چگونه میتوان از یکنواخت شدن زندگی مشترک جلوگیری کرد؟

چگونه میتوان از یکنواخت شدن زندگی مشترک جلوگیری کرد؟

اگر می‌خواهید شما نیز در خیل خانواده‌های عاشق و خوشبخت قرار‌گرفته و احساس مطلوب و خوشایندی نسبت به یکدیگر داشته‌باشید، باید به مثابه یک خانواده خوشبخت احساسات خود را نسبت به یک‌دیگر و به‌طور کاملاً آشکار و صریح ابراز کنید.

تفریحات و سرگرمی‌های روز اول ازدواج یا دوران نامزدی را تجدید کنید. این‌کار باعث تجدیدخاطره و به یاد‌آوردن خاطرات رمانتیک و دوست‌داشتنی می‌شود که در گذشته با همسرتان داشته‌اید.

ممکن‌است شما با شریک زندگی‌تان در یک خانه زندگی کنید و چندین سال با همسرتان در زیر یک سقف اوقات بگذرانید، اما مدت‌هاست که زندگی‌تان دچار یکنواختی شده‌است. در برخی از ازدواج‌ها مردم به محض داشتن فرزند، گرفتن مسئولیت‌های جدید و زیاد‌کاری، بزرگ‌شدن فرزندان و... از هم دور می‌شوند و دچار روزمرگی شده و ارتباطی را که باید با هم داشته‌باشند، از دست می‌دهند. این اختلال در ارتباط به صورت گفت‌وگو‌های سطحی و سرسری و گاهی جلوگیری و پرهیز از ارتباط جنسی، فقدان پیوندهای عاطفی واقعی و نداشتن احساس همبستگی شدید و ... خود را نشان می‌دهد.

برای تغییر‌دادن رفتارها باید انتخاب‌ها برنامه‌ریزی شده باشد. رفتارهای جدید، ابتدا عجیب و تصنعی به نظر می‌رسند. اکثر آدم‌ها رفتار جدیدی را که با آن‌ راحت نیستند ادامه نمی‌دهند، مگر آن‌که برنامه‌ای برای حمایت از رفتارهای جدیدشان داشته‌باشند.

با این برنامه‌ریزی می‌توانید طوری رفتار کنید که گویی رابطه زناشویی شما همان رابطه‌ای است که می‌خواهید. با انجام‌دادن این رفتارهای عاشقانه و جدید، به آن‌ها عادت کرده و احساس جدیدی در خودتان ایجاد می‌کنید.

اگر می‌خواهید شما نیز در خیل خانواده‌های عاشق و خوشبخت قرار‌گرفته و احساس مطلوب و خوشایندی نسبت به یکدیگر داشته‌باشید، باید به مثابه یک خانواده خوشبخت احساسات خود را نسبت به یک‌دیگر و به‌طور کاملاً آشکار و صریح ابراز کنید.

قطع‌نظر از این‌که موقعیت و مشکل ایجاد‌شده سخت یا آسان است، تعهدات خود را نسبت به یک‌دیگر به روشنی بیان کنید. افزون‌ بر ‌آن در ابراز محبت کلامی و غیر‌کلامی و تمجید و ستایش از یک‌دیگر بسیار سخاوتمند باشید.

در ضمن نه فقط محبت و تعهد خود را نسبت به یک‌دیگر ابراز کنید، بلکه کمیت و کیفیت بحث‌ها و گفت‌وگوهای‌تان با یک‌دیگر را هم مطلوب‌تر کنید؛ یعنی ضمن حفظ حرمت‌های یک‌دیگر، بدانید چه‌چیز را در چه زمانی ادا کنید و از صحبت‌کردن با یک‌دیگر در مورد موضوع‌های مختلف لذت ببرید.

شما در برخورد با همسرتان طوری باید رفتار کنید که به واقع از مصاحبت با یک‌دیگر لذت ببرید و از دوری هم رنج بکشید. از این‌که جزیی از این خانواده هستید احساس غرور کرده و همیشه درباره همسرتان با افتخار سخن بگویید. این هم‌بستگی ارزشمند به خصوص هنگامی که خانواده با بحرانی مواجه می‌شود، از اهمیت بیشتری برخوردار است؛ زیرا در مواقع بحرانی بیش از هر زمان دیگری به کمک یک‌دیگر نیازمند و محتاج خواهید‌بود.

در ادامه نیز نکاتی به شما ارایه می‌گردد که در از‌سر‌گیری یک زندگی عاشقانه می‌تواند مؤثر باشد:
۱. تفریحات و سرگرمی‌های روز اول ازدواج یا دوران نامزدی را تجدید کنید. این‌کار باعث تجدیدخاطره و به یاد‌آوردن خاطرات رمانتیک و دوست‌داشتنی می‌شود که در گذشته با همسرتان داشته‌اید. حتی اگر امکان دسترسی دقیق به این مکان‌ها را نداشتید، به مکان‌های مشابه بروید. برای مثال اگر نخستین مکان تفریحی شما دو نفر موزه و یا یک رستوران و یا یک سفر خاص بوده، مکانی را که مشابه این موقعیت‌ها بوده است را پیدا کرده و به اتفاق همسرتان در آن حضور یابید.

۲. برای همسرتان نامه‌های عاشقانه بنویسید. نامه عاشقانه نوشتن برای همسر در زمان‌های خاصی مثل سالگرد ازدواج، تولد، سالگرد نامزدی، زمان‌هایی که زن و مرد فکر می‌کنند گسل عاطفی میان آن‌ها زیاد شده و... توصیه می‌شود. برخی از افراد استعداد شعر‌گویی یا استفاده از جملات نغز دارند، برخی دیگر ترجیح می‌دهند در این نامه، به نکات مثبت و امتیازات همسرشان اشاره کنند و برخی دیگر خاطرات خوب گذشته را که با همسرشان گذرانده‌اند، می‌نویسند. این کاملاً به شما و استعداد و تمایلات‌تان بستگی دارد. سپس این نامه را در یک مکان اختصاصی که تنها همسرتان به آن دسترسی می‌یابد (مانند زیر بالش و ..) قرار دهید.

۳. همسرتان را غافل‌گیر کنید. برای مثال یک هدیه که می‌دانید همسرتان به آن علاقه‌دارد تهیه کنید تا علاقه‌تان را به او نشان دهید. این هدیه حتماً نباید گران‌قیمت باشد؛ مثلاً اگر شما مرد هستید یک جعبه شکلات زیبا و یا یک شاخه گل رز برای خانم‌تان بگیرید و اگر زن هستید، سعی کنید شیرینی یا کیک خانگی خوشمزه‌ای برای همسرتان طبخ کنید و یا حتی یک وعده غذای رمانتیک و دل‌خواه همسرتان را درست کنید.

۴. توجه ویژه به همسرتان داشته‌باشید. هر روز با همسرتان در محل کار او تماس داشته‌باشید. برای با‌هم‌بودن، تفریح‌کردن یا حتی قدم‌زدن کوتاه‌مدت با‌ هم به دنبال عذر و بهانه نباشید. در گفت‌وگو با‌ هم از واژه‌های خوب استفاده کنید؛ مثلاً وقتی صبح از خواب بیدار می‌شوید بد‌اخلاق نباشید با شادابی به همسرتان سلام کنید و صبح به‌خیر بگویید. وقتی صبحگاهان برای رفتن به سر‌کار می‌خواهید از هم جدا شوید برای هم آرزوی روزی خوش کنید. در این‌صورت انرژی زیادی به همسرتان منتقل می‌شود و برای مقابله با ترافیک و فشارهای کاری، صبر و حوصله بیشتری خواهد ‌داشت. این طرز برخورد و به‌کار‌بردن واژه‌های مثبت، یکی از رازهای موفقیت زوج‌های جوان و خوشبخت است. شاید به‌نظر برخی از زوجین بیان این جملات ساده لزومی نداشته‌باشد، اما پایه‌های زندگی شما را محکم و همسرتان را خوشحال‌تر می‌کند.

۵. ساعت خواب‌تان را با ‌هم تنظیم کنید. متأسفانه برخی از زوجین اصلاً توجهی به زمان خواب یک‌دیگر ندارند. هر‌کدام از آن‌ها هرگاه فرصت داشته‌باشند برای خوابیدن اقدام کرده و توجهی به زمان خوابیدن همسرشان ندارند، اما زوجین موفق همیشه ساعات خوابشان با‌ هم منطبق است و کمی مقاومت می‌کنند تا اگر همسرشان کاری دارد (مشغول تماشای تلویزیون است و یا مشغول کارهای شخصی خود است و ...) آن‌را تمام کند و بعد با‌ هم برای خواب آماده شوند. پس توصیه می‌شود که هیچ‌گاه دیر‌تر یا زودتر از همسرتان چراغ‌ها را خاموش نکرده و به رختخواب نروید.

۶. صحبت‌ها و زمزمه‌های قبل‌ از خواب را فراموش نکنید. منظور از صحبت‌های قبل از خواب صحبت‌های پیوسته‌ای است که معمولاً قبل از خواب در یک فضای خصوصی میان زوجین رد‌و‌بدل می‌شود. این صحبت‌ها اهمیت به‌سزایی در حفظ روابط زناشویی دارد.

برای حفظ و نگه‌داری رابطه‌تان لازم است گفت‌وگوی محرمانه و صمیمی و در عین‌حال خصوصی بین شما و همسرتان برقرار شود. این اتفاق محقق نخواهد شد مگر آن‌که بتوانید فضایی امن و آرام که فرزندان نتوانند آن‌را مخدوش کنند، فراهم نمایید. صحبت‌های قبل از خواب در یک فضای خصوصی که اغلب اتاق‌خواب و به‌وی‍ژه تخت‌خواب است، انجام می‌پذیرد. چنان‌چه زوجین هر دو آرامش لازم را داشته‌باشند و خود را برای گفتن و شنیدن آماده کرده باشند، قادر خواهند‌ بود فضای امن مورد نظر را به‌وجود آورند. منظور از فضای امن جایی است که شما و همسرتان می‌توانید به‌راحتی از هم انتقاد کنید و این انتقاد‌پذیری پایه و اساس یک ازدواج پایدار و شاد است.

به خاطر داشته‌باشید با‌هم‌بودن، یکی از مهم‌ترین رفتارها در رابطه زناشویی خوب است. پس همین حالا وقت‌تان را برای با‌هم‌بودن تنظیم کنید. اگر قبلاً این‌کار را نکرده‌اید، این کار ابتدا کمی ساختگی می‌آید، اما بالاخره متوجه خواهید ‌شد که اختصاص‌دادن وقت برای با‌هم‌بودن، یک ضرورت است؛ چرا‌که در همین با‌هم‌بودن‌هاست که زوجین زندگی عاشقانه را تجربه می‌کنند.