آیا این مدل یقه به من می آید؟

آیا این مدل یقه به من می آید؟

باید در کنار دانشی که درباره وجوه مختلف زندگی خود دارید، اطلاعاتی هم درباره لباس ها، مدل ها و روش کنار هم چیدن آنها داشته باشید مثلا بد نیست با انواع یقه، آستین، کاربرد هر کدام و ... آشنا شوید.

اصل ما هنگام خرید هر لباسی، زیبایی آن است اما اگر می خواهید خوش پوشی شما تضمین شده باشد و در موقعیت های مختلف بدرخشید، باید اصول کار را بدانید.

باید در کنار دانشی که درباره وجوه مختلف زندگی خود دارید، اطلاعاتی هم درباره لباس ها، مدل ها و روش کنار هم چیدن آنها داشته باشید مثلا بد نیست با انواع یقه، آستین، کاربرد هر کدام و ... آشنا شوید.
ساده ترین انتخاب، نه بهترین

یقه گرد ساده ترین انتخاب است و اصولا گزینه های ساده، انتخابی خوب و تضمین شده محسوب می شوند اما این بار این اصل درست نیست و در واقع یقه گرد را باید استثنای این قاعده اعلام کرد. یقه گرد برای کسانی مناسب است که بالاتنه ظریف و کوچکی دارند. خانمی هایی که در این ناحیه چاق هستند، بهتر است سراغ بلوزهای یقه گرد نروند.
راز کوچک کردن بالاتنه

اگر در گروه افرادی هستید که اندام شما هرم وارونه است یعنی بالاتنه شما نسبت به پایین تنه تان بزرگ است، بهترین انتخاب برای شما پیراهن، تی شرت و بلوز یقه هفت است چون لباس های یقه هفت برخلاف یقه گرد، درشتی بالاتنه را می پوشاند و کوچک تر نشان می دهد. یقه هفت در مقایسه با یقه گرد جلوه رسمی تری دارد.
گزینه مناسب مهمانی های عصر

انتخاب یقه مربعی یعنی ایجاد یک فضای هندسی روی لباس؛ اشکال هندسی این توانایی را دارند که فضا را مرتب و چیده شده نشان دهند. یقه مربعی هم ظاهر شما را منظم تر نشان می دهد، البته این یقه برای بلوز کاربرد زیادی ندارد و بیشتر برای پیراهن های نیمه رسمی استفاده می شود پیراهن هایی که برای مهمانی های عصر به شما پیشنهاد می کنیم.
تجمل در لبا س تان

چون مدل این یقه به فرم قلب شبیه است، در زبان انگلیسی به آن یقه قلبی گفته می شود اما خیاطان ایرانی آن را به نام یقه دلبری می شناسند. این یقه در انواع پیراهن های رسمی و نیمه رسمی کاربرد زیادی دارد. اگر گردنبند خاصی دارید که می خواهید در یک مهمانی ویژه خانم ها بدرخشد، بهتر است آن را با پیراهن یقه دلبری بپوشید.
تنوع در مدل ساده

وقتی بالاتنه کوچکی دارید، یقه گرد انتخاب خوبی برای شماست که بالاتنه را بزرگ تر نشان می دهند اما برای اینکه تنوعی در یقه گرد به وجود بیاید و بیشتر بتوانید از این مدل یقه استفاده کنید، یقه سوراخ کلیدی شکل گرفته یعنی همان یقه گرد ساده که در جلوی آن یک سوراخ ایجاد شده است.
یک پرنسس باشید

یقه قایقی یا یقه ای که در زبان انگلیسی با نام افتاده از شانه شناخته می شود، انتخاب خوبی برای پیراهن های رسمی است. اگر قصد دارید از این یقه برای لباس شب خود استفاده کنید، بهتر است لباس شب تان بلند باشد چون جلوه این یقه با پیراهن بلند بیشتر است. اگر بازوهایی گوشتی دارید که اذیت تان می کند، این مدل یقه با پوشاندن بازوها کمک زیادی به شما می کند.
از نسل امپراتوری چین

این مدل یقه با نام ماندارین شناخته می شود؛ یقه ای ساده که دور یقه گرد دوخته می شود و دو تا پنج سانتی متر روی گردن بالا می رود. در فرهنگ ما این مدل یقه به نام یقه ایستاده شناخته می شود. البته تاریخچه این یقه به دوران امپراتوری چین برمی گردد. در آن روزگاران، ماندارین ها گروهی از دولتمردان چینی بودند که لباس هایی با این مدل یقه می پوشیدند.
زنان، وارث مردان

در قرن های 17 و 18 میلادی، پیراهن های مردانه این قدر ساده نبودند. آنها از یقه هایی استفاده می کردند که چند لایه پارچه روی هم قرار می گرفت و حالتی چین دار ایجاد می کرد. این مدل یقه که به نام جابوت شناخته می شود، در طول تاریخ حذف نشد بلکه از لباسی مردانه به زنانه تبدیل شد و حالا در لباس های زنانه به کار می رود. استفاده از این یقه در بلوزهای شومیز بیش از همه رواج دارد.
از الیزابت اول تا امروز

از نیمه قرن 16 میلادی تا نیمه قرن 17، لباس اهالی غرب بخشی به نام رافل داشت که دور گردن نصب می شد و درواقع نوعی یقه بود. در فیلم های تاریخی این مدل یقه را در لباس های ملکه الیزابت دیده اید چون دوران طلایی رافل ها بود. هنوز هم این یقه کاربرد دارد. این یقه را روی بلوزهای حریر ساده امتحان کنید، پشیمان نخواهید شد.
یادگار پیترپن

حتما در فروشگاه های وسایل لباس، یقه های مجزا را دیده اید، یقه های آماده که روی بلوز، پیراهن و ... نصب می شوند. به این یقه ها پیترپن گفته می شود. داستان پیتر پن به اوایل قرن نوزدهم برمی گردد؛ وقتی نمایشی به این نام اجرا می شد و شخصیت اصلی داستان به نام پیتر پن از لباس هایی با این یقه استفاده می کرد. یقه های پیتر پن که می توانند از جنس، طرح و رنگ مختلف باشند این توانایی را دارند که لباسی ساده را متمایز و متفاوت کنند.