پرورش خلاقیت کودک بااین بازی!

شن بازی یکی از بازی‌هایی است که موجب افزایش خلاقیت کودک می‌شود، خواندن کتاب داستان و شعر همراه با تکرار آن حتی از روی اشکال، برای کودکان بسیار مفید است.

انجام بعضی بازی‌ها به کمک والدین موجب افزایش خلاقیت، استعداد و هوش کودکان می‌شود.
افزایش هوش و استعداد افراد به رفتار‌های دوران کودکی آن‌ها برگشته و انجام بعضی بازی‌ها باعث افزایش هوش و توانایی فکری آنان شده که در این راه والدین نقش مهمی دارند.

شن بازی یکی از بازی‌هایی است که موجب افزایش خلاقیت کودک می‌شود، خواندن کتاب داستان و شعر همراه با تکرار آن حتی از روی اشکال، برای کودکان بسیار مفید است.

بریدن و چسباندن اشیاء و به نوعی ساخت کار دستی باوسایل دور ریختنی به کمک والدین، آوا سازی و ساخت وسایل ساده برای تولید صدا و ریتم باعث شده تا کودک بیاموزد تا از هر وسیله‌ای استفاده خلاقانه کند.

بازی با دکمه نیز باعث افزایش خلاقیت شده، از این رو باید در نظر داشت که در انجام این کار‌ها والدین نظارت کافی را بر فرزندان خود داشته باشند و آن‌ها را در انجام درست کار‌ها راهنمایی کنند.

او با بیان اینکه وسایل موسیقی از جمله اسباب‌بازی‌هایی هستند که در افزایش خلاقیت در ذهن کودکان نقش بسیار مهمی دارند، بیان کرد: هنگامی که کودک با ساز‌های اسباب بازی خود صدا تولید می‌کند، آواز می‌خواند و شاد است، در واقع در حال بروز استعداد‌های ذاتی خود است، شما نیز با تحسین و تشویق او می‌توانید این ابتکارات را در ذهن او پرورش دهید.

برای کودک خود داستان تعریف کنید و از شخصیت‌های واقعی در اطراف و فضای خانه خود برای او تصویرسازی کرده و از شخصیت‌های داستان بهره بگیرید، زیرا هرچه فضا و شخصیت‌ها آشناتر باشند، کودک توجه بیشتری به داستان نشان خواهد داد. به این ترتیب ذهن کودک سعی می‌کند داستان را تصویرسازی کند و خلاقیت ذهنی فرزند پرورش می‌یابد.

اجرای نمایش و ایفای نقش‌های مختلف به کودک کمک می‌کند تا خود را جای شخصیت‌های مختلف قرار دهد که برای موفقیت در این مسیر باید قدرت خلاقانه و قوه تخیل قوی داشته باشد، برای این منظور شما باید به تخیل او کمک کرده و برایش امکانات و فضای مناسب را تهیه کنید. به طور مثال، اگر دوست دارد نقش معلم را ایفا کند، برایش مثلا عینک و خودکار و دفتر تهیه کنید تا نقشش را بازی کند البته لزومی به خریداری وسایل گران نیست، با ساده‌ترین وسایل موجود نیز می‌توان به رشد قوه تخیل کودک کمک کرد.

یکی از مواردی که در مراحل رشد کودک بسیار طبیعی و نرمال است داشتن دوست خیالی است،  این دوستان خیالی نشان از قوه تخیل بسیار قوی در کودکان است و این کودکان اصولا رفتار اجتماعی بهتر و هراس اجتماعی کمتری دارند.

از این رو می‌توانید هنگامی که فرزند شما در حال بازی با دوستان خیالی خود است، در جمع آن‌ها حضور داشته باشید و تا زمانی که رفتار بد یا اشتباهی از فرزند سر نزده، او را همراهی کنید.