فواید ومضرات مصرف نمک دریا برای سلامتی

فواید ومضرات مصرف  نمک دریا برای سلامتی

تا به امروز مطالب متناقض زیادی درباره نمک دریا منتشر شده که در برخی از این مطالب صحبت از مضرات متعدد این نوع نمک و در برخی دیگر نیز با ارائه شواهدی به خواص زیاد نمک دریا اشاره شده است.

مطالب متناقض زیادی درباره "نمک دریا" منتشر شده که در برخی از این مطالب، این نوع نمک، مضر دانسته شده و در شواهد و مطالعاتی، نمک دریا بسیار سودمند اعلام شده است؛ در این مطلب، اسناد، ابهامات و تناقضات این موضوع بررسی شده است.

تا به امروز مطالب متناقض زیادی درباره "نمک دریا" منتشر شده که در برخی از این مطالب صحبت از مضرات متعدد این نوع نمک و در برخی دیگر نیز با ارائه شواهدی به خواص زیاد نمک دریا اشاره شده است.

اما آیا براستی مصرف نمک(نمک دریا یا نمک معدنی طبیعی) باعث به خطر افتادن سلامتی انسان است یا نمک طبیعی، ماده‌ای ضروری برای حفظ سلامتی انسان است و آیا مصرف نمک دریا بنابر آنچه وزارت بهداشت اعلام کرده به دلیل تصفیه نشده و بی‌بهره بودن از یُد، نباید مصرف شود یا بنابر نظر اساتید طب سنتی و ایرانی ـ اسلامی، مصرف نمک دریا به دلیل سرشار بودن از عناصر لازم و ضروری برای بدن مانند مس، آهن، منیزیم، روی و ... می‌تواند جلوی ابتلا به بسیاری از امراض و بنابر آنچه در نص روایات اسلامی اشاره شده، مصرف آن می‌تواند جلوی ابتلا به 70 نوع بیماری را بگیرد.

تمام سؤالاتی از این دست درباره نمک دریا در قالب گزارشی 8 دقیقه‌ای رادیویی در ادامه آمده که می‌تواند پاسخی مستند و علمی به این سؤالات باشد:

از سوی دیگر، در حال حاضر نمک دریا در بسیاری از فروشگاه‌های کشورهای اروپایی به عنوان نمکی پرخاصیت و البته گران‌قیمت به فروش می‌رسد و در این کشورها، مقالات و کتب متعددی درباره فواید نمک طبیعی به نکارش در آمده است به‌عنوان نمونه بخشی از این تحقیقات در کتاب مستقلی به‌نام Hygienic ruler in Islam توسط «دکتر تومانیانس» منتشر شده است.

«دکتر تومانیانس» در این کتاب، برخی از فواید مصرف نمک پیش از غذا را اینگونه بیان کرده است:

1. بنابر یافته‌های علوم پزشکی، دهان محل تجمع انواع میکروبها است که بر اثر استعمال نمک پیش از غذا، آنها برطرف می‌شوند.

2. آب دهان (بزاق) از چشمه‌هایی به‌نام غدد بزاقی جاری می‌شوند که هرچه با غذا مخلوط شوند، غذا زودتر از گلو پایین می‌رود و زودتر هضم می‌شود؛ ورود نمک در دهان، غده‌های اطراف دهان را تحریک می‌کند و به ترشح آنها سرعت می‌بخشد، از این رو، غذا را زودتر هضم می‌کند و برای فرو بردن حاضر می‌سازد.

3. زمانی که نمک وارد معده خالی از غذا می‌شود، غده معده را تحریک می‌کند و ترشحات زیادتری به وجود می‌آورد؛ پس «اسفیورت» نمک سبب زود فرو بردن و زود هضم شدن غذا می‌شود.

4. از آنجا که نمک پیش از غذا تحریک‌کننده غده‌های هاضمه است، بر اثر تحریک آنها، انسان میل به غذا خوردن می‌یابد بنابراین، نمک سبب زیاد شدن اشتها می‌شود.

5. چنانچه مواد شیمیایی، بیش از اندازه معمول در معده ترشح شود، موجب سوء‌هاضمه می‌شود و نمک پیش از غذا، به‌دلیل دارا بودن اثر اسیدی، آن را خنثی و بی‌اثر و سوء‌هاضمه را برطرف می‌کند.

6. در بدن و خون و ساختمان جسم مقدار معینی نمک وجود دارد که اگر این مقدار کاهش یابد، موجب امراض مختلفی در اعضاء بدن می‌شود اما وقتی نمک پیش از غذا وارد معده شود، مقدار مورد نیاز را برای کمبود خود نگه می‌دارد و در حقیقت، مقدار از دست رفته را جبران می‌‌کند.

7. بدن انسان به‌منظور برطرف کردن نمک، به آب نیاز دارد و استعمال نمک، پیش از غذا و نوشیدن آب، سبب افزایش «ادرار» و شست‌وشوی کلیه و مثانه با آب نمک می‌شود.

8. بر اثر نمک خوردن، مقداری از آب بدن از روزنه‌های پوست بیرون می‌آید و به این ترتیب، سوراخ‌های تنفسی پوستی، پاک و پاکیزه می‌شوند.

9. خوردن نمک پس از صرف غذا نیز، غدد بزاقی را تحریک می‌کند و باعث زیاد شدن آب دهان می‌شود بنابراین، انسان ناگزیر به فرو بردن یا بیرون کردن آن از دهان می‌شود که در هر دو صورت، چربی یا غذای باقی‌مانده در دهان و بین دندان به‌همراه آب دهان برطرف می‌شود.

10. اگر انسان غذایی بخورد که نمک آن کم باشد یا در معده ترشحات مواد نمکی نباشد، غذا دیرتر هضم می‌شود و این، سبب بروز سوء هاضمه می‌شود؛ خوردن نمک، پیش از غذا، این آسیب را برطرف می‌کند.