تجربهٔ رانندگی با کوروت گرند اسپرت 2017

 تجربهٔ رانندگی با کوروت گرند اسپرت 2017

گرند اسپرت پرفروش‌ترین نسخهٔ کوروت است، پس از رانندگی با این خودرو علت این امر را کاملاً فهمیدیم

شورولت کوروت گرند اسپرت 2017 دقیقاً همان چیزی است که انتظارش را داشتیم. هنگامی‌که با این خودرو روبرو شدیم فهمیدیم که گرند اسپرت چیزی بیشتر از یک‌ تریم سفارشی معمولی است. بااینکه ما مدت‌ها است در انتظار کوروت موتور وسط هستیم ولی کوروت گرند اسپرت 2017 یکی از برترین کوروت های تاریخ است.

بازار فروش خودروهای اسپرت بی‌ثبات‌تر از بسیاری از انواع دیگر خودروها است؛ زیرا هنگامی‌که یک خودروی اسپرت جدید معرفی می‌شود در ابتدا فروش بالایی دارد که قطعاً برای کوروت C7 استینگری هم همین‌طور بود. اما پس‌ازآن و با گذشت چند سال به‌طورمعمول فروش آن‌ها کم می‌شود. به همین دلیل سازندگان خودروهای اسپرت پس از چندی نمونه‌های ویژه و قوی‌تری از آن‌ها را عرضه می‌کنند تا فروش دوباره افزایش یابد؛ اما کوروت با سابقهٔ طولانی و درخشان خود لزوماً مشمول این قاعده نمی‌شود چراکه این خودرو همچنان به‌اندازهٔ کافی خصوصیات اصیل و آمریکایی خود را حفظ کرده که پس چندی بازار خریدش دچار تزلزل نشده و خریداران را مجاب به خریدنش کند؛ اما عرضهٔ یک نسخهٔ بروز شده و اسپرت پس از گذشت چند سال از عرضهٔ خودروی اولیه هرگز ایدهٔ بدی نیست. به همین دلیل شورولت هم بیکار ننشسته و با عرضهٔ مدل‌های جدید Z06 و گرند اسپرت قصد دارد کوروت را همواره در صدر نگه دارد.

این معجون خاص شورولت، از همان پیشرانهٔ 6.2 لیتری V8 تنفس طبیعی LT1 کوروت استینگری استفاده می‌کند اما سیستم اگزوز دوحالته که در استینگری به‌عنوان یک آپشن قابل سفارش است، در گرند اسپرت به‌صورت استاندارد وجود دارد. بعلاوه پکیج Z51 نیز در این خودرو به‌صورت استاندارد ارائه می‌شود. گرند اسپرت 2017 همانند استینگری دارای همان قدرت 460 اسب بخار در 6000 rpm و 630 نیوتن متر گشتاور در 4600 rpm است اما به نظر ما این قدرت برای یک رانندگی لذت‌بخش کافی ست.

البته اگر به قدرتی بیش از این نیاز دارید می‌توانید سراغ مدل Z06 با پیشرانهٔ 6.2 لیتری V8 سوپرشارژر بروید که 650 اسب بخار قدرت دارد. کوروت Z06 تنها خودروی دنیا است که با قیمتی زیر 100 هزار دلار قدرتی 600/700 اسب بخاری را به شما ارائه می‌دهد اما آیا می‌توان به‌طور کامل از همهٔ 650 اسب بخار در خیابان حتی برای یک‌لحظهٔ زودگذر استفاده کرد؟ اگر قصد چنین کاری را دارید باید زندان بعدازآن را هم در نظر بگیرید.

 

گرند اسپرت یکی از کامل‌ترین اعضای خانوادهٔ کوروت است و با دو گیربکس 7 سرعته دستی و یا 8 سرعته اتوماتیک عرضه می‌شود. بااینکه کوروت گرند اسپرت با 1.96 متر عرض تنها حدود 9 سانتیمتر عریض‌تر از کوروت استاندارد است اما به نظر 15 سانتیمتر... 30 سانتیمتر ... نه یک متر عریض‌تر می‌رسد. گرند اسپرت به‌طور طبیعی دقیقاً به عریضی Z06 است و از کیت اسپرت بدنه و مجموعهٔ تعلیق آن استفاده می‌کند. گرند اسپرت با لاستیک‌های Michelin Pilot Sport Cup با ابعاد 19 اینچ و 285 در جلو و 20 اینچ و 335 در عقب همچون یک کروکدیل به زمین چسبیده است. این لاستیک‌ها به همراه ترمزهای کربن سرامیکی بزرگ (15.5 اینچ در جلو 15.3 اینچ در عقب) بخشی از پکیج سفارشی Z07 است که البته در کوروت Z06 هم همین‌طور است.

سیستم تعلیق گرند اسپرت به‌گونه‌ای تنظیم‌شده که ازلحاظ راحت-تهاجمی بودن بین استینگری و Z06 قرار می‌گیرد. البته هر کوروتی که به تعلیق مغناطیسی مجهز باشد (که در گرند اسپرت به‌صورت استاندارد عرضه می‌شود) دارای طیف گسترده‌ای از شخصیت‌های رانندگی است به‌طوری‌که اگر مدل‌های Z51، گرند اسپرت و Z06 کوروت را ازلحاظ هندلینگ باهم مقایسه کنید از بسیاری از جهات شبیه به هم عمل می‌کنند. کوروت گرند اسپرت 2017 با پیشرانهٔ سرکش 6.2 لیتری خود، یک ماشین بسیار سریع و درعین‌حال مطیع و رام است و شورولت ادعا می‌کند که این هیولا با لاستیک‌های میشلن پایلوت در یک مسیر خشک می‌تواند تا شتاب جانبی 1.20 جی را تحمل کند.

البته این یک ادعای بی‌اساس نیست چراکه ما در یک مسیر گل‌آلود با کوروت Z06 توانستیم به عدد 1.19 جی دست پیدا کنیم. البته می‌توانید با عدم سفارش پکیج Z07، کوروت گرند اسپرت را با لاستیک‌های استاندارد و ترمزهای کوچک‌تر چدنی تحویل بگیرید. البته اگر به خاطر قیمت کمتر از ترمزهای سرامیک کربنی صرف‌نظر کردید چندان نگران نباشید چراکه ترمزهای معمولی گرند اسپرت هم به‌خوبی عمل می‌کنند. همانند دیگر کوروت ها در گرند اسپرت هم می‌توانید سیستم‌های مختلف خودرو را در انواع گوناگون و با توجه به علاقه و سلیقهٔ خود تنظیم کنید. به‌عنوان‌مثال اگزوز آن در دو حالت ساکت و پر سروصدا قابل تنظیم است؛ اما در کل کوروت گرند اسپرت کمی تهاجمی‌تر و پر ارتعاش‌تر از کوروت استینگری استاندارد است.

بااینکه گرند اسپرت آئرودینامیک بهتری از استینگری دارد اما نمی‌تواند به حداکثر سرعت 290 کیلومتر در ساعتی استینگری دست پیدا کند. دلیل این امر این است که گرند اسپرت با 1555 کیلوگرم وزن، حدود 60 کیلوگرم سنگین‌تر از استینگری است. بااین‌حال شورولت کوروت گرند اسپرت اتوماتیک با پکیج Z07 به دلیل افزایش کشش عقب خودرو، در شتاب صفرتا 96 کیلومتر در ساعت یک‌دهم ثانیه سریع‌تر از کوروت استینگری اتوماتیک است.

در کل کوروت گرند اسپرت یک استینگری باقابلیت‌های بسیار بهتر و یک Z06 بدون قدرت زیاد و غیرکاربردی احساس می‌شود و این یعنی تمامی آن چیزی که از یک کوروت مدرن انتظار داریم. تجهیزات کامل، قدرت معقول و قیمت مناسب. قیمت پایهٔ کوروت گرند اسپرت 66,445 دلار است که حدود 10 هزار دلار بیشتر از قیمت پایهٔ کوروت استینگری، تقریباً 5 هزار دلار بیشتر از ارزان‌ترین کوروت Z51 و حدود 15 هزار دلار کمتر از نسخهٔ پایهٔ Z06 است. قیمت نسخهٔ کانورتیبل گرند اسپرت نیز از 70,445 دلار آغاز می‌شود. با این قیمت معقول و منطقی انتظار می‌رود که کوروت گرند اسپرت 2017 یک‌بار دیگر سود و فروش فراوانی را برای شورولت به ارمغان بیاورد.