چند نکته راجع به خرید پالتو

چند نکته راجع به خرید پالتو

فرا گیر شدن در فرهنگ ما برای بعضی ها، به خصوص آن هایی که سن و سال کمتری دارند بد جا افتاده است. بعضی ها فکر می کنند وقتی می گویند، فلان لباس یا فلان مدل فراگیر شده

فرا گیر شدن در فرهنگ ما برای بعضی ها، به خصوص آن هایی که سن و سال کمتری دارند بد جا افتاده است. بعضی ها فکر می کنند وقتی می گویند، فلان لباس یا فلان مدل فراگیر شده یعنی باید بروند هرطور شده آن لباس را تهیه کنند و بپوشند تا مبادا بقیه بگویند که از دنیای فراگیر شدن عقب افتاده اند. نه، این خبرها نیست.

اگر می بینید هر سال یک طرح و رنگ و مدل تازه فراگیر می شود دلیلش این است که عده ای آدم خوش سلیقه، که اسم شان طراح است، تصمیم می گیرند برای بقیه آدم ها کمی تنوع ایجاد کنند، نه اجبار! امسال هم مثل سال های قبل طراحان بیکار ننشسته اند و مدل های جدید را به بازار وارد کرده اند. ما هم تمام چیزهایی که امسال فراگیر شده اند را در این صفحات به شما معرفی می کنیم.

نه به دلیل این که تشویق تان کنیم به خرید! چون در هر حال بازار از این طرح های جدید پر خواهد شد و خواه ناخواه ممکن است شما این مدل ها را بخرید یا حتی تا حالا خریده باشید.

بیشتر دل مان می خواهد یک خبر خوب به شما بدهیم: خیلی از مدل های چند سال پیش دوباره باب شده اند و شاید احتیاجی نباشد که به خرید کردن آن ها بروید. اگر هم رفته اید هیچ ایرادی ندارد! در این صفحات یاد می گیرید که لباس های تان را با چه چیزهایی همراه کنید تا آراسته تر و خوش پوش تر خواهید بود. این شما و این فهرست بلند بالای انتخاب های طراحان دنیا برای زمستان ۲۰۱۲ میلادی!

● رنگ هایی که سوخته اند

رنگ های زیادی امسال فراگیر شده اند که مفصل به آن ها خواهیم پرداخت اما چیزی که بین همه این رنگ ها مشترک است سوخته بودن شان است! امسال از رنگ هایی با تناژ سوخته استفاده کنید، یعنی اگر قرار است پلیوری زرد به تن کنید سعی کنید از یک زرد خنثی شده با رگه های تیره استفاده کنید تا یک زرد تند و یک دست. برای سایر رنگ ها نیز همین کار را انجام بدهید. این قانون هم برای خانم ها و هم برای آقایان صدق می کند. رنگ های گرم را برای این فصل فراموش نکنید. اگر از آن دسته از علاقه مندان به رنگ آبی هستید بدانید که این رنگ برای این فصل چندان مناسب نیست اما طراحان آبی سیر و سرمه ای را برای شما فراگیر کرده اند تا از رنگ دوست داشتنی تان چندان هم دور نشوید.

● به سبک و سیاق ده ها سال پیش

بیشترین مخاطبان لباس را خانم ها تشکیل می دهند. پس تعجبی ندارد اگر طراحان بیشتر وقت شان را روی طراحی مدل های جدید زنانه می گذارند. امسال فراگیر شدن به سال های دهه ۷۰ میلادی برمی گردد.

بیشتر خانم ها فیلم های دهه ۶۰ و ۷۰ میلادی را دیده اند. برای همین هم با نوع پوشش آن زمان تا حدودی آشنا هستند. جالب است بدانید که امسال فراگیر شدن این دهه ها برگشته! لباس هایی که از طرف طراحان توصیه شده اند لباس هایی هستند با سبک و سیاق دوست داشتنی آن سال ها. لباس های آن سال ها ۲ ویژگی متضاد را در کنار هم پیاده می کردند: اول این که بسیار راحت بودند و در عین حال در نوع طراحی به بیننده نوعی بی خیالی و سخت نگرفتن را القا می کردند. دوم این که در طراحی لباس های آن دوره یک نوع مرموز بودن و زیبایی خیره کننده بود که در بیشتر لباس ها مشاهده می شد. برای مثال لباس های شب از پارچه های سنگینی که می افتند تهیه می شدند که زیبایی منحصر به فرد خودشان را داشتند و لباس های معمولی اکثرا از جین هایی با کمرهای بلند و بلوزهایی متناسب با آن ها تشکیل شده بود. پس اگر شما هم جزو دوست داران لباس هایی با این ویژگی ها هستید امسال سال شما خواهد بود. جوان ترها می توانند به سراغ کمد مادرها بروند، شاید آن گوشه ها یک لباس دیروزی ولی به سبک امروزی پیدا شود!

● سبک و سیاق مشرقی

امسال می توانید با خیال راحت از لباس هایی با طرح های شرقی استفاده کنید. البته شرقی نه از جنس امروزی بلکه از گذشته های دور. طراحان امسال روی مدل کیمونوهای ژاپنی و شرق آسیایی هم تمرکز کرده اند. بلوزهایی با آستین های کیمونویی یکی از مدل های متعدد موجود در بازار خواهد بود. فقط یک نکته را در نظر داشته باشید، این لباس ها برای مهمانی ها مناسب نیستند. اگر قرار است از مدل های شرقی استفاده کنید بهتر است این دسته را برای پوشش درون خانه به کار ببرید. استفاده از گل سرهایی با گل های بزرگی مثل ارکیده می تواند این پوشش شرقی را کامل کند. برای انتخاب شلوار یا دامن مناسب می توانید روی دامن های راسته و شلوارهای بدون دمپا حساب کنید.بعید نیست این مدل ها در ایران روی مانتوها پیاده شوند و تا چند وقت دیگر مانتو یا پالتوهایی با طرح کیمونویی را در بازار ببینیم.

● بازگشت پرشکوه خز

لباس هایی که از پوست و خز تهیه شده اند، جزو لوکس ترین و گران ترین لباس ها بوده اند و هستند اما پوشیدن لباسی که از کشتن یک حیوان به دست آمده باشد اصلا زیبا به نظر نمی رسد. برای همین هم طراحان و دست اندرکاران این صنعت بیکار ننشستند و خز مصنوعی را تولید کردند تا حیوانات بیچاره را از تیررس شکارچیان لباس دور کرده باشند.

طی سال های اخیر خزدار بودن لباس ها در حاشیه قرار داشت اما امسال مدل های خزدار در صنعت فراگیر شدن نقش بسیار پررنگی را ایفا می کنند. طوری که بزرگ ترین طراحان بخش بزرگی از فعالیت هنری شان را روی طراحی این لباس ها متمرکز کرده اند. از کت و کلاه خز گرفته تا دستکش و حتی کیف، همه و همه بخش های کوچکی از انتخاب آن ها برای زمستان ۲۰۱۲ است. گوچی یکی از این برندهاست که دست از سر تمام خز کردن کیف ها هم برنداشته است! در ایران پوشیدن کت های تمام خز چندان جالب به نظر نمی رسد، شاید یکی از دلایلش هم این باشد که هیچ وقت هوا آنقدری سرد نمی شود که به این کت ها نیاز باشد اما استفاده از کت ها و پالتوهایی که یقه یا سرآستین شان از خز تهیه شده است نه تنها خالی از زیبایی نخواهد بود بلکه یک گزینه بسیار مناسب هم هست. جالب است بدانید هنوز هم رنگ های طبیعی برای لباس های خز زیباتر به نظر می رسند، رنگ هایی مثل سفید، قهوه ای و سیاه اما طراحان امسال از تناژهای سبز و آبی و بنفش هم استفاده کرده اند که در نوع خود بسیار زیبا هستند. یادتان باشد از خز زیاد در ظاهرتان استفاده نکنید. مثلا اگر حاشیه دستکش و ژاکت تان خز باشد کافی است و دیگر نیازی نیست که کیف و سایر اقلام را هم از این جنس تهیه کنید.

● لباس های چین دار

اگر نگاهی به طراحی های تابستان و پاییز امسال داشته باشید خیلی سریع متوجه خواهید شد که استفاده از چین و پف در لباس ها یک ایده واگیردار بین همه طراحان بوده است! جالب است بدانید که این ایده به پاییز و زمستان هم سرایت کرده. لباس های زمستانه امسال از این طرح پیشرو در صنعت فراگیر شدن بهره مند شده اند. البته خانم هایی که اضافه وزن دارند در نظر داشته باشند که تا حد ممکن باید از این مدل ها دور بمانند. چون چین دار بودن لباس باعث می شود چاق تر از آنچه هستند به چشم بیایند.

اما خانم های لاغر می توانند به راحتی از این مدل ها استفاده کنند. اگر جزو دسته دوم هستید می توانید لباس های چین دار با لایه های متعدد بپوشید.

بعید نیست در فصل های تابستان و بهار شومیزی با این ویژگی ها را تهیه کرده باشید. برای این که جلوه ای زمستانه به لباس تان بدهید می توانید از یک کت، نیم کت یا حتی یک ژاکت ساده چسبان روی شومیزتان استفاده کنید تا علاوه بر به روز کردن ظاهرتان همچنین به آراستگی تان نیز اضافه کنید. این ست را با یک شلوار جین ساده بپوشید. جین و کت ساده کمک می کنند تا از شلوغی ظاهرتان که به دلیل چین هاست کم شود.

● پارچه هایی که می افتند

اگر قرار است به خرید لباس شب بروید خودتان را آماده کنید چون تا چند وقت دیگر خبری از مدل های مرسوم چند سال اخیر نخواهد بود! عجیب نیست اگر لباس هایی با پارچه های افتاده را بیشتر از بقیه ببینید. پارچه هایی که حالت شل دارند و سنگین می افتند انتخاب امسال بازار جهانی پوشاک برای مهمانی های شما خواهد بود.

حدود ۵ سال پیش استفاده از لباس هایی با این پارچه ها باب شده بود. بلوزهایی از این جنس تهیه می شدند که فروش شان موفقیت آمیز بود اما در کنارشان شلوارهایی هم تهیه می شد که خیلی زود از رده خارج شدند. مراقب باشید چون ممکن است هنوز هم بعضی فروشندگان اصرار داشته باشند که این شلوارها را بخرید. شلوارهای شل و افتاده اصلا گزینه های زیبایی نیستند.

مسئله اصلا این نیست که شما حتما باید از این نوع لباس ها داشته باشید. مسئله این است که اگر چنین لباسی دارید آن را با چه چیزهایی همراه کنید. برای مثال حالا که فصل سردی را پیش رو داریم باید بدانید که این پارچه ها معمولا گرم نیستند و پوشیدن شان به جز در مهمانی ها مناسب نخواهد بود همچنین یک موضوع دیگر هم این که این لباس ها باید رنگ های تیره ای هم داشته باشند. برای نمونه مشکی رنگ بسیار مناسبی خواهد بود.

● زیورآلات چرمی، مهمان کشوی شما

خانم ها عاشق زیورآلات هستند و معمولا هر جا که حاضر می شوند حداقل یکی از زیورآلات مورد علاقه شان را به همراه دارند. از آن جایی که طراحی های امسال حال و هوای شرقی دارد استفاده از چرم در زیورآلات کاملا عادی به نظر می رسد. دستبندهای چرمی با حالت بافته شده گزینه های مناسبی برای مناسبت های روزمره خانم ها خواهند بود اما در مورد گردنبند، امسال گردنبندهای چسبان و اصطلاحا «تو گلویی» دوباره فراگیر شده اند. این گردنبندها به خصوص برای خانم هایی با گردن های کشیده مناسب خواهد بود و دیگر خانم ها بهتر است از این دستور فراگیر شدن پیروی نکنند. منظور از چسبان فقط گردنبندهایی نیست که خیلی سفت دور تا دور گردن را می گیرند، بلکه مدل هایی است که حالت «وی» شکل دارند و گشاد و شل نمی ایستند.