چیدمان آشپزخانه و نحوه نوردهی آن

چیدمان آشپزخانه و نحوه نوردهی آن

آشپزخانه بیش از اینکه فضایی برای پخت و پز و صرف غذا باشد محلی است برای جمع شدن اعضای خانواده دورهم. در واقع آشپزخانه قلب واقعی هر خانه ای است.

آشپزخانه بیش از اینکه فضایی برای پخت و پز و صرف غذا باشد محلی است برای جمع شدن اعضای خانواده دورهم. در واقع آشپزخانه قلب واقعی هر خانه ای است.

قفسه بندی وکابینت در آشپزخانه
قفسه بندی و کابینت ها باعث میشوند تا از کوچکترین فضاهای ممکن بصورت بهینه استفاده شود هر اندازه که تعداد کابینت ها و قفسه ها بیشتر باشد کار در این محیط آسانتر میشود و نظم وترتیب بهتری پیدا میکند.

دکوراسیون آشپزخانه


بهترین محل برای قرار دادن وسایل برقی نزدیک پریز برق است اما از آنجایی که هر روز از وسایلی مانند چرخ گوشت و آبمیوه گیری و... استفاده نمیشود بهتر است جایی داخل کابینت ها برای این وسایل در نظر گرفته شود .

بهتر است که سطل زباله در محیط قرار نگیرد.اگر در هنگام طراحی و سفارش کابینت ها جایی برای سطل زباله و سطل بازیافت قرار دادید که هیچ در غیر اینصورت بهتر است یکی از کابینت ها و ترجیحا کابینت زیر سینک ظرفشویی را برای این منظور قرار دهید.


دکوراسیون آشپزخانه
یکی از لوازم ضروری که کاربرد زیادی دارد هود است انتخاب هود مناسب که کمترین میزان سرو صدا را داشته باشد به تهویه هوا کمک میکند.

میز ناهارخوری از لحاظ سایز و اندازه باید متناسب با فضا انتخاب شود از نظر رنگ نیز بهتر است با رنگ کابینت ها و کف پوش همخوانی داشته باشد تعداد صندلی ها باید برابر با تعداد اعضای خانواده انتخاب گردد . برای جلوه بیشتر آن میتوان از شمعدان استفاده کرد.

برای زیبا تر شدن فضا میتوان از گلدان های کوچک و یا وسایل تزئینی مناسب با فضا استفاده کرد

آشپزخانه شیک


شکل و نور آشپزخانه
امروزه معمولا آشپزخانه ها به شکل U یا L ساخته میشوند وسینک ،اجاق گاز و یخچال بصورت مثلث قرار میگیرند با رعایت فاصله مناسب برای سهولت در حرکت(فاصله ای بیشتر از ۶ فوت)

استفاده از یک آویز چراغ متناسب ضمن تامین نور ، زیبایی و جلوه نیز به همراه دارد.

همچنین می توان از شیوه نورپردازی در زیر کابینت ها برای زیبایی و تامین نور بهره برد.

آشپزخانه زیبا


کف پوش نیز یکی از عوامل زیبایی این مکان است اما بغیر از زیبایی مساله تمیزی و شست و شوی آنرا باید در نظر گرفت .

همچنین جنس کف پوش نباید لغزنده باشد وباید در برابر رطوبت و آب هم مقاوم باش