خواب هایی که زندگیتان را عوض می کنند

خواب هایی که زندگیتان را عوض می کنند

کمتر انسانی را پیدا می کنید که به خواب ها و رویاهایی که می بیند اهمیت ندهد، اما اکثر ما نمی دانیم این خواب ها چه معنایی دارند اما متخصصان می گویند، دقت کردن بیشتر به رویاهای شبانه می تواند...

کمتر انسانی را پیدا می کنید که به خواب ها و رویاهایی که می بیند اهمیت ندهد، اما اکثر ما نمی دانیم این خواب ها چه معنایی دارند اما متخصصان می گویند، دقت کردن بیشتر به رویاهای شبانه می تواند به بالا رفتن کیفیت زندگی انسان کمک کند. دکتر گائل دلانی، پروفسور روان پزشکی می گوید: «هرشب، وقتی رویایی ببینید این ناخودآگاه تان است که نسبت به زندگی شما و اتفاقاتی که برای شما افتاده واکنش نشان می دهد... اگر به این خواب ها دقت کنید می توانید راه حل بسیاری از مشکلات خودتان را در آن ها پیدا کنید.» در این مطلب شما نکته های بسیار مهمی در مورد تعبیر رویاها و چگونگی استفاده از تعبیرآن ها در زندگی واقعی را پیدا می کنید.

● وقتی فلج شدن به نفع شماست

طی ۹۰ دقیقه اول خواب، شما از خواب سبک به مرحله خواب عمیق وارد می شوید. سپس وارد مرحله REM می شوید که در آن ضربان قلب و تنفس شما نامنظم شده، حرکات چشم ها سریع می شود و سرعت فعالیت مغز بالا می رود و در این مرحله حدود ۸۰درصد رویاها شکل می گیرد. در همین مرحله هم هست که رویاها واضح و شفاف هستند. به طور معمول شما طی خواب شبانه تان ۳ تا ۵ بار وارد این مرحله می شوید اما جالب ترین نکته در این میان این است که طی این مرحله تقریبا تمام اعضای دیگر بدن شما فلج می شوند، اما چرا؟ دکتر ویلیام کولر، فوق تخصص خواب و مدیر مرکز خواب اسپرینگ هال می گوید: «این فلج شدن واکنش طبیعی بدن است تا بدن در حین خواب دیدن به خواب ها عمل نکند، مثلا باعث شود که فرد در زمان خواب دیدن لگد نزند یا ندود یا مشت نزند.»

اما وقتی که رویا می بینید در مغزتان چه اتفاقی می افتد؟ متخصصان خواب در این مورد می گویند که اطمینان ندارند، ولی اکثر آن ها می گویند، خواب دیدن نتیجه رویارویی خاطرات و احساس فرد است. در واقع از جهتی خواب دیدن می تواند احساس شما را درباره تمام آنچه طی روز برای تان اتفاق افتاده تعدیل کند و از جهتی دیگر هم خواب دیدن تفسیرهای ناخودآگاه شما در مورد خود شما و جهان پیرامون تان است. دکتر کولر می گوید: «در خلال خواب، خاطرات ذخیره می شوند. رویا دیدن روندی است که باعث تقویت حافظه درازمدت می شود.» درواقع می شود گفت که خواب دیدن روندی است که طی آن ناخودآگاه و مغز شما تصمیم می گیرند چه مسائلی را در ذهن تان ذخیره و کدام ها را پاک کنند.

● وقتی زنگ خطر در بدن تان به صدا درآمده

خیلی از انسان ها خواب هایی می بینند که می توانند تعبیری در مورد اتفاقات آینده آن ها داشته باشند، مثلا بسیاری از انسان ها خواب هایی می بینند که در مورد یک انسان خاص یا یک موضوع خاص است و بعد برای آن فرد یا موضوع اتفاقی می افتد. اما دکتر بارت می گوید، تجربیات او نشان داده که خواب های پیشگویانه، در مورد انسان های عادی در این زمان وجود ندارد: «وقتی به طور ناخودآگاه نگران کسی یا چیزی هستیم، در خواب آن فرد یا چیز را می بینیم، مثلا اگر فامیل بیماری داشته باشیم یا با رئیس مان دعوا کرده باشیم ممکن است خواب خطر برای آن فامیل یا خواب اخراج از کار را ببینیم و بعد که این اتفاق ها افتاد فکر کنیم که خواب های ما پیشگویانه بوده اما در واقع خواب ها فقط واکنش ناخودآگاه ما به آنچه در اعماق وجودمان می دانیم و گاه حتی به خاطر نمی آوریم، است.»

دکتر استنلی کریپلر، متخصص روان شناسی می گوید: «در یک مورد باید این خواب های پیشگویانه را جدی بگیریم آن هم در مورد بیماری هاست، به خصوص در مورد مشکلات قلبی. بارها شده است که افراد، حتی جوان ها، خواب هایی در مورد بیماری خود و بیماری های قلبی خود دیده اند و وقتی مورد معاینات قرار گرفته اند مشخص شده است که واقعا دچار این مشکل بوده اند، درواقع این خواب ها زنگ خطری است که ناخودآگاه شما به صدا درمی آورد تا بدانید در بدن تان اتفاق نامناسبی افتاده است.»

● چرا خواب های تان سورئال است؟

اما چرا رویاها خیلی اوقات شبیه واقعیت نیستند؟ اگر واقعا رویاها همان چیزهایی هستند که ما در زندگی عادی می بینیم پس چرا این قدر شکل های آن ها متفاوت، خاص و دور از واقعیت است؟ دکتر دلانی می گوید: «زمانی که می خوابیم هوشیاری و ذهن بیدار ما خاموش می شود، برای همین است که ناخودآگاه تصاویر و شکل هایی را می سازد که غریب و عجیب و از لحاظ منطقی غیرواقعی به نظر می رسد.»

● چرا خودتان را به شکل آنجلینا جولی در خواب می بینید؟

آیا این واقعیت دارد که هیچ کس در خواب خودش را یعنی تصویر چهره اش را نمی بیند؟

دکتر دلانی می گوید: «من ۳۰ سال است در حیطه خواب کار می کنم، بسیاری از مراجعان من خودشان را در خواب های شان دیده اند، البته خیلی از اوقات آن ها خودشان را به چهره ای متفاوت در خواب دیده اند، حتی خانمی بود که خودش را در خواب به شکل آنجلینا جولی می دید... وقتی خودتان را به شکل فرد دیگری در خواب ببینید، احتمالا ناشی از این است که ذهن و ناخودآگاه شما شباهت هایی میان شما و آن فرد می بیند... برای مثال در مورد خانمی که خودش را به شکل آنجلینا جولی در خواب می دید، متوجه شدم که این خانم بسیار به کارهای نیکوکارانه علاقه دارد و حتی یک کودک را از کشوری دوردست به فرزندی قبول کرده، این همان کاری است که آن بازیگر مشهور و همسرش هم انجام داده اند، درواقع ناخودآگاه زن این گونه شباهتی میان این ۲ نفر یافته و در خواب خود را به شکل آنجلینا جولی دیده است.»

وقتی خودتان را به شکل فرد دیگری در خواب ببینید، احتمالا ناشی از این است که ذهن و ناخودآگاه شما شباهت هایی میان شما و آن فرد می بیند...

● جای کوسه ها را با دلفین ها عوض کنید

بین ۸ تا ۱۰ درصد افراد بالغ کابوس های تکرار شونده، مثل تحت تعقیب بودن یا غرق شدن می بینند. دکتر شیلی هریس، پروفسور علوم خواب در مرکز پزشکی سون فایر در برانکس می گوید: «این حالت زمانی اتفاق می افتد که شما زیر فشار استرس مدام باشید، ذهن تان با این کابوس ها سعی می کند با اضطراب و ناراحتی که با آن درگیر است کنار بیاید.» دکتر هریس می گوید: «اول به پزشک مراجعه کنید، برخی داروها می توانند کابوس های تکراری ایجاد کنند، اگر این طور نبود به یک متخصص خواب مراجعه کنید تا شیوه های مختلف خواب درمانی را برای شما اجرا کند. یکی از این شیوه ها نوشتن کابوس ها و تلاش برای تغییر آ ن هاست.

● وقتی با گریه از خواب بیدار می شوید

گاهی اوقات خواب های ما آن قدر واقعی به نظر می رسند که با خنده یا گریه از خواب بیدار می شویم؛ دکتر بارت می گوید: «این حالت در افرادی اتفاق می افتد که ذهن شان در خواب هم کاملا بیدار است.

در این گونه خواب ها تصاویر کاملا شفاف و واضح هستند و همه چیز واقعی به نظر می رسد.» دکتر توره نیلسن، فوق تخصص روان پزشکی می گوید: «وقتی خواب های دردناک و ناراحت کننده واقعی می بینید، احتمالا حس بد در تمام طول روز همراه تان خواهد بود.»