تست و بررسی مرسدس بنز GLS مدل 2017

تست و بررسی مرسدس بنز GLS مدل 2017

زمانی که یک خودروساز نام خودروهای در حال تولید خود را تغییر می‌دهد بسیاری از ما دوست داریم تا زبان به شکایت بگشاییم چرا که تکالیف جدیدی برای ما ایجاد می‌شود

آیا GLS می‌تواند S کلاسِ شاسی بلندها باشد؟
زمانی که یک خودروساز نام خودروهای در حال تولید خود را تغییر می‌دهد بسیاری از ما دوست داریم تا زبان به شکایت بگشاییم چرا که تکالیف جدیدی برای ما ایجاد می‌شود و آن، به یاد سپردن نام‌های جدید است. حتی کسی که در کارخانه‌ی مرسدس بنز هم کار می‌کند، با به یاد سپردن نام جدید شاسی بلندها و کراس اوورهای این شرکت که با حروف GL شروع می‌شوند و سومین حرف نیز به سایز خودرو بستگی دارد، مشکل خواهد داشت؛ بنابراین، کلاس GL به GLS تغییر نام داده که درواقع یک S کلاس با لباس شاسی‌بلند است و در صدر دیگر شاسی بلندهای بنز که شامل GLE (همان ML سابق) و GLC یا GLK سابق قرار می‌گیرد.


مرسدس دو سال زمان را صرف با طراوت ساختن شاسی بلندهای خود کرده و این زمان‌بندی بهتر از این نمی‌توانست باشد. خودروهای کاربردی بنز با هر سایز، شکل، اندازه و چهره‌ای در این زمان داغِ داغِ داغ هستند! سال گذشته مرسدس 27700 دستگاه شاسی‌بلند فول سایز را به فروش رسانده که افزایش 4.2 درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد. برای سال 2017، شاسی‌بلند لوکس GLS تنها یک فیس لیفت را تجربه کرده اما تغییر نام ممکن است افزایش فروش را در پی داشته باشد. این چیزی است که طبق گفته‌ی M. Bart Herring مدیر تولید مرسدس بنز آمریکا، برای GLE اتفاق افتاده است: "با نامی جدید ما باد موافقی را شاهد بودیم که اصلاً انتظارش را نداشتیم."


GLS همچنین از سودمندی فاکتور "جی" استفاده می‌کند: سابقه‌ی جی کلاس نمادین به سال 1979 بازمی‌گردد و هنوز هم بخش عمده‌ی آن به‌صورت دست‌ساز در اتریش ساخته می‌شود. دومین نسل GL کلاس در سپتامبر سال 2012 به بازار معرفی شد و شاسی‌بلند سال 2013 موتورترند لقب گرفت. GLS 2017 فیس لیفت شده در آلاباما ساخته می‌شود و همین ماه با دو مدل GLS450 و AMG GLS63 به میدان می‌آید و هفته‌ی بعد نیز GLS550 عرضه می‌شود.


زمانی که مرسدس تأییدیه‌ی مصرف سوخت را از EPA دریافت کند، در اواخر امسال GLS350d (حرف d برای دیزل) را عرضه خواهد کرد. مرسدس امیدوار است که این مدل را در می یا ژوئن عرضه کند اما Herring می‌گوید که با رسوایی‌های دیزلی اخیر،EPA تست‌های بیشتری را نسبت به قبل انجام می‌دهد و دانستن زمان دریافت تأییدیه سخت است.


نمای جلوی خودرو به منظور شبیه‌تر شدن زیاد به دیگر مدل‌های این خودروساز فیس لیفت شده است. در نمای عقب شاهد سپر، چراغ‌ها و اگزوزهای جدید (در برخی مدل‌ها) هستیم. این شاسی‌بلند تجهیزات جدید و استانداردی دارد. داخل کابین صفحه‌نمایش 8 اینچی جدیدی را خواهید یافت که از آخرین نسخه‌ی COMAND و اپل کارپلی استفاده می‌کند. سیستم اندروید اتو نیز در ماه‌های آینده عرضه خواهد شد و به‌روزرسانی جدیدی برای نمای داخلی سالخورده ایجاد خواهد کرد. همچنین سیستم‌های ایمنی زیادی در این خودرو وجود دارند. صندلی‌های ردیف دوم و سوم را بخوابانید و این موقع GLS 2656 لیتر فضا را در اختیار شما قرار خواهد داد.

ما تقریباً همه‌ی مدل‌های مختلف GLS را در راه‌های پرپیچ‌وخم کلرادو و یوتا راندیم. GLS350d 4Matic مدل پایه است که از پیشرانه‌ی 6 سیلندر 3 لیتری توربودیزل با 255 اسب بخار قدرت و 457 پاوند فیت گشتاور استفاده می‌کند. این خودرو یک پوشش است و مرسدس هیچ‌گاه نسخه‌ی دیزلی را در امریکا تبلیغ نمی‌کند؛ اما برای آن‌هایی که مشتاق‌اند باید گفت که این نسخه 15 درصد فروش GLS را تشکیل می‌دهد.

 

این مدل با انتقال نرم قدرت، ظرفیت یدک کشی 3.4 تن و قیمت آغازی 67975 دلاری یک شروع خوب محسوب می‌شود. البته نسخه‌ی پر از آپشن حاضر در تست برچسب قیمت 92080 دلاری را نشان می‌دهد.

 

همه‌ی تریم ها سیستم چهارچرخ محرک 4Matic را به‌صورت استاندارد دارا هستند و همه‌ی نسخه‌های AMG از گیربکس 9 سرعته ی اتوماتیک جدید مرسدس استفاده می‌کنند که باعث بهبود 5 درصدی مصرف سوخت می‌شود. همچنین مورد جدید دیگر انتخاب دینامیک است که امکان انتخاب 6 حالت متفاوت گیربکس را فراهم می‌کند. با انتخاب حالت اسپورت سیستم تعلیق پایین‌تر می‌آید، فرمان سفت‌تر می‌شود و پاسخ‌های پدال گاز افزایش می‌یابد. به بخش تنظیمات در صفحه‌نمایش بروید و حالت دلخواه خود را ایجاد کنید: فرمان راحت و سیستم تعلیق سفت و اسپورت می‌خواهید؟ انجام شد! و گرافیک‌هایی وجود دارد که چگونگی تنظیمات و عملکرد خودرو را نشان می‌دهد.

به مدل بالاتر GLS450 4Matic می‌رویم و پیشرانه‌ی 6 سیلندر 3 لیتری توئین توربو را به جای قلب تپنده‌ی 8 سیلندر شاهد هستیم. این پیشرانه 362 اسب بخار قدرت و 369 پاوند فیت گشتاور تولید می‌کند. این نسخه محبوب‌ترین مدل است و تقریباً نیمی از فروش GLS را تشکیل می‌دهد. قیمت این مدل از 69625 دلار آغاز می‌شود اما مدل حاضر در تست تجهیزات بسیاری از چرم بهتر و ماساژورهای صندلی گرفته تا سیستم اطلاعات سرگرمی ممتاز و پکیج‌های کمک‌راننده‌ی زیادی دارد که قیمت را به 90450 دلار می‌رساند.


زیبایی GLS این است که صرف‌نظر از چیزی که در زیر کاپوت قرار دارد، این خودروی 7 سرنشینه در راه‌های پرپیچ‌وخم بزرگ احساس نمی‌شود و تکان‌های بدنه‌ی زیادی هم ندارد. بخشی از این عملکرد به سیستم پیچش فعال و به‌منظور کنترل حرکات بدنه بازمی‌گردد. سیستم تعلیق بادی مرسدس که با کامپیوتر کنترل می‌شود هرگونه ناهمواری جاده را خنثی می‌کند. همه‌ی تریم ها قدرت کافی را ارائه می‌کنند اما تعریف شما از "کافی" می‌تواند متفاوت باشد.

اگر توانایی مالی‌اش را دارید مدل GLS550 با پیشرانه‌ی 8 سیلندر 4.7 لیتری توئین توربو نیز انتخاب مناسبی است که 449 اسب بخار قدرت و 516 پاوند فیت گشتاور را در اختیارتان می‌گذارد. این شاسی‌بلند به آسانی به سرعت 200 کیلومتر بر ساعت می‌رسد بدون آنکه احساس کنید خیلی سریع می‌روید. قیمت آغازی این مدل 94775 دلار است اما با افزودن برخی آپشن ها قیمت آن به 99105 دلار رسیده بود.


اگر می‌خواهید که حکمران محله‌تان باشید، نسخه‌ی AMG GLS63 با نیروگاه 8 سیلندر 5.5 لیتری توئین توربو انتخاب اول و آخر خواهد بود. این خودرو با قدرت 577 اسب بخاری و گشتاور 561 پاوند فیتی، در مدت‌زمان 4.5 ثانیه به سرعت 96 کیلومتر بر ساعت می‌رسد. در حالت اسپورت پلاس، شتاب گیری دیوانه‌وار خودرو با صدای غرش پیشرانه در هم‌ آمیخته می‌شود. با معکوس کشیدن شاهد اوج عملکرد اگزوز و پیشرانه هستیم. این کار کمک می‌کند تا مصرف سوخت تخمینی 18/13.8/16.8 لیتر در هر صد کیلومتری این غول را نادیده بگیرید.

قیمت آغازی مدل ای‌ام‌جی 125025 دلار است و با اضافه شدن آپشن هایی همچون سایبان‌های ردیف دوم، قفل تریلر و نگه‌دارنده‌ی فنجان گرم و سرد شونده قیمت آن به 126880 دلار رسیده بود.

 

آیا مدل GLS65 نیز در آینده عرضه خواهد شد؟ Herring می‌گوید که هنوز در حال ارزیابی هستیم و در این نقطه برنامه‌ای برای تولید GLS کوپه وجود ندارد.
درمجموع فیس لیفت کردن مرسدس بنز GLS 2017 برای تبدیل این خودرو به S کلاس شاسی بلندها کافی نیست اما این خودرو در سگمنت شاسی بلندهای فول سایز یک پیشرو محسوب می‌شود و مقایسه‌ی آن با اسکالاد می‌تواند جالب باشد. ما انتظار نداریم که این خودرو در کلکسیون افراد معتبر دیده شود یا در موزه‌های خودرویی به نمایش درآید اما با داشتن آن مطمئناً لحظات خوبی در انتظار خریدار خواهد بود.