این نوشیدنی هارا هرگز نباید بخورید

این نوشیدنی هارا هرگز نباید بخورید

از اولین قهوه صبح تا یخ چای بعدازظهر، در اینجا لیستی از نوشیدنی های ممنوع یا با حداقل مصرف آورده ایم.

حتما تا الان از مواد مضر اصلی خبر دارید، درست است؟ میلک شیک ها، مارگاریتاها، نوشیدنی های ورزشی غیر ضروری و کوکا کولاهای بزرگ. اگر قصد کاهش وزن دارید واضح است که باید این موارد را از لیست نوشیدنی های خود حذف کنید. اما اینها تنها چیز هایی نیستند که برنامه خوش هیکل شدن شما را خراب می کنند. حتی نوشیدنی های به ظاهر بی ضرر نیز ممکن است باعث پس رفت شما شوند. کارن انسل، متخصص تغذیه و رژیم درمانی، نویسنده کتاب ابرغذاهای ضد پیری: جوان بمانید و طولانی تر زندگی کنید، می گوید: «شما به معنای واقعی کلمه می توانید صدها کالری را بدون اینکه متوجه باشید سر بکشید» و می افزاید «این موضوع به این دلیل است که مغز ما احساس سیری را از مایعات مانند جامدات دریافت نمی کند. »

مسلما اگر قصد دارید وزن خود را کم کنید، بهتر است کالری مورد نیاز خود را از مواد غذایی جامد دریافت کنید تا مایعات. جامدات به شما کمک می کنند بیشتر احساس پر بودن بکنید و خوب البته ما همه انسان هستیم و نوشیدن تمام مدت آب در بعدازظهر آنچنان هیجان انگیز نیست. از اولین قهوه صبح تا یخ چای بعدازظهر، در اینجا لیستی از نوشیدنی های ممنوع یا با حداقل مصرف آورده ایم.


۱- نوشیدنی های قهوه

فراپه های طعم دار، موکاها، و لاته هایی که ابتدای صبح میل دارید، کمک چندانی به کاهش وزن شما نمی کنند. اما این به آن معنی نیست که باید اعتیاد به کافئین خود را ترک کنید بلکه باید به گفته آنسل، آن را بهبود ببخشید. به جای سفارش دادن قهوه ای با خامه فراوان یا نیمه تغلیظ شده یا حتی شیر سویای طعم دار، یک قهوه ساده تلخ سفارش دهید، سپس کمی شیر کامل به فنجان خود اضافه کنید. به گفته انسل این کار مقدار بسیار زیادی از کالری را از فنجان صبحتان یا مخلوط نیمه تغلیظ شده درون یخچال کم می کند.

اگر به قهوه ساده علاقه ای ندارید، به گفته کری گنس متخصص تغذیه، نویسنده کتاب تغییرات کوچک رژیمی می توانید یک بسته کوچک شکر به فنجانتان اضافه کنید، اما افزودن هر مقداری بیشتر از آن می تواند برنامه کاهش وزن را متوقف کند و می افزاید اگر شما سه فنجان قهوه در روز با سه بسته شکر می نوشید آنوقت کالری بسیار زیادی یه رژیم خود اضافه می کنید. اگر واقعا تمایل به شیرین کردن قهوه تان دارید انتخاب بهتر استفاده از شیرین کننده های مصنوعی است که به گفته گنس بدون کالری هستند. نتیجه اینکه هر چه بیشتر از فنجان قهوه تلخ خود دور شوید، بیشتر از برنامه کاهش وزن خود عقب می مانید.
۲- شیر رقیق

تحقیقات شهودی نشان می دهند که مصرف کنندگان شیرهای بدون چربی یا با ۱ درصد چربی اغلب وزن بیشتری به گفته لودیگ، نسبت به کسانی که شیر کامل مصرف می کنند اضافه می کنند. علاوه بر مصرف نکردن شیر خامه گرفته، وی می افزاید از شیرهایی که به آنها شکر اضافه شده مانند شیر بادام یا شیر برنج به خصوص اگر طرفدار شیر های طعم دار هستید خود داری کنید. اگر نمی توانید لبنیات مصرف کنید، شیر مغز هایی که بدون شکر و بدون طعم هستند مسلما بهترین انتخاب خواهند بود. یک فنجان شیر بادام ساده، برای مثال: تنها ۴۰ کالری، دو واحد کربوهیدرات و کمتر از یک گرم شکر دارد و در ضمن نیمی از کلسیمی که در طول روز نیاز دارید را در خود دارد.

وقتی می خواهید وزن کم کنید، شیر با ۲ درصد چربی یا شیر کامل مصرف کنید چرا که منبع بسیار خوبی برای کلسیم هستند و به شما کمک می کنند تا به طور موثری چربی موجود در بدن را بسوزانید. انسل می افزاید: این نوع از شیرها، منابع بسیار خوبی از پروتئین هایی هستند که برای ساخت عضله به کار می روند بنابراین با مصرف آنها برد با شماست. (می توانید ایده های بسیار خوبی برای تهیه غذا با نشاسته را در کتاب آشپزی سردبیر ما ماریا رودال بیابید)
۳- چای سرد

تقریبا همه انواع یخ چای های شیرین شده چه در رستوران یا در بطری، موارد بدی هستند. انسل می گوید: به نظر خیلی سبک می رسد، اما به اندازه یک سودا حاوی شکر است. خبر بد دیگر اینکه : وقتی یخ چای را ازفروشگاه تهیه می کنید، معمولا در بسته بندی های ۰٫۵ کیلویی هستند، بطری های تک نفره ای که بنا به گفته آنسل به راحتی ۱۷۵ کالری و ۱۱ قاشق شکر را وارد بدن شما می کند. اگر در بیرون از منزل قصد خرید چای را دارید، برچسب ها را به دقت بخوانید، گنس می گوید چای های مناسب با قندهای مصنوعی (یا کلا بدون قند) ساخته شده اند، و بدون کالری یا کم کالری هستند. گنس می افزاید: بهتراست که چای را درمنزل خودتان دم کنید و برای کاهش تلخی چای کمی آبلیموی تازه به آن اضافه کنید.


۴- آبمیوه

چه مشتری دائمی آبمیوه های بار نزدیک منزل باشید، چه از سوپر مارکت دو قوطی آبمیوه خریداری کنید، باید بدانید که حتی طبیعی ترین نوع آبمیوه نیز سرشار از شکر است. یک لیوان آب انگور ۱۰۰ درصد طبیعی حاوی ۹ قاشق شکر و یک لیوان آب پرتقال ۱۰۰ درصد طبیعی حاوی شش قاشق شکر و یک لیوان آب سیب ۱۰۰ درصد طبیعی حاوی ۷ قاشق شکر می باشد. (در واقع شکر می تواند در جاهای غیر منتظره ای وجود داشته باشد.

دیوید لودویگ، پزشک و پروفسور دانشکده پزشکی هاروارد و نویسنده کتاب گرسنه همیشگی می گوید که شکر موجود در آبمیوه ها به سرعت هضم می شود، چرا که هیچ ماده غذایی دگیری مانند پروتئین یا چربی برای کاهش سرعت هضم وجود ندارد. این مسئله باعث افزایش ناگهانی قند خون شده و سقوط آن باعث تمایل بیش از پیش شما به شکر و کربوهیدرات ها می شود. بنا به گفته وی ازآنجا که ما حتی اگر گرسنه نباشیم، آبمیوه می خوریم، آن همه کالری بلافاصله ذخیره می شود.

در حالی که آبمیوه ها نسبت به نوشابه های گازدار، انتخاب بهتری هستند و آبمیوه های طبیعی تنها حاوی قندهای طبیعی و مقدار کمی فیبر هستند، با این حال بایستی مصرف را تا یک فنجان در روز کاهش دهید. و برای جلوگیری از افزایش ناگهانی قند خون به دنبال مصرف آبمیوه از آجیل های پروتئین دار استفاده کنید. همچنین قابل توجه است که بایستی از مصرف هر گونه کوکتیل حاوی آبمیوه خود داری کنید، چرا که حاوی شکر افزوده هستند.
۵- اسموتی ها

احتمالا فکر می کنید اسموتی ها به دلیل وجود میوه، سبزیجات و برخی چیزهای دیگر برای کسانی که رژیم دارند مناسب است، اما بنا به گفته آنسل این موضوع همیشه درست نیست. اگر اسموتی های مورد نظر شما از ترکیبات میوه تهیه شده اند یا خودتان در منزل درست کرده اید، ممکن است بسیار برای مصرفشان مشتاق باشید اما آنسل می گوید که شما هیچ گاه ۵ نوع میوه را در یک وعده نمی خورید، چرا باید آنها را بنوشید؟

در حالی که اسموتی ها می توانند غذاهای سالم یا میان وعده های مفیدی باشند اما بحث اندازه، مطرح است. یک اسموتی حاوی یک عدد موز، یک فنجان توت های مختلف، یک فنجان ماست، و مقداری شیر یا آبمیوه می تواند رکورد کالری و شکر را بشکند. (اسموتی ها همیشه بمب کالری نیستند، این ۲۰ اسموتی پر از پروتئین و سالم را امتحان کنید. ) در مقابل گنس پیشنهاد می کند که یک فنجان ماست یونانی یا شیر پر پروتئین، یک وعده میوه و یک چربی خوب و سالم مانند کره بادام زمینی یا یک چهارم آووکادو را به اسموتی اضافه کنید تا هم شما را سیر نگه دارد و هم سالم باشد. این ترکیبی است که می تواند شما را به کاهش وزنتان امیدوار کند.
۶- نوشیدنی های انرژی زا

وقتی تنها خواسته شما این است که بخورید و انرژی بگیرید به جای اینکه به باشگاه بروید، ممکن است به سمت نوشیدنی های انرژی زا یا نوشیدنی های کم کالری و بدون قند بروید تا انرژی خود را به دست آورید. گنس اعتقاد دارد که این اشتباه است. اگر بر رژیم سالم غذایی خود استوار هستید، ورزش می کنید و برنامه خواب مناسبی دارید، به انرژی اضافی که از کافئین یا هر ماده عجیب غریب دیگه ای که وارد بدنتان می کند نیاز ندارید. سبک زندگی سالم شما به تنهایی به شما احساس پر انرژی بودن می دهد. به جای سرکشیدن یک نوشیدنی، بررسی کنید که آیا خواب کافی دارید یا به اندازه کافی کالری دریافت می کنید تا در ورزش کردن بی انرژی نباشید. بنا به گفته آنسل، تنظیم کردن این عادات به طوری که به طور طبیعی دارای انرژی مورد نیازتان باشید به طور خودکار شما را در مسیر کاهش وزن قرار می دهد.