مراقبت از موهای آسیب دیده

مراقبت از موهای آسیب دیده

برای جلوگیری ازشکستگی موها با یک شانه دندانه درشت شانه بزنید و همیشه از نوک موها شانه زدن را شروع کنید

همیشه از یک شانه دندانه درشت استفاده کنید : برای جلوگیری ازشکستگی موها با یک شانه دندانه درشت شانه بزنید و همیشه از نوک موها شانه زدن را شروع کنید و کم کم و آهسته به سمت ریشه ها بروید تا موها به هیچ وجه کشیده نشوند .
از لوازم آرایش موی با کیفیت استفاده کنید : تا جاییکه امکان دارد از اتوی مو ، سشوار ، بابلیس و یا هر سیله ی حرارتی دیگر استفاده نکنید و یا اگر هم میخواهید با این وسایل روی مو ها کار کنید از لوازم مرغوب با نام تجاری معتبر و با کمترین درجه حرارت استفاده کنید تا در طول زمان موی شما با سوختگی و خشکی مواجه نشود .

با موهای خود به ملایمت رفتار کنید : موهای شما مانند یک پارچه گران قیمت هستند که باید از آنها مراقبت کنید تا موی سالم و زیبایی داشته باشید .

موها را هیچگاه بیش از حد نکشید و محکم نبندید . موها تحمل کشیدن و سفت شدن را ندارند . مخصوصا بعضی از خانمها عادت دارند موها را دم اسبی، و محکم و بیش از حد موهایشان را سفت و کشیده میبندند .

اولا سعی کنید موها را با هیچ وسیله ای نبندید . سعی کنید در هر حالتی موها را یا باز بگذارید و یا شل ببافید .

استفاده از اسید فولیک و بیوتین : اسید فولیک و بیوتین به معنای واقعی کلمه مواد مغذی برای ساخت پروتئین هایی هستند که رشته های مو را تشکیل میدهند .

نشان داده شده است که این ویتامینها مکمل سلامت مو هستند و روی طول و ضخامت مو تاثیر زیادی دارند .بنابراین به آنچه که در طول روز میل میکنید دقت داشته باشید .

اسید فولیک به تولید گلبولهای قرمز خون کمک میکند و قدرت رشد مو را نیز افزایش میدهد .

مواد غذایی سرشار از اسید فولیک عبارتند از : سبزیجات با برگ سبز ، پرتقال ، سویا و گندم .بیوتین علاوه بر تقویت موها ناخن ها را نیز تقویت میکند که در عدس ، نخود ، تخم آفتابگردان ، گردو ، دانه های سویا و برنج قهوای وجود دارد .

موها را فقط به حالت طبیعی خشک کنید : بعد از شستشو موها را به آرامی با دو انگشت گرفته و تکان دهید تا آب اضافی آن گرفته شود سپس از یک حوله خشک برای پیچیدن موها استفاده کنید و حداکثر تا 1 ساعت موها را داخل حوله نگه دارید و بعد از آن بگذارید تا موها به حالت طبیعی خشک شوند .

میتوانید حوله ای پشت خود قرار دهید تا لباس شما خیش نشود. اگر موها را صد درصد به حالت طبیعی و با هوای آزاد خشک کنید هیچ آسیبی به موها نزدید .

اما اگر مجبور شدید از سشوار استفاده کنید میتوانید با درجه ی خیلی کم فقط پشت گردن ، پشت گوشها و جلوی پیشانی را خشک کنید .


محدود کردن خدمات مخرب : از رنگ کردن پی در پی موها بپرهیزید ، از فر کردن یا صاف کردن موها بپرهیزید و یا حداقل بعد از هر عملی که روی موها انجام دادید تا 48 ساعت بعد ، به جز تقویت کردن موها از هیچ روش دیگری استفاده نکنید .

کوتاهی منظم موها : هر یک ماه و یا حداقل هر دوماه یکبار باید موها را به اندازه یک سانت کوتاه کنید . فقط مطمئن شوید که نوک همه موها را قیچی زده اید . با این روش موهای شما همیشه سرحال و شاداب به نظرمیرسد .

استفاده از نوع مناسب شامپو : از شامپوهای مرغوبی که متناسب با نوع موهای شما هستند استفاده کنید .نوع پوست و موی خود را تشخیص دهید و یا از یک متخصص کمک بگیرید و شامپویی که مناسب نوع موی شما هست استفاده کنید .
از شامپوهایی که خاصیت بازسازی ، تغذیه ، مرطوب کنندگی ، ویتامینه و پروتئینه دارند استفاده کنید .
دوست نازنینم اگر پوست و موی خشکی دارید از شامپوهایی که حاوی روغن زیتون هستند استفاده کنید و یا مقداری از روغن زیتون را با شامپوی خود مخلوط کنید و موها را شستشو دهید .

استفاده مکرر و منظم از ماسک موی مطبوع گیاهی : ماسک مو ها باعث درمان و ترمیم عمیق موها میشوند . حد اقل هفته ای 3 بار از ماسکهای گیاهی آبرسان استفاده کنید .

برخی از ماسکها را میتوانید روی موهای خشک استفاده کنید اما بعضی دیگررا باید در حمام و بعد از شستشوی موها استفاده کنید .

هنگام استفاده از ماسک موها دقیقا مانند عمل رنگ کردن استفاده کنید ماسک مو را با قلم رنگ از نوک تا ریشه روی موها بزنید و در آخر با کلاهدوش و یا کلاه رنگ بپوشانید سعی کنید بیشتر مواد را به نوک موها بزنید،و بعد از مدت مشخص شده موها را آب بکشید .

استفاده از روغن های گیاهی روی موها : حداقل هفته ای دوبار موها را با روغن زیتون و یا روغنهای گیاهی دیگر ماسک کنید و کمی ماساژ دهید. روغن زیتون را ده تا دوازده ساعت میتوانید روی موهای خود نگه دارید و سپس با آب ولرم و شامپوی ملایم بشویید .

ماسک روغن زیتون را شب ها قبل از خواب استفاده کنید و صبح روز بعد بشویید .روی سر از کلاه دوش ویا کلاه رنگ استفاده کنید و روی بالش خود پارچه یا حوله ای بیاندازید تا چرب نشود .

روش استفاده از ماسک روغن زیتون : یک قاشق غذاخوری روغن زیتون را کم کم کف دستها بریزید و به نوک موها بزنید و کم کم به سمت ریشه ها بروید همه ی موها را کاملا به روغن زیتون آغشته کنید . سعی کنید روغن بیشتری به نوک موها بزنید .

مقداری موها را با ملایمت ماساژ دهید و بعد از چند دقیقه موها را با کلاه رنگ بپوشانید و صبح روز بعد دوش بگیرید و با شامپوی ملایم موها را شامپو بزنید .

اگر شما به روغن زیتون دسترسی ندارید برخی گزینه های دیگری هموجود دارند که میتوانید از آنها استفاده کنید مانند : روغن آووکادو مرطوب کننده است و برای موهای خشک و مجعد بسیار مناسب و ایده آل است .

روغن کرچک کمی خشک است و برای موهای چرب و همچنین موهای شکننده و آسیب دیده بسیار مناسب است .روغن نارگیل مرطوب کننده و براق کننده است و برای تمامی انواع مو مناسب است . روغن نارگیل موها را نرم و براق میکند .

روغن جوجوبا برای موهای چرب ایده ال است .روغن کنجد برای تمامی انواع مو مناسب است و موها را نرم و درخشنده تر میکند .

روغن آرگان برای تمامی انواع موها مناسب است ، موها را نرم و براق میکند و ضد شوره نیز میباشد. روغن ارگان یک مرطوب کننده ی بسیار قوی است که موخوره را از بین میبرد و رطوبت را به موها باز میگرداند و
همچنین موهای فر را صاف و نرم و براق میکند . روغن آرگان برای جوانسازی پوست نیز تاثیر شگفت انگیزی دارد و یک انتیاکسیدان بسیار قوی میباشد .

روش استفاده از روغنهای درمانی : نصف فنجان روغن و یا یکی از روغنهای گفته شده را روی حرارت غیر مستقیم مانند روی بخار کتری قرار دهید تا کمی گرم شود و نه داغ .روغن را یا با دست و یا با قلم رنگ از نوک موهاتا ریشه ها بزنید . دقت کنید که همهی موها به روغن آغشته شده باشند.

اگر پوست چربی دارید روغن را به پوست سر نزنید .سپس موها را کمیماساژ دهید و موها را با کلاه رنگ بپوشانید و حداقل دو ساعت تا حداکثردوازده ساعت روغن را روی سر خود نگه دارید و بعد با آب ولرم و شامپوی ملایم موها را بشویید .

اگر موهای ضعیفی دارید برای تقویت موها میتوانید به روغن زیتون مواد زیر را اضافه کنید


یک قاشق مرباخوری روغن چریش

 - یک قاشق مرباخوری ژل وسط برگ آلوئه ورا

- پنج قطره روغن دانه هویچ


استفاده از روبالشی ساتن یا ابریشمی : روبالشی های پنبه و کتان ممکن است مقرون به صرفه باشند اما بافت درشت آن میتواند موها را بکشد و خرد و شکننده کند و در نهایت باعث موخوره شود .

بنابراین روی یک روبالشی ساتن و یا ابریشمی برای خود سرمایه گذاری کنید و سعی کنید حداقل از یک روبالشی ساتن استفاده کنید .

شال وروسری ساتن یا نخی ؟ : این موضوع درباره شال و روسری و چادری که شما خانمهای نازنین استفاده میکنید هم صدق میکند . بنابراین حتما از یک روسری یا شال ساتن و یا ابریشمی استفاده کنید . زیر چادر هم میتوانید از روسری های ساتن یا ابریشمی استفاده کنید و دیگر نگران جنس چادر خود نباشید .


از مواد غذایی حاوی پروتئین بیشتر مصرف کنید : پروتئین برای تقویت موی سالم بسیار ضروری و لازم است . استفاده از مواد مغذی پروتئین دار باعث جلوگیری و درمان موخوره میشود و موها را قویتر و محکم تر میکند .
مواد غذایی پروتئین دار عبارتند از :
- لوبیا
- فرآورده های لبنی مانند پنیر - شیر - ماست
- تخم مرغ
- ماهی و غذاهای دریایی از جمله ماهی پهن بزرگ - ماهی آزاد -ماهی تن- گوشت از جمله مرغ - گوشت گاو بدون چربی - بوقلمون - گوشت گوساله - گوشت گوسفند
- آجیل و دانه ها مانند پسته و تخم کدو تنبل
- محصولات مبتنی بر سویا و شیر سویا

مواد غذایی حاوی ویتامین و بیوتین بخورید : مانند پروتئین ها ، ویتامینها نیز برای سلامت و تقویت موها بسیار مهم و ضروری هستند .

سعی کنید مرکبات - کلم بروکلی و اسفناج را به رژیم غذایی خود اضافه کنید که سرشار از ویتامین C هستند .

و برای جذب بیوتین بیشتر میتوانید توت ها - ماهی ها - آجیل و بادام زمینی را در برنامه غذایی خود بگنجانید .

محافظت موها از آسیب های زیست محیطی : ممکن است لزوما موخوره و آسیب های مو را از بین نبرد ولی میتواند از به وجود آمدنشان جلوگیری کند و همچنین رعایت نکردن آن باعث آسیب پذیری موها و ایجاد موخوره شود .
- در زمستان موها را با کلاه و شال گردن بپوشانیم زیرا هوای سرد نیز مانند آفتاب میتواند به موها آسیب جدی بزند .
- در یک روز گرم و آفتابی تابستان وقتیکه میخواهید از منزل خارج شوید از یک اسپری موی محافظت از اشعه ی UV به موها بزنید - دقیقا مانند ضد آقتاب برای پوست - .
- هنگام شنا در استخر موها را کاملا با کلاه شنا بپوشانید تا کلر به موی شما آسیب نزند . کلر موها را کاملا خرد میکند و از بین میبرد پس مراقب موهایتان در استخرها باشید .

از محصولات موی حاوی سولفات ، سیلیکون ، پارابن اجتناب کنید : این مواد بسیار مضر هستند و موجب خرد شدن و موخوره شدید در موها میشوند .
سولفات ها گاهی اوقات به عنوان سولفیت ذکر شده اند ، اینها مواد پاک کننده ی خشنی در تمیز کردن موها هستند .
سولفات ها برای ایجاد کف بیشتر در برخی از شامپو ها استفاده میشوند که باعث از بین رفتن چربی های طبیعی مو میشوند و موها را خشک و شکننده میکنند .

سیلیکون پلاستیک است که موها را صاف میکند . متاسفانه تجمع سیلیکون میتواند منجر به فلج شدن موها و مرده به نظر رسیدن موها شود .
پارابن ها مواد نگهدارنده هستند و ممکن است به سرطان منجر شوند .بنابراین بهتر است از پارابن ها کاملا اجتناب کنید .

اجتناب از گرمای بیش از حد برای آرایش موها : برای حالت دادن و آرایش موها از کمترین درجه حرارت سشوار استفاده کنید . هر چند تا حد امکان از دستگاههای حرارتی برای آرایش موها نباید استفاده کنید .زیرا گرمای بیش از حد موها را خشک و شکننده میکند و همین خشکی و از دست دادن آب و رطوبت باعث موخوره و خرد شدن موها میشود
سعی کنید قبل از استفاده از اتو و دستگاههای دیگر از اسپری های تقویت کننده و محافظ مو استفاده کنید .
شانه زدن صحیح موها : همیشه موها را از نوک مو شانه بزنید و کم کم به سمت ریشه بروید و خیلی آرام و با ملایمت شانه بزنید .

هیچگاه هنگام شانه زدن موها را نکشید .گیر کردن و کشیده شدن موها باعث پارگی و ایجاد موخوره میشود .

موها را دسته دسته کوچک جدا کنید شانه بزنید و بعد به سراغ دستهبعدی بروید .و از یک برس گرد و یا شانه دندانه درشت استفاده کنید .

منبع:جدیدترین