زمان آمادگی نوزاد برای خوردن گوشت

زمان آمادگی نوزاد برای خوردن گوشت

بسیاری از والدین بر اساسِ تجربه دریافته‌اند که در صورتی که دادن گوشت را در 9 ماهگی شروع کنند (یعنی زمانی که نوزاد باید کمتر شیر بخورد و بیشتر کالری دریافتی‌اش را از غذای کامل دریافت کند)، موفق‌تر خواهند بود.

هنگامی که کودکتان مشتاقانه غذای کمکی، غلات، میوه‌های صاف‌شده و پوره‌شده و سبزیجات را خورد، می‌توانید به برنامه غذاییِ او گوشت را نیز اضافه کنید. در اکثر نوزادان این امر در 7 تا 10 ماهگی اتفاق می‌افتد. فرقی نمی‌کند که ابتدا گوشت قرمز و یا گوشتِ مرغ و ماکیان را به برنامه غذایی‌اش اضافه کنید. در این سن کودکان تمایل به بلعیدن دارند و هنوز دندان‌های آسیایِ لازم برایِ جویدن را در اختیار ندارند، بنابراین ابتدا از گوشت‌هایِ صاف‌شده و پوره‌شده استفاده کنید. هیچگاه به نوزادتان تا قبل از این که بتواند غذاهای انگشتی را با موفقیت بخورد و چندین دندان درآورده باشد، تکه‌های گوشت را ندهید. هر زمان هم خواستید این کار را انجام دهید، تکه‌های گوشت را به اندازه‌های بسیار کوچک درآورید.
اگر کودکتان در ابتدا گوشت را نپذیرفت، چند هفته (حتی یک ماه یا بیشتر) صبر کنید، و سپس دوباره دادن گوشت را امتحان کنید. بسیاری از والدین بر اساسِ تجربه دریافته‌اند که در صورتی که دادن گوشت را در 9 ماهگی شروع کنند (یعنی زمانی که نوزاد باید کمتر شیر بخورد و بیشتر کالری دریافتی‌اش را از غذای کامل دریافت کند)، موفق‌تر خواهند بود. در این زمان است که غلات، میوه‌ها و سبزیجات، به تنهایی برای نوزاد راضی کننده نخواهند بود. گوشت متراکم و سرشار از پروتئین است و به همین دلیل سیرکننده تر از غذاهای دیگر خواهد بود.
ممکن است متوجه شوید که نسبت به غذاهای دیگر زمانِ بیشتری طول می‌کشد که کودکتان گوشت را قبول کند؛ این مسئله به این دلیل است که گوشت علاوه بر مزه جدید، بافت جدیدی نیز دارد و آکادمی پزشکی اطفال آمریکا پیشنهاد می‌دهد سبزیجات مورد علاقه کودک خود را با گوشت له‌شده و کمی گرم مخلوط کنید تا به او کمک کنید به مزه جدید عادت کند.