تغذیه مناسب در هنگام سرماخوردگی چیست؟

تغذیه مناسب در هنگام سرماخوردگی چیست؟

با مواد غذايي كه در هنگام سرماخوردگي، سبب مي‌شوند كه سير بيماري كوتاه شود، آشنا شويد.

اگر در هنگام سرماخوردگی، رژیم غذایی مناسبی داشته باشید، می‌توانید، دوره درمان و سیر بیماری را کوتاه کنید.

با مواد غذايي كه در هنگام سرماخوردگي، سبب مي‌شوند كه سير بيماري كوتاه شود، آشنا شويد.

سوپ مرغ بخورید: این نوع سوپ حاوی ماده‌ای به نام سیستئین است که می‌تواند به بهبود مخاط و گرفتگی گلو کمک کند. همچنین خوردن آن می‌‌تواند از التهاب ریه‌‌ها بکاهد.

ماست را فراموش نکنید: ماست و همچنین دیگر مواد لبنی، سرشار از روی، هستند که به بهبود عملکرد سیستم دفاعی بدن کمک می‌کنند.

مرکبات و توت‌ها را به رژیم غذایی بیفزایید: این را بدانید که ویتامین ث، جلوی سرماخوردگی را نمی‌‌گیرد، اما خوردن میوه‌هایی که سرشار از این ویتامین هستند، به شما کمک می‌کند تا هر چه سریع‌تر بهبود یابید. همچنین این دست از میوه‌ها اندکی خاصیت ضد حساسیت دارند که به کاهش ناراحتی‌‌های تنفسی نیز کمک می‌کنند.

از ادویه‌‌جات بهره ببرید: سیر، زردچوبه، فلفل تند و سایر ادویه‌ جات طعم دهنده می‌‌توانند منجر به باز شدن مجراهای تنفسی و سینوسی شوند.

گوشت قرمز و غذاهای دریایی مصرف کنید: این دسته از موادغذایی را به خاطر میزان پروتئین موجود در آنها انتخاب کنید و به خاطر داشته باشید که آنها منابع غنی روی هستند.

آب بنوشيد: زمانی که شما سرماخورده هستید، بهتر است با نوشیدن زیاد آب به مبارزه بیماری بروید. نوشیدن آب زیاد به بدن شما کمک می‌کند که سموم و مواد زائد را سریعتر دفع کند و باعث می‌شود که خون و سلول‌های شما به خوبی کار کنند.

به اندازه کافی بخوابید: وقتی می‌خوابید و یا استراحت می‌کنید، در واقع به بدنتان اجازه می‌دهید که همه انرژی خود را برای مبارزه با سرماخوردگی بکار گیرد. خوابیدن و استراحت کردن باعث می‌شود عملکرد سیستم ایمنی بدن شما افزایش یابد و همه توانایی خود را برای مبارزه با ویروس سرما خوردگی استفاده کند. بنابراین حداقل8 ساعت در شب بخوابید و علاوه بر آن در طول روز هم حتما چند خواب کوتاه داشته باشید.

قهوه ننوشید: مصرف نوشیدنی‌هایی مثل قهوه و چای سیاه غلیظ خودداری کنید. زیرا این نوشیدنی‌ها به جای آنکه به بدن شما آبرسانی کنند، آب بدن شما را کم می‌کنند. در عوض نوشیدن آب زیاد به بدن شما کمک می‌کند که سموم و مواد زائد را سریعتر دفع کند و باعث می‌شود که خون و سلول‌های شما به خوبی کار کنند.