چه مقدار استفاده از استخرهای عمومی مجاز است؟

چه مقدار استفاده از استخرهای عمومی مجاز است؟

کیفیت آب استخرها یکی از موارد مهمی است که باید به آن توجه داشت.شفافیت از مهم‌ترین ویژگی‌‌های ظاهری آب استخرهای شنا به شمار می‌آید و از جنبه‌های زیر حائز اهمیت است.

در آغاز تابستان، به‌ویژه در چند سال اخیر، استفاده از استخرهای عمومی توسط تعداد زیادی از مردم آغاز می‌شود که نگرانی از آلودگی این استخرها و انتقال بیماری‌ها افزایش پیدا می‌کند. پس جا دارد که بپرسیم استفاده از استخرهای عمومی چند بار در هفته مجاز است؟
•آب استخر از نظر بهداشتی باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد تا بتوانیم در آن شنا کنیم؟

با فرا رسیدن فصل گرما، مراجعه به استخرهای عمومی افزایش یافته است. این در حالی است كه همواره در آغاز تابستان، به‌ویژه در چند سال اخیر، نگرانی از آلودگی این استخرها و انتقال بیماری‌ها افزایش پیدا می‌كند.كارشناسان بهداشتی معتقدند آلودگی برخی از استخرها مهم‌ترین عامل شیوع بیماری‌های آسم و آلرژی در تابستان است. اما داستان استخرهای امروزی سر دراز دارد.این تفریح که بیشتر در تابستان و هوای گرم طرفدار دارد ممکن است تا حدی برای شنا کردن دردسرساز باشد.
• بهداشت باید در آب موج بزند

کیفیت آب استخرها یکی از موارد مهمی است که باید به آن توجه داشت.شفافیت از مهم‌ترین ویژگی‌‌های ظاهری آب استخرهای شنا به شمار می‌آید و از جنبه‌های زیر حائز اهمیت است.

1.شفافیت آب استخر باید به حدی باشد که یک صفحه سیاه و سفید به قطر 15 سانتی‌متر در عمیق‌ترین نقطه استخر به راحتی دیده شود.

2. عدم وجود ذرات معلق و کلوئیدی که مانع تماس مستقیم و مناسب عامل گندزدایی می‌شود.
• کلر یا وایتکس؟

در حال حاضر کلر گزینه انتخابی برای گندزدایی آب استخر‌ها است.اما می‌تواند موجب بروز تشدید بسیاری از بیماری‌ها شود.

در همین راستا هوشنگ احسانی فوق تخصص پوست مو و زیبایی اظهار داشت:کلر آب استخرها نباید از یک حد مجاز بیشتر شود و بیماری‌هایی که کلر آب استخر می‌تواند آن را تشدید کند آسم و آلرژی است. گاهی اوقات بعضی از استخرها برای شست و شو ازماده شوینده وایتکس استفاده می‌کنند که این ماده شوینده می تواند برای بیماران تنفسی محرک شدیدی باشد و یا منجر به بروز علائم آسم و آلرژی در فردی شود که دارای مشکلات تنفسی است.وایتكس جزء سموم است و حتی تنفس آن در فضای بسته خطر مرگ را در پی دارد و به جای این ماده خطر آفرین باید از کلر و پرکلرین استفاده کرد.
• ویروس‌های ناشی از آب‌های آلوده در استخر

احسانی در خصوص ویروس‌های موجود در آب استخرها افزود: استخر‌ها به ویژه در تابستان موجب بیماری‌های پوستی مثل عفونت‌های قارچی،عفونت میکروبی، قرمزی، خشکی و التهاب پوست و سوزش چشم می‌شود. ویروس‌ها می‌توانند توسط رطوبت رشد کنند و به فرد دیگری انتقال یابند. رفتن به استخر معمولا بین سنین 12 تا 30 شایع‌تر است.اما توصیه می‌شود برای کودکان بین 8 تا 12 سال مراقبت‌های بیشتری صورت گیرد.همچنین بهتر است برای تمام گروه‌های سنی رفتن به استخر و شنا کردن حداکثر دو روز در هفته باشد.
• گرمازده‌ها بیشتر مراقب باشند!

افرادی که گرمازده هستند لازم است تا برطرف شدن بیماری خود شنا نکنند، زیرا در بعضی مواقع آب استخر می‌تواند عفونت‌های میکروبی و یا ویروسی را در بدن آن‌ها ایجاد کند.

توصیه می‌شود برای جلوگیری از بروز این مشکلات قبل از رفتن به استخر استحمام شود، از استفاده وسایل مشترک مثل حوله و دمپایی‌ها بپرهیزیم.همچنین باید قبل از رفتن به هر استخری نسبت به تمیز بودن آن‌ها مطمئن شویم. در هر حال امید است که شهرداری و مراکز ورزشی فکری به حال بهداشت استخرهای سطح شهر کنند تا همه مردم بتوانند از این ورزش مفید بهره ببرند.