایش توضیح دهید كه در چه زمینه‌ای باید بیشتر تلاش كند و به هیچ‌وجه از شكست‌های دیگران برای او پله ترقی نسازید.

 

شنیدی چی گفت؟

بحث‌هایـی كـه در ‌مـهمـــانی‌هااتفاق می‌افتد، دیدن تغییرات ظاهری و رفتاری اطرافیان‌تان و بسیاری از اتفاق‌های دیگر، می‌تواند به شما انگیزه صحبت كردن در مورد آنها پس از خروج از ‌مهمانی را بدهد اما مراقب باشید این بحث‌های به ظاهر شیرین را در حضور كودك‌تان به میان نیاورید. وقتی فرزند شما بعد از رفتن به ‌مهمانی در جلسات نقد و بررسی شما باشد، در دورهمی‌های بعدی با نگاه دیگری سراغ آدم‌ها می‌رود و از همان كودكی قضاوت كردن در مورد دیگران و پیش‌فرض انتقادی داشتن در مورد آنها را یاد می‌گیرد. پس با حرف و زبان به او نگویید كه این رفتار نادرست است، بلكه با عمل نادرست بودنش را به فرزندتان نشان دهید.

گوش‌هایت نمی‌شنوند؟

برای شمایی كه تنها چند ساعت از روز فرزندتان را می‌بینید، تمام روز وقت گذراندن با كودك می‌تواند گاهی كلافه‌كننده به نظر برسد و تلاش برای تربیت كردن تمام‌وقت او، می‌تواند شما را مستاصل كند اما مراقب باشید این استیصال باعث بالا رفتن صدای شما نشود. اغلب ما یاد گرفته‌ایم عصبانیت‌مان را با تغییر درجه صدای‌مان نشان دهیم و اگر به‌خاطر از كوره دررفتن به خودتان مجوز این كار را دهید درواقع به فرزندتان می‌گویید كه وقت ناراضی بودن از شرایط و دلخوری از دیگران، بهترین راه بالاتر بردن صداست. شاید روزهای تعطیل سال كه خستگی كار بیرون از خانه را ندارید، بهترین زمان برای اصلاح برخی از رفتارهای‌تان باشد؛ پس از این فرصت استفاده كنید.