9 نکته‌ای که باید درباره ب‌ام‌و سری 5 جدید بدانیم

با رونمایی از نسل جدید ب‌ام‌و سری 5 سرانجام انتظارها به پایان رسید. این خودرو بیش از هر چیزی شبیه برادر بزرگ‌تر خود یعنی سری 7 است.

با رونمایی از نسل جدید ب‌ام‌و سری 5 سرانجام انتظارها به پایان رسید. این خودرو بیش از هر چیزی شبیه برادر بزرگ‌تر خود یعنی سری 7 است. هم‌اکنون نمایی بسیار آشنا را شاهد هستیم البته همین رویه در رقیب ب‌ام‌و یعنی مرسدس بنز و حتی جگوار نیز دیده می‌شود.


در نمای جلوی سری 5 جدید شاهد جلوپنجره‌ای عریض‌تر، خطوط بدنه‌ی قوی‌تر و ورودی‌های هوای متفاوت‌تر هستیم. ازآنجایی‌که نمای سری 7 شکیل و مجلل است پس شباهت سری 5 جدید به برادر بزرگ‌تر چیز چندان بدی نیست.

معماری جدید و کاهش وزن 100 کیلوگرمی


سری 5 جدید بر پایه‌ی معماری جدید ب‌ام‌و CLAR شکل گرفته و در آن از آلومینیوم زیاد به همراه منیزیم در ساختار خودرو استفاده شده تا وزن آن در مقایسه با نسل قدیمی حدود 100 کیلوگرم کمتر شود.

احساس جذاب داخل کابین


همه‌ی مدل‌های سری 5 از صفحه‌نمایش 8.7 اینچی استاندارد (و یا صفحه‌نمایش 10.2 اینچی آپشنال) به همراه سیستم iDrive بهره می‌برند. البته می‌توانید کنترل صوتی و کنترل حرکات را نیز داشته باشید.

به عبارت دیگر با تکان دادن دست‌هایتان می‌توانید منوهای صفحه‌نمایش را کنترل کنید. از دیگر نوآوری‌های تکنولوژیکی این خودرو می‌توان به هدآپ دیسپلی بزرگ‌تر (70 درصد بزرگ‌تر) اشاره کرد.

پیشرانه‌های 2 و 3 لیتری جدید به همراه نسخه 8 سیلندر 4.4 لیتری


در بخش پیشرانه‌های بنزینی شاهد پیشرانه‌ی 4 سیلندر 2 لیتری توربو با قدرت 188 اسب بخار در مدل 520i و قدرت 248 اسب بخاری در مدل 530i هستیم.

بالاترین مدل پیشرانه‌های بنزینی نسخه‌ی 6 سیلندر 3 لیتری توربو 335 اسب بخاری در مدل 540i بکار رفته اگرچه که پیشرانه‌ی 8 سیلندر 4.4 لیتری مدل M550i xDrive نیز رئیس این دسته خواهد بود. این پیشرانه توانایی تولید قدرت 455 اسب بخاری را دارد. با شتاب صفر تا 100 کیلومتر در ساعت 4 ثانیه‌ای، این خودرو در واقع سریع‌تر از نسل قبلی M5 با پکیج مسابقه‌ای است. همچنین در آینده نسخه‌ی پلاگین هیبرید سری 5 نیز عرضه خواهد شد.

در بخش پیشرانه‌های دیزلی، مدل‌های 520d و 530d به ترتیب از پیشرانه‌های 4 سیلندر 2 لیتری 188 اسب بخاری و 6 سیلندر 3 لیتری 261 اسب بخاری بهره خواهند برد.

پیشرانه‌ی دیزلی با چهار توربو در راه است


در هنگام عرضه‌ی مدل M550i با پیشرانه‌ی 8 سیلندر شاهد عرضه‌ی مدل 550d با چهار توربو نیز خواهیم بود. این پیشرانه‌ی 6 سیلندر 3 لیتری در مدل 750d معرفی شده و قدرت خروجی 394 اسب بخاری دارد.

این پیشرانه‌ی فوق‌العاده هوشمند از یک توربوی کوچک در دورهای پایین، دو توربوی کوچک در دورهای میانی و یک توربو در دورهای بالا استفاده می‌کند. حداکثر گشتاور این پیشرانه از دور 1000 در دسترس است اما در مدل 550d باید تا دور 2000 صبر کنید چرا که تنها سه توربو دارد.

ب‌ام‌و M5 با قدرت بالای 600 اسب بخار و سیستم چهارچرخ محرک عرضه خواهد شد


انتظار می‌رود این خودرو از همان پیشرانه‌ی 8 سیلندر 4.4 لیتری ارتقا یافته استفاده خواهد کرد. خروجی این واحد بالای 600 اسب بخار خواهد بود. انتظار داریم این خودرو بسیار سریع باشد. همچنین برای اولین به‌صورت سفارشی از سیستم چهارچرخ محرک سود خواهد برد.

این خودرو ویژگی خودران خواهد داشت


همانند تسلا مدل S و X، مرسدس بنز E کلاس و ولوو S90، نسل جدید سری 5 نیمه خودران خواهد بود. طبق گفته‌های ب‌ام‌و این خودرو اصول اولیه‌ی رانندگی خودکار را خواهد داشت و سری 5 خواهد توانست در بین خطوط حرکت کند. این خودرو حسگرهایی خواهد داشت که می‌تواند امکان نگه‌داشتن فرمان را تشخیص دهد.

سواری خودرو بهتر از همیشه خواهد بود


سری 5 همیشه خودروی خوبی برای سواری بود اما نسل G30 حتی بهتر از F10 عمل خواهد کرد. فرمان فعال داخلی (فرمان پذیری چرخ‌های عقب) که به‌صورت سفارشی در دسترس است در مدل‌های دو دیفرانسیل برای اولین بار عرضه خواهد شد و البته میله‌های ضد لغزش فعال را نیز دریافت خواهید نمود. این موارد با وزن کمتر خودرو ترکیب کنید و بدین ترتیب سدانی اسپورت با سواری تیز خواهید داشت.

موعد عرضه، فوریه


پس از رونمایی عمومی در نمایشگاه خودروی دیترویت، سری 5 جدید در ماه فوریه در دسترس خواهد بود و بهای آن از 36025 پوند آغاز خواهد شد.