با دمنوش‌های گیاهی از عوارض یائسگی رهایی یابید

 با دمنوش‌های گیاهی از عوارض یائسگی رهایی یابید

در این مطلب گیاهانی را معرفی می‌کنیم که مصرف آن‌ها تاثیر بسزایی در کاهش عوارض دوران یائسگی دارد.

نوشیدن دمنوش‌ها در فصل‌های پاییز و زمستان بسیار مفید است و نقش موثری در پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های مختلف دارند.

بیش از نیمی از زنان یائسه در سراسر جهان به عوارض ناشی از یائسگی دچار می‌شوند. در دوران یائسگی، سطح استروژن، پروژسترون و تستوسترون به طور چشمگیری کاهش پیدا و علائمی مانند گُرگرفتگی، تعریق شبانه و نوسانات خلقی در فرد بروز پیدا می‌کند. در این مطلب گیاهانی را معرفی می‌کنیم که مصرف آن‌ها تاثیر بسزایی در کاهش عوارض دوران یائسگی دارد.

طرز تهیه دمنوش توت مار

۲۰ گرم ریشه خشک شده گیاه توت مار را با یک لیتر آب مخلوط کنید، سپس آن را بجوشانید و به مدت ۲۰ تا ۳۰ دقیقه (تا زمانی‌که میزان آب موجود در آن به یک سوم کاهش یابد) به هم بزنید. سپس این محلول را از صافی عبور دهید، روی آن را بپوشانید و در یخچال یا هوای خشک و خنک نگه دارید و در زمان نیاز از آن مصرف کنید.

روغن بذر کتان

بذر کتان منبعی غنی از اسید‌های چرب است. مصرف اسید‌های چرب سبب کاهش علائم یائسگی می‌شود. بذر کتان حاوی لیگنان‌های گیاهی نیز است که هورمون استروژن را در زنان یائسه تنظیم می‌کند.

روغن گل مغربی

گیاه گل مغربی تولید استروژن را در بدن تنظیم می‌کند. این گیاه همچنین حاوی میزان بالایی از گاما لینولئیک اسید (نوعی اسید چرب ضروری) است که ترشح هورمون «پروستاگلاندین» را افزایش می‌دهد، بنابراین مانند یک خواب‌آور عمل می‌کند.

شبدر قرمز

شبدر قرمز حاوی میزان بالایی از استروژن‌های گیاهی به نام «ایزوفلاون» است که به کاهش شدت و دفعات گرگرفتگی کمک شایانی می‌کند. در کشور‌های چین و روسیه از این گیاه برای درمان گرگرفتگی، عفونت سیستم تنفسی، تقویت سیستم ایمنی بدن و افزایش جریان خون در رگ‌ها استفاده می‌شود. کلسیم موجود در این گیاه نیز از پوکی استخوان جلوگیری می‌کند.

مریم گلی

مریم گلی باعث تولید «فیتواستروژن» می‌شود. فیتواستروژن، استروژن‌های گیاهی است که مانع از افت شدید استروژن در زنان می‌شود؛ بنابراین گرگرفتگی را کاهش می‌دهد. گرگرفتگی در زنان یائسه به علت افت میزان استروژن رخ می‌دهد. این گیاه همچنین حاوی اسید اورسولیک است که خاصیت قابض و ضد عفونی‌کنندگی دارد بنابراین میزان تعریق را نیز تنظیم می‌کند.

گیاه پنج انگشت

گیاه پنج انگشت نقش موثری در کاهش علائم یائسگی دارد.

گل شور

گل شور به درمان اختلالات خواب، تعریق شبانه، اضطراب و اختلالات گوارشی کمک شایانی می‌کند. این گیاه سطح انتقال دهنده عصبی «گاما آمینوبوتیریک اسید» را افزایش می‌دهد و منجر به افزایش آرامش می‌شود.

سنبل الطیب

مصرف سنبل الطیب افسردگی و نوسانات خلقی را در زنان یائسه درمان می‌کند.

چای جنسینگ

گیاه جنسینگ به کاهش علائم یائسگی مانند گرگرفتگی و تعریق شبانه کمک بسزایی می‌کند.