با جاذبه های گردشگری جزیره کیش آشنا شوید

با جاذبه های گردشگری جزیره کیش آشنا شوید

آنچه جزیره کیش را از سایر جزایر زیبای خلیج فارس متمایز می‌کند، جاذبه‌های تفریحی بی‌شمار این جزیره است.

علاوه بر جاذبه‌های طبیعی، آنچه جزیره کیش را محبوب گردشگران کرده است، جاذبه‌های تفریحی همچون پرواز با گلایدر، فلای برد، اسکیت روی یخ، آموزش غواصی و سوارکاری در این جزیره است. با کجارو همراه باشید تا با جاذبه های تفریحی جزیره کیش بیشتر آشنا شویم.

جزیره کیش در دهه‌های اخیر یکه‌تاز جذب گردشگر در پهنه‌های نیلگون خلیج فارس بوده‌ است. آنچه جزیره کیش را از سایر جزایر زیبای خلیج فارس متمایز می‌کند، جاذبه‌های تفریحی بی‌شمار این جزیره است. در این مقاله با جاذبه‌های تفریحی جزیره کیش آشنا می‌شویم.

فلای برد در جزیره کیش

فلای بورد (Flyboard) وسیله‌ای است که با اتصال به یک جت اسکی شخص را روی هوا معلق نگه می‌دارد و با پمپاژ و فشار آب به او اجازه مانور دادن و انجام حرکات نمایشی می‌دهد. این وسیله ابتدا در مسابقات جهانی جت اسکی در چین در سال ۲۰۱۱ معرفی شد و به طور رسمی از ماه می سال ۲۰۱۲ در دسترس عموم قرار گرفت.

با این وسیله ورزشی تفریحی-آبی می‌توان در بالای سطح آب تا ارتفاع ۱۲ متر آزادانه پرواز کرد و با شیرجه به داخل آب و بیرون آمدن نمایش‌های جذاب و چشمگیری را خلق کرد.
شبیه ساز پرواز (Flight Simulator) در جزیره کیش

علاوه بر پروازهای تفریحی شما می‌توانید مهارت‌های خلبانی خود را نیز امتحان کنید. فلای دامون کیش اولین مرکز تخصصی شبیه‌سازهای پروازی در سطح کشور است که از نیروهای متخصص و چهار مدل شبیه‌ساز پروازی با آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا به شرح ذیل بهره می‌گیرد:

۱. شبیه‌ساز پروازی ایرباس ۳۲۰ - Airbus۳۲۰
۲. شبیه‌ساز پروازی بویینگ ۷۳۷ - Boeing ۷۳۷
۳. شبیه‌ساز پروازی هواپیمای دو موتوره
۴. شبیه‌ساز پروازی با امکان حرکت (Motion) هواپیمای Mooney

اجاره جت اسکی در کیش

با مراجعه به یکی از کلوپ‌های غواصی و دریایی جزیره کیش می‌توانید جت اسکی اجاره و ساعات لذت‌بخشی را با این وسیله تجربه کنید.

پیش از اجاره جت اسکی موارد ذیل را به خاطر بسپارید:

۱. به هر خانواده یا گروه بیش از یک دستگاه جت اسکی واگذار نمی‌شود.
۲. افراد سنگین وزن باید به تنهایی جت سواری کنند.
۳. مطالعه دقیق و تکمیل فرم قرارداد اجاره جت اسکی ارائه شده از طرف کلوب.
۴. توجه خاص به آموزش‌های مربی جت اسکی و انجام و رعایت کامل آموزش‌های داده شده.
۵. جت اسکی را فقط در محدوده و سرعت‌های مشخص شده توسط کلوپ هدایت و از وارد شدن به محدوده دیگر کلوپ‌ها و شناورها جدا خودداری کنید.
۶. عدم اجرای هر گونه مانور آکروباتیک و خطرناک از جمله دور درجا زدن.
۷. رعایت فاصله ۱۰۰ متری با هر گونه شناور و اسکله و مانع برای جلوگیری از بروز حادثه.
۸. هنگام دور شدن و نیز نزدیک شدن به ساحل و همچنین دور زدن از سرعت خود بکاهید. دور زدن با سرعت زیاد باعث می‌شود سرنشین همراه تعادل خود را از دست داده و زودتر از چرخش جت اسکی شما را به داخل آب بکشد و جت را واژگون کند.
۹. هنگام چپ و واژگون شدن جت اسکی دست خود را از دسته فرمان جدا کرده اجازه دهید تا جت اسکی به صورت خودکار به حالت اولیه بازگردد. سپس از قسمت پشت جت اسکی سوار شوید، در صورت رها نکردن دسته فرمان جت اسکی باعث وارد شدن آب به داخل موتور جت اسکی می‌شود.
۱۰. در صورت مشاهده ناگهانی هر گونه شناور یا مانعی برای جلوگیری از تصادف کافی است ضمن برداشتن دست خود از روی گاز فرمان جت اسکی را کاملا به یک سمت بچرخانید. هرگز اهرم گاز را با ترمز اشتباه نگیرید که در صورت انجام این اشتباه نه تنها ترمز نمی‌کنید، بلکه جت خود را با تمام قدرت به شناور مقابل خود می‌کوبید و باعث بروز حادثه بسیار ناگوار می‌شوید.
۱۱. در صورت مشاهد شناوری در حرکت مقابل خود از عبور از مقابل آن خودداری کرده و همیشه از قسمت پشت آن عبور کنید.

پیست کارتینگ کیش

کارتینگ ورزش مفرح و هیجان‌انگیز و پایه ورزش اتومبیل‌رانی حرفه‌ای است. پیست کارتینگ کیش به طول ۸۰۰ متر یکی از بزرگ‌ترین پیست‌های خاورمیانه و نخستین پیست کارتینگ در ایران است و موتورهای چهار چرخ ATV و ماشین‌های کنترل از راه دور هم در آن مجموعه وجود دارد. حداقل سن برای استفاده از کارتینگ ۱۰ سال و حداقل قد ۱۴۰ سانتی‌متر است و حضور والدین برای استفاده کنندگان زیر ۱۶ سال الزامی است
کیبل اسکی در کیش

بزرگ‌ترین کیبل اسکی جهان و نخستین سایت اسکی روی آب خاورمیانه در جزیره کیش قرار دارد. کیبل اسکی کیش به طول ۸۶۰ و عرض ۱۶۰ متر با پنج برج در آب‌های نیلگون خلیج فارس نصب شده و با سرعت ۲۸ تا ۶۲ کیلومتر در ساعت، امکان سرویس‌دهی به ۱۲ نفر را به طور همزمان دارد.
پیست اسکیت روی یخ آیس رینک دامون در جزیره کیش

پیست اسکیت روی یخ آیس رینک دامون واقع در مرکز خرید دامون جزیره کیش است. آیس رینک دامون در حال حاضر تنها پیست اسکیت روی یخ در جزیره کیش بوده و دومین سالن اسکیت روی یخ در ایران پس از انقلاب به حساب می‌آید. این پیست که با مساحت بیش از ۲۰۰ مترمربع در سالنی به وسعت ۴۵۰ مترمربع در طبقه دوم مرکز خرید دامون در جزیره کیش واقع شده که به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی و دید مستقیم به دریا از داخل پیست در طول روز، بدون شک یکی از منحصربه‌فردترین پیست‌های اسکیت روی یخ در دنیا به شمار می‌رود.
اسکوتر برقی در جزیره کیش

اسکوترهای برقی همان دوچرخه یا موتورهای کوچک برقی هستند که می‌توانید با آن در جاده مخصوص دوچرخه‌سواری به دیدن زیبایی‌های جزیره کیش بروید و اوقات خوشی را تجربه کنید. نیروی محرکه اسکوترها از باطری تأمین شده و چنانچه کامل شارژ شده باشند تا یک ساعت یا بیشتر می‌توانید با آنها به گشت و گذار بپردازید. نحوه استفاده از اسکوترهای برقی ساده است: کافی است گاز و ترمز را امتحان کنید.
ورزش‌های دریایی در کیش

یکی از امتیازهای جزیره کیش، سواحل زیبا و آرام آن است و تقریبا همه نقاط آن در سرتاسر جزیره برای شنا و انواع ورزش‌های دریایی مساعد است.

در سال‌های اخیر برای استفاده هر چه بهتر از این موقعیت طبیعی، تمهیدات جدی اندیشیده شده است.

وجود سوابق طولانی و تاریخی مردم این دیار در صید مروارید و ارج و منزلت دریا و دریانوردی در فرهنگ مردم خطه جنوب ایران در کنار موقعیت مساعد طبیعت و دریا در کیش موجب شده است که برنامه توسعه ورزش‌های دریایی با سرعتی به مراتب بیش از آن چه انتظار می‌رفت مورد استقبال واقع شود و با موفقیت به مرحله اجرا درآید.

هم اکنون در کیش علاوه بر امکانات پراکنده در سرتاسر سواحل جزیره، دو مجموعه کامل با انواع تجهیزات و وسایل پیشرفته برای تفریح و ورزش‌های دریایی در اختیار علاقمندان قرار دارد.
مجتمع تفریحات دریایی جزیره کیش

مجتمع ورزش‌های دریایی کیش بزرگ‌ترین، مجهزترین و مدرن‌ترین مجموعه تفریحی و ورزش‌های دریایی کشور است. این مجموعه زیبا با ساحل ماسه‌ای بسیار تمیز و شیب مناسب، در مرکز سواحل تفریحی قسمت شرقی کیش که از نواحی پرتردد و مجاور هتل‌ها و بازارهای کیش است، واقع شده و از این لحاظ امکان دستیابی به وسایل و امکانات ورزشی دریایی برای گردشگران در دسترس‌تر است. این مجموعه با آخرین فناوری و استانداردهای روز دنیا طراحی شده و در تمامی طول سال قابل استفاده است.
باشگاه ورزشی کرانه در جزیره کیش

مجموعه استخر سرپوشیده کرانه در شمال جزیره (غرب اسکله تفریحی و بندرگاه کیش) قرار دارد. این مجموعه شامل استخر، سونای بخار، سونای خشک، جکوزی، استخرهای آب سرد و آب گرم و سالن مجهز به دستگاه‌های متنوع بدن‌سازی است. مجموعه ورزشی کرانه در کنار ساحل قرار دارد و دارای چشم‌انداز بسیار زیبایی به سوی خلیج فارس است.
اسکله تفریحی جزیره کیش

اسکله تفریحی مجموعه‌ای است که امکانات تفریحی از قبیل جت اسکی، قایق‌های پدالی (با ظرفیت چهارنفر)، قایق‌های ماهیگیری، قایق‌های پارویی، سه‌چرخه‌های آبی، امکانات غواصی و قایق‌های کف شیشه‌ای که گردشکران از آن برای تماشای دنیای شگفت‌انگیز آبزیان زیبای خلیج فارس استفاده می‌کنند. مجموعه اسکله تفریحی که در مجاورت چند مجموعه تفریحی دیگر قرار گرفته است، مورد استقبال چشم‌گیر گردشگران و خانواده‌ها قرار می‌گیرد.
باشگاه ورزش‌های دریایی کیش

باشگاه ورزش‌های دریایی در شمال‌شرقی جزیره واقع شده است. این باشگاه یکی از مجهزترین باشگاه‌های دریایی در سطح منطقه است. در این باشگاه امکانات کافی برای آموزش ورزش‌های دریایی و برپایی مسابقات وجود دارد. گروهی از مربیان کارآزموده که دارای گواهینامه بین‌المللی هستند در این باشگاه به آموزش علاقه‌مندان مشغول هستند. از جمله امکانات و وسایلی که در این باشگاه در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد عبارت است از:

انواع جت اسکی، اسکی روی آب، چترپرنده، قایق‌های پدالی، قایق‌های بادبانی کوچک و بزرگ، قایق‌های تفریحی گشت دریایی، امکانات غواصی، امکانات ماهیگیری تفریحی و امکانات والیبال ساحلی.
آموزش غواصی در جزیره کیش

غواصی در سواحل کیش به دلیل مرجانی بودن جزیره و شفافیت آب دریا که امکان تماشای انواع آبزیان زیبا و منحصربه‌فرد منطقه را میسر می‌سازد، جاذبه فراوانی برای گردشگران و شهروندان کیش دارد. دو مرکز در باشگاه ورزش‌های دریایی کیش و اسکله تفریحی خدمات و آموزش‌های لازم همراه با کلیه تجهیزات و امکانات (لباس مخصوص، کپسول هوا و...) را در اختیار علاقمندان به غواصی قرار می‌دهند.
ماهیگیری تفریحی در کیش

گستردگی سواحل، دریای زلال و آرام وگرمای مهربان آفتاب جنوب در محیط آرام و بی سروصدای جزیره، شرایط مطلوبی را برای علاقمندان به ماهیگیری در کیش فراهم آورده است. ماهیگیری در سرتاسر سواحل جزیره (به غیر از منطقه اسکله تفریحی) آزاد است و علاقمندان می‌توانند با استفاده از وسایل ساده ماهیگیری با قلاب‌های معمولی که تهیه آن‌ها از فروشگاه‌های ورزشی کیش امکان‌پذیر است، ساعاتی را به این تفریح لذت‌بخش بپردازند.
شهربازی جزیره کیش

شهربازی کیش در زمینی به وسعت ۳ هکتار احداث شده و در فروردین ماه ۱۳۷۸ به بهره برداری رسیده است. این مجموعه در نوع خود یکی از مجهزترین مجموعه‌های تفریحی در سطح کشور است که علاوه بر وسایل بازی دارای سرویس‌های بهداشتی، خدماتی، رستوران و فضای سبز برای رفاه حال بازدیدکنندگان است. در این شهربازی انواع دستگاه‌های تفریحی مدرن ایرانی و خارجی در اختیار متقاضیان قرار دارد. رولرکاستر هوایی، رولرکاستر آبی، سفینه، سورتمه، رنجر، چرخ وفلک، تاب بچه، ماشین ضربتی آبی، ماشین برقی ضربتی، سينما ۲۰۰۰، قطار لاستیکی، سیمیلاتور، آبشار، رودخانه وحشی و... از جمله امکانات این مجموعه است.
مرکز بازی‌های رایانه‌ای در جزیره کیش

در ساختمان ساحل مجاز هتل شایان یک مرکز تفریحات و بازی رایانه‌ای تأسیس شده است که جذابیت زیادی برای جوانان و نوجوانان دارد. در این مرکز از دستگاه‌های پیشرفته بهره گرفته شده و محیط آن نیز به گونه‌ای طراحی و اجرا شده است که با ذائقه تنوع‌پسند گروه‌های جوان همخوانی دارد.
آموزش و پرواز با گلایدر و سنجاقک در جزیره کیش

یکی از تفریحات لذت‌بخش برای گردشگران و به ویژه جوانان پرواز با هواپیمای بدون موتور (گلایدر) بر فراز آسمان جزیره است. پرواز با گلایدر علاوه بر اینکه فرصتی است برای تجربه هیجان پرواز که از امیال دیرینه انسان است، به علاقمندان امکان می‌دهد زیبایی‌های جزیره را از آسمان تماشا کنند و لذت ببرند.

آموزشگاه گلایدر کیش با همکاری سازمان هواپیمایی کشوری تأسیس شده است. علاقمندان می‌توانند برای آموزش پرواز با گلایدر در این آموزشگاه ثبت نام و پس از انجام تمرینات و گذراندن دوره‌های آموزش زیرنظر مربیان گواهینامه پرواز با گلایدر را دریافت کنند.
والیبال ساحلی در جزیره کیش

والیبال ساحلی ورزشی مفرح و لذت‌بخش است که در سال‌های اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده است. مجموعه ورزشی والیبال ساحلی جزیره کیش یکی از زیباترین زمین‌های والیبال ساحلی در آسیا بشمار می‌آید. در این مجموعه با سه زمین والیبال اختصاصی و نورپردازی استاندارد در سه شیفت امکانات جانبی دراختیار علاقمندان است. این محل تاکنون شاهد و پذیرای رقابت‌های بین‌المللی والیبال ساحلی بسیاری بوده است.
پارک دلفین‌ها و باغ پرندگان در جزیره کیش

مجموعه تفریحی پارک دلفین با مساحتی حدود ۱۰۰ هکتار در جنوب‌شرقی جزیره کیش قرار دارد. مجموعه شامل فضای سبز با انواع گونه‌های مختلف گیاهی، باغ پرندگان و اولین و تنها دلفیناریوم در ایران است. در دلفیناریوم این مجموعه گونه‌های مختلفی از پستانداران دریایی از جمله دلفین، شیر دریایی شمالی، شیر دریایی جنوبی، گربه دریایی شمالی، گراز دریایی و پنگوئن نگهداری می‌شوند و بازدیدکنندگان می‌توانند از هنرنمایی آنان دیدن کنند که توسط مربیان ایرانی تربیت می‌شوند. در مجموع ۲۱ پستاندار دریایی در استخرهایی با حجم ۱۸۰۰۰ متر مکعب پر شده از آب دریا نگهداری می‌شوند.

فضای سبز پارک دلفین شامل بیش از یک‌صد گونه گیاهی از جمله هزاران درخت نخل، بنجامین‌های بسیار بزرگ، درختان لور (انجیر معابد)، اوکالیپتوس، آکاسیا، مورد، کهور، گل ختمی، شیشه شور، تکوما، سیاه نوفیلد، کند کارپوس، جونیا پروس و بیش از ۲۵ گونه کاکتوس و سایر گیاهان است که با توجه به وضعیت اقلیمی جزیره کیش و مرجانی بودن خاک آن در نوع خود بی‌نظیر است. بازدیدکنندگان در مجموعه توسط اتوبوس قطاری به پارک پرندگان و سپس به دلفیناریوم هدایت می‌شوند.
مجموعه ورزشی کیش

در جزیره کیش به گسترش امکانات ورزشی توجه خاصی شده است. یکی از بارزترین جلوه‌های این توجه، مجموعه ورزشی کیش است. امکانات این مجموعه به شرح زیر است:

زمین‌های تنیس: در مجموعه ورزشی، مجموعا ۶ زمین تنیس وجود دارد. دو زمین مناسب برای بانوان که در شرایطی امکان استفاده خانوادگی از آن نیز فراهم است، دو زمین برای کودکان و نوجوانان و دو زمین برای آقایان.
زمین فوتبال چمن: این زمین برای حدود ده هزار نفر تماشاچی گنجایش دارد و از جمله بهترین زمین‌های فوتبال در سطح کشور است.
استخر روباز و سالن چندمنظوره (والیبال، بسکتبال، هندبال، تنیس و...)

علاوه بر میادین ورزشی موجود در مجموعه ورزشی کیش، میادین ورزشی دیگری نیز در سطح جزیره دایر است که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیز هستند:

زمین والیبال جنب هتل شایان
زمین والیبال باشگاه دریایی
زمین والیبال پلاژ بانوان
زمین والیبال محله سفین
زمین فوتبال جنب بازار مرجان
زمین فوتبال محله سفین
زمین فوتبال - گل کوچک - جنب شرکت آب وبرق
زمین فوتبال - گل گوچک- پشت کانون هنر
استخر المپیک
زمین والیبال ساحلی

باشگاه سوارکاری جزیره کیش

سوارکاری از جمله ورزش‌هایی است که علاوه بر تأثیر آن در سلامت جسمانی، به سوارکار آرامش می‌دهد و باعث تمدد اعصاب و راحتی فکر او می‌شود. باشگاه سوارکاری کیش در شمال جزیره (جنب دهکده المپیک) در سال ۱۳۷۲ برای برگزاری مسابقات بین‌المللی خلیج فارس تأسیس شد و تا سال ۱۳۷۴ وضعیت محوطه‌سازی، ساخت مانژها و اصطبل‌های آن به کیفیت قابل قبولی رسید.

در حال حاضر ساخت پیست کورس، احداث قسمتی از مانژ صحرایی برای گشت آزاد، فضای سبز و ساخت جایگاه‌های لازم سبب شده است که این باشگاه قابلیت میزبانی مسابقات اسب‌دوانی کشوری را داشته باشد. به طوری که اواخر سال ۱۳۷۶، ۴۰ دوره مسابقه بزرگ كورس (جایگاه ویژه‌ای برای اسب‌ها قبل از شروع مسابقه است که با شروع مسابقه در مقابل هر اسب باز می‌شود) برای نخستین بار در ایران در باشگاه سوارکاری کیش راه‌اندازی شده است.

باشگاه سوارکاری کیش هم اکنون ۵۰ رأس اسب از نژادهای تربرد، دوخون، دره‌شوی و عرب دارد. فعال بودن درمانگاه دامپزشکی و اشتغال نیروی انسانی متخصص در آن مراقبت‌های علمی از اسب را ممکن کرده است
مسیر ویژه دوچرخه سواری در کیش

یکی از طولانی‌ترین و زیباترین مسیرهای دوچرخه سواری کشور در جزیره کیش قرار دارد. سرتاسر این مسیر ۷۵ کیلومتری کاملا مستقل از مسیرهای اتومبیل رو بوده و بخش اصلی آن به موازات جاده جهان در حاشیه نوار ساحلی احداث شده است. در ایستگاه‌های ویژه به علاقمندان دوچرخه کرایه می‌دهند. این ایستگاه‌ها در بخش‌های مختلف جزیره مانند اسکله تفریحی و جنب بازار مرجان وجود دارد و به وسیله بخش خصوصی اداره می‌شود.

طبیعت بکر جزیره در بخش‌های جنوبی و غربی جزیره با چشم اندازهای زیبایی از دریا، سواحل، بوستان‌ها، نخلستان‌ها و پوشش گیاهی در دسترس همگان است. حرکت با دوچرخه در مسیر ویژه، این امکان را به گردشگران می‌دهد که با سرعت کم و در سکوت این چشماندازهای طبیعی را تماشا کنند.
خانه علم کیش

در خانه علم کیش می‌توانید توانایی‌ها و محدودیت‌های خود را آزمایش کنید. حساسیت شنوایی شما چقدر است؟ آیا می‌توانید هر چه در دنیای اطراف است با چشم ببینید؟ آیا می‌دانید که در تاریکی کامل امکان دیدن وجود دارد؟ آیا تا به حال با چنگ بدون سیم، آهنگی نواخته‌اید؟ اینها و بسیاری از وسایل دیگر را در خانه علم کیش تجربه کنید

تعاریفی مانند سواد رایانه‌ای و سواد علمی به‌عنوان شاخص‌های جدید در ارزیابی سواد یک شهروند در سال‌های اخیر مطرح شده است. پرورش چنین توانایی‌هایی چنان اهمیتی دارد که کشورهای جهان به سرمایه‌گذاری گسترده‌ای برای آشنا کردن شهروندان خود در این زمینه‌ها پرداخته‌اند. یکی از مؤثرترین این سرمایه‌گذاری‌ها، ایجاد زمینه‌های آموزش غیررسمی و غیرمستقیم و به شیوه سرگرمی و بازی است که در چارچوب خانه‌های علم مطرح شده است. در این مکان اشخاص در سنین مختلف می‌توانند با آزمون و خطا و بازی و سرگرمی با بسیاری از مفاهیم و موضوعات علمی آشنا شوند. خانه علم کیش مقابل بازار پانیذ قرار گرفته است.