آبفشان رقصان نوادا

آبفشان رقصان نوادا

در واقع آبفشان رنگین و رقصان نوادا با مجموعه ای از فعالیت های متفاوت و معدنی ساخته شده و می توان آن را محصول مشترک انسان و طبیعت دانست.

از وقتی آدمی به خودش آمد، میل داشت تا بر تمام نیروها و پدیده های طبیعی غلبه کند و قدرتش را همه گونه به رخ بکشد. رشد کرد و فناوری های بدیعی خلق کرد و روز به روز بر دست کاری های خودش افزود. اما زمین هم ساکت ننشست و هر از چند گاه غرش کرد و زمین را لرزاند و یا صورت در هم کشید و خیلی آرام به این ناهمگونی اعتراض کرد.

گرچه اغلب اوقات دخالت های انسانی بر روی پهنه سبز و آبی زمین، نازیبایی هایی را رقم می زند، اما گاه مواردی استثناء هم به چشم می خورد.

اتفاقاتی که آن قدرها هم خشم طبیعت را بر نیانگیخت و شاید از سوی مادر این گستره طبیعی، تفاوتی خوشایند قلمداد شده باشد!

مواردی که شاید بتوان در وصف شان گفت: همکاری دلپذیر انسان و طبیعت در رقم زدن پدیده ای چشمنواز!

امروز به سراغ یکی از همین پدیده ها آمده

پدیده ای رنگین و دوست داشتنی که طیف رنگ هاش چشم ها را خیره خود می کند.

پیش از همه تپه ای چند رنگ نظرت را جلب می کند و سپس این پیچ و تاب رقصان آب است که دل می برد.

 چرا آبفشان رقصان نوادا ؟

۱) چشمه آب داغی با کوهی رنگین و متفاوت پیش روی شماست

۲) دمای آب این چشمه ۲۰۰ درجه سانتیگراد است.

۳) یکی از معدود جاذبه های محدوده بیایانی ایالت نواداست.


نگاهی به آبفشان رقصان نوادا | Fly Geyser Nevada

آبفشان رقصان در ایالت نوادا در زمینی خصوصی در میان بیابان بلک راک (Black Rock) قرار دارد. این آبفشان هزار رنگ در ۳۲ کیلومتری شمالی روستای گرلاک واقع شده و ارتفاعی ۱٫۵ متری دارد. عرض آن با احتساب تپه ای که بر رویش واقع شده، ۳٫۷ متر است و دارای عرضی در حدود ۳ متر می‌باشد. آبفشان کوچک نوادا همواره در حال فوارن آب است و با آب خود باعث ایجاد چندین حوضچه در اطراف خود شده است که تعداد آن ها به ۳۰ تا ۴۰ عدد می رسد و مساحتی ۳۰ هکتاری را می پوشاند. جالب است بدانید که امروزه گسترش و رشد این آبفشان هنوز هم ادامه دارد.

در واقع آبفشان رنگین و رقصان نوادا با مجموعه ای از فعالیت های متفاوت و معدنی ساخته شده و می توان آن را محصول مشترک انسان و طبیعت دانست.

 


دلیل تشکیل آبفشان رقصان

این آبفشان کاملا مصنوعی نیست و در واقع می‌توان گفت به نوعی واکنش طبیعت به دست کاری های بشریست.

در واقع در این محدوده دو آبفشان وجود دارد که اولی در ۱۰۰ سال پیش و سال ۱۹۱۷ ایجاد شد. علت ایجاد این آبفشان، دستکاری هایی انسانی برای ساخت چاه و ایجاد زمینه مناسب برای فعالیت های کشاورزی بوده است. کارگران و مزرعه داران پس از حفر چاه با آبی به دمای ۲۰۰ درجه سانتیگراد برخوردند که پر واضح بود که اصلا برای آبیاری زمین های کشاورزی مناسب نبود. پس از این بود که چاه بدون دستکاری دیگری رها شد. پس از مدتی و در اثر جریان آب گرم، یک کوه کوچک ۳ تا ۴ متری از جنس کلسیم کربنات ساخته شد.

در سال ۱۹۶۴ و در همان زمان نیز یک شرکت انرژی زمین گرمایی، برای حفر چاهی امتحانی، زمین را سوراخ کرد. جالب آن که آب این چاه نیز دقیقا دمای ۲۰۰ درجه سانتیگرادی داشت. گرچه آب این چاه داغ بود، اما به اندازه کافی و برای اهداف آن شرکت راضی کننده نبود. پس از بی استفاده ماندن این چاه، شرکت چاه را پرکرد و آن چاه مهر و موم شد اما ظاهرا این اقدامات موثر نبود و فوران آب ادامه پیدا کرد. این آبفشان دوم که تنها چند صد متر با چاه اول فاصله داشت، فشار آب چاه اول را به دست آورد و باعث شد که چاه اول خشک شود.

آبفشان دوم که به نام آبفشان رقصان معروف شد، به تدریج و در طی ۴۰ سال پس از انباشته شدن مواد معدنی و بقایای طبیعی، به صورت قابل توجهی رشد کرد. از آن جا که پس از ایجاد چاه، چندین آبراه ایجاد شده بود، بنابراین چندین کوه رنگین نیز در فضای بیابانی نوادا ساخته شد که البته هیچ کدام به بزرگی کوه اصلی نبودند. این آبفشان کاملا با جلبک های آب گرم پوشانده شده اند که در رطوبت و محیط گرم رشد می کنند. در واقع وجود این جلبک هاست که رنگ سبز و قرمزی به این سازه نیمه طبیعی و معدنی بخشیده است.

 


دلیل رنگ های جذاب آبفشان رقصان

هنگامی که با دقت به حوضچه های این آبفشان نگاه می کنید، ترکیبی از رنگ های جذاب و پر رنگ به چشم می خورند.

همان طور که گفتیم چشمه‌ی آب گرم رقصان از مواد معدنی مختلفی تشکیل شده است، اما این مواد باعث رنگی شدن آبفشان نیستند.

بلکه دلیل وجود رنگ‌های چشمگیر و درخشان آبفشان رقصان وجود جلبک‌های ترموفیلیک است.

جلبک های ترموفیلیک، نوعی جلبک بوده که در دماها نسبتا بالا مانند 41 تا ۱۲۲ درجه سانتیگراد به راحتی زنده ماننده و اغلب در چشمه های آب گرم وجود دارند.

 


وضعیت کنونی آبفشان رقصان

امروزه و پس از گذشت سالیان بسیار، حوضچه های آبفشان باعث ایجاد اکوسیستمی در این ناحیه شده و چرخه ای از حیواناتی چون ماهی و پرندگانی مانند قو و اردک وحشی در این منطقه به چشم می خورند.

با آن که امروزه نام و عکس آبفشان رقصان را به راحتی می توان در فضای مجازی جستوجو کرد، اما باز هم بسیاری از وجود چنین آبفشان رنگینی بی خبرند. احتمالا علت این داستان به قرار داشتن آبفشان رقصان در ملکی خصوصی مربوط می شود.

پیش از این زمین متعلق به جان کیسی بود و آبفشان رقصان در حال حاضر در زمین فردی به نام تاد جکسیس (Todd Jaksick) قرار دارد. او در اطراف زمین خود حصار و فنس بلندی کشیده تا از ورود غریبه ها جلوگیری کند. بر بالای فنس ها نیز چندین میله فلزی به چشم می خورد، با این حال بسیاری ترجیح می دهند که از بالای حصارها عبور کنند.

چندین سازمان تلاش کردند تا رضایت مالک را جلب کرده و زمین را خریداری کنند تا از آن محافظت کرده و بازدید عمومی داشته باشد، اما موفق نشدند. این آبفشان رقصان همچنان بازدید عمومی ندارد.

 دیگر اطلاعات از آبفشان رقصان

گرچه امکان دسترسی برای عموم وجود ندارد اما اگر توانستید به درون این منطقه راه یابید، عکاسی و فیلم برداری از این آبفشان رنگین را از دست ندهید. خصوصا عکاسی به هنگام طلوع و غروب آفتاب، ثبت های بی نظیری را برای شما رقم می زند. اگر به عکاسی از آسمان شب هم علاقه دارید، آبفشان رقصان نوادا را در پس زمینه خود قرار دهید و در کنار ستارگان درخشان، ثبتی چشمگیر بیافرینید.

برای رسیدن به آبفشان رقصان باید از جاده ای کوچک و خاکی گذر کنید.

آدرس: ایالات متحده آمریکا، نوادا، گلارچ، جاده کانتی ۳۴

Address: County Rd 34, Gerlach, NV 89412, United States