مقاصدگردشگری برای تماشای طبیعت پاییزی ایران

مقاصدگردشگری برای تماشای طبیعت پاییزی ایران

بهترین زمان برای قدم گذاشتن به طبیعت پاییزی نیمه ی دوم مهر ماه تا نیمه ی اول آذر ماه باشد اما در صورت تغییرات آب و هوایی این زمان می تواند تغییر کند.

هم قدم طبیعت که می شوی بارانی از برگ ها بر سرت می بارد و دریایی از رنگ ها زیر پایت جاری می شود. برگ هایی که با صدای خش خش با هم درد و دل می کنند و آوای طبیعت از آنها به گوش می رسد.برگ های رنگارنگ در هیاهوی باد بی تابی می کنند و به سوی مقصدی نا معلوم راهی می شوند.

غرق شدن در میان این همه رنگ که نشان از نقاش ماهری می دهد یکی از بهترین لذت های فصل پاییز است. قرار گرفتن در طبیعت پاییزی، به آدمی فرصتی تازه می دهد برای آشنا شدن با رنگ های نو. رنگ هایی که چند صباحی مهمان طبیعت می شوند و بعد جای خود را به لباس سپید زمستانی می دهند.

پیش تر به مناظر پاییزی در گوشه و کنار دنیا سر زدیم و در مطلب بهترین مکان ها برای لذت بردن از برگ های پاییزی برایتان قسمتی از مناظر پاییزی جهان را به تصویر کشیدیم. سرزمین چهار فصل ایران نیز از این موهبت الهی بی نصیب نمانده است و هر سال مهمانی رنگ ها را در پاییز به نظاره می نشیند. برای آنکه از تماشای رقص رنگ ها در ایران جا نمانید گوشه هایی از طبیعت پاییزی کشورمان را برایتان به تصویر می کشیم.

می خواهیم مقاصدی را به شما معرفی کنیم که می تواند پاییزی زیبا را به قاب چشمانتان هدیه کند. فقط حواستان باشد که قبل از آنکه درختان، این لباس رنگین را از تن به در کنند و برگ ها زیر برف زمستان مدفون شوند، به تماشای طبیعت بروید. شاید بهترین زمان برای قدم گذاشتن به طبیعت پاییزی نیمه ی دوم مهر ماه تا نیمه ی اول آذر ماه باشد اما در صورت تغییرات آب و هوایی این زمان می تواند تغییر کند.

 


۱- جنگل ابر سمنان | شاهرود

جنگل ابر یکی از قدیمی ترین جنگل های هیرکانی است که با گونه های گیاهی و جانوری نادر یکی از خاطره انگیز مناظر پاییزی را برایتان رقم می زند. نام ابر شایسته ترین نامی است که بر این جنگل نهاده اند. این وسعت ۳۵ هزار هکتاری را اقیانوسی از ابر و باد در آغوش کشیده و جلوه ای بی نظیر از به گزارش جدیدترین به نقل از طبیعت ایران را به نمایش گذاشته است.

در پاییز رقص هزار رنگ این فصل با ابرها در هم می آمیزد و هر گوشه ی جنگل را به منظره ای زیبا می آراید. وجود ۸۵ نوع گونه گیاه مانند راش، بلوط، ممرز افرا، شیردار، توسکا، آزاد داغداغان، گونه‌های کلاه میر حسن، چوبک، اسپرس، دم روباهی، آویشن و شبدر و گونه‌های گیاهی نادر همچون نارون، بارانک، سرخدار و مانند آنها پاییز جنگل ابر را به گونه ای متفاوت در آورده است.

دسترسی

جنگل ابر در ۳۵ کیلومترى شمال شرق سمنان و ۵۰ کیلومتری شمال شرق شاهرود قرار دارد و از طریق جاده شاهرود به آزادشهر استان گلستان و در روستای ابر قابل دسترسی می باشد.

برای آنکه این جنگل را بیشتر بشناسید به شما خواندن مطلب جنگل ابر شاهرود | مرز زیبایی دو اقلیم را توصیه می کنیم.

 


۲- دریاچه الیمالات مازندران | نور

در مسیر چمستان - نور، دریاچه ای واقع شده که در نتیجه ی یک سد خاکی به وجود آمده است. برای رسیدن به این دریاچه باید از مسیری در قلب جنگل عبور کنید و در جای جای آن می توانید شاهد برگ ریزان پاییز باشید. به دریاچه که می رسید آن را همچون نگنی می بینید که درختان آن را در بر گرفته اند. انعکاس رنگ های پاییزی در آب تصویر متفاوتی از پاییز را به شما ارائه می دهد.

برای افزایش لذت سفرتان می توانید شبی را در کنار این منظره ی زیبا بگذرانید. برای این کار می توانید چادری را در مکان های نصب چادر برپا و یا از سوییت های اقامتی اطراف دریاچه استفاده کنید. می توانید با استفاده از امکانات قایق سواری به مرکز دریاچه بروید و از مناظر اطراف لذت ببرید. آلاچیق، سوپر مارکت، رستوران و کافی شاپ از دیگر امکاناتی هستند که در این مکان در اختیار شما قرار دارند.

دسترسی

دریاچه الیمالات در ۸ کیلومتری نور و سه کیلومتری جاده اصلی نور به چمستان قرار دارد و از جاده ی نور _ چمستان می توانید به آن برسید. مسیر تا نزدیک دریاچه خاکی و مناسب است و امکان تردد با هر وسیله ی نقلیه ای فراهم می باشد.

 


۳- جنگل ناهارخوران گلستان | گرگان

نام استان گلستان و شهر گرگان که می آید، جنگل ناهارخوران در ذهن ها تداعی می شود. یک جنگل باستانی که احتمال می رود مربوط به ۴۰ میلیون سال قبل و عصر ژوراسیک است. کل منطقه ی ناهارخوران وسعتی برابر ۳۰۰ هکتار دارد اما درختان سر به فلک کشیده حدود ۱۶۸ هکتار آن را اشغال کرده اند. این منطقه حدود ۴۰۰ تا ۴۵۰ متر از سطح دریا ارتفاع دارد که در برخی نواحی به ۷۰۰ تا ۹۰۰ هم می رسد.

نقل است که حجاج در زمان های گذشته از این محل برای استراحت و خوردن ناهار استفاده می کردند و به همین دلیل این منطقه به ناهار خوران مشهور گشته است.

درختان بلوط، انجیلی، ممرز، افراپلت، نمدار، گیلاس وحشی، آزاد، خرمندی و درختچه های تمشک، کوله خاس، ازگیل و ولیک گونه های گیاهی آن را تشکیل می دهند. البته کاج، سرو، ماگنولیا، شمشاد، برگ نو، بید مجنون، پاپیتال و مینا نیز به صورت دست کاشت در آن وجود دارند. همه ی این گیاهان در پاییز لباس نارنجی و قرمزی بر تن می کنند و هزار رنگ طبیعت را به شما هدیه می دهند.

چشمه ی سفید چشمه و رودخانه ی زیارت نیز در این منطقه به چشم می خورند. گراز، شغال، خفاش، موش، راسو، سنجاب، عقاب، شاهین، قمری، دارکوب، جغد، دم جنبانک، صعوه، سهره، چرخ ریسک، گنجشک، کلاغ، سار و مارمولک جنگلی نیز در این منطقه به حیات خود ادامه می دهند.

دسترسی

برای رسیدن به این منطقه وارد جاده هراز شوید و آمل و ساری را پشت سر بگذارید و راه را ادامه دهید تا به ناهارخوران برسید. می توانید با استفاده از اتوبوس خودتان را به پایانه مسافربری گرگان برسانید و سپس به ناهار خوران بروید. استفاده از قطار و هواپیما از دیگر گزینه هایی هستند که پیش روی شما قرار دارند اما مقصد آنها نیز گزگان می باشد و باید با استفاده از ماشین های کرایه ای به ناهار خوران برسید.

نگران اقامت نباشید. منطقه ی ناهار خوران به شما امکانات اقامتی خوبی را ارائه می دهد. اگر چادر مسافرتی دارید می توانید آن را در طبیعت برپا کنید و از سفر خود لذت ببرید.

 


۴- روستای شهرستانک البرز

شهرستانک نام روستایی تاریخی در استان البرز است که در جاده ی چالوس قرار دارد. جلوه های پاییزی در کوچه باغ های این روستا به حدی دیدنی است که همه ساله بسیاری از علاقه مندان تماشای پاییز هزار رنگ را به سوی خود می کشاند. گذر رودخانه از میان این طبیعت هزار رنگ زیبایی آن را دو چندان می کند. صدای آب در سر تا سر مسیر پیاده روی شما را همراهی می کند و با فاصله ی کمی از روستا کاخ ناصری که یکی از کاخ های مهم دوران ناصرالدین شاه است، تاریخ و طبیعت را در هم می آمیزد.

وجود آلاچیق، سرویس بهداشتی و بوفه ، گذراندن یک روز پاییزی فراموش نشدنی را برایتان آسان تر می کند.

دسترسی

کافیست دل به جاده بزنید و از طریق جاده چالوس خودتان را به شهرستانک برسانید. بعد از طی‌ 42 کیلومتر در مسیر جاده کرج _ چالوس و عبور از روستای آسارا تابلوی شهرستانک را در سمت راستتان خواهید دید.

برای آشنایی بیشتر با روستای شهرستانک مطلب روستای ییلاقی شهرستانک | طبیعتی خیال انگیز نزدیک پایتخت را بخوانید.

 

 

l
۵- آبشار بیشه لرستان | دورود

برای دیدن یکی از جلوه های زیبای پاییزی کشورمان می توان به استان لرستان رفت و سقوط آب را از ارتفاع ۴۸ متری در میان رنگین کمان پاییزی به تماشا نشست. آبشار بیشه به عنوان چهل و هشتمین اثر ملی در ۲۷ اسفند ۱۳۸۷ به ثبت رسیده است. زمین های پوشیده از جنگل بلوط نیز بر زیبایی های این آبشار افزوده است.

دسترسی

این آبشار در روستای بیشه قرار دارد و از طریق شهرستان خرم آباد و طی مسافت ۵۰ کیلومتر می توان به آن رسید. راه آهن دورود به سپیددشت نیز یکی دیگر از راه های دسترسی به آبشار بیشه است.

اگر دوست دارید اطلاعات بیشتری در مورد این آبشار بدانید خواندن مطلب آبشار بیشه لرستان | بر بلندای سرزمین غیور مردان ایران را از دست ندهید.

 


۶- جاده اسالم به خلخال

اگر هوس گذر از میان طبیعت پاییزی با اتومبیل را دارید حتما به جاده ی ۷۰ کیلومتری اسالم به خلخال سری بزنید. جاده ای که هر چهار فصلش دیدنی است اما در پاییز در هر سوی جاده می توانید بهشت رنگ ها را ببینید. در جای جای این جاده ممکن است مه نیز به رنگ های طبیعت افزوده شود و چشم اندازی رویایی را به شما هدیه کند.

دسترسی

سفر خود در این جاده را از شهر اسالم در استان گیلان آغاز کنید و در شهر خلخال در جنوب استان اردبیل و بین استان آذربایجان شرقی و زنجان به سرانجام برسانید. در طول مسیر جنگل و دشت، گلزار و آبشار و دریاچه را می توانید ببینید و از مناظر متنوع پاییزی لذت ببرید.

لباس گرم را در سفر به این جاده فراموش نکنید چرا که هر لحظه امکان بارش و برودت هوا وجود دارد. اگر قصد اقامت داشتید در روستاها و در میانه ی راه اتاق ها و خانه هایی برای اجاره کردن وجود دارد.

 


۷- جنگل الیمستان مازندران | آمل

الیمستان نام جنگلی در آمل است که گیاهی به نام الیما در آن به وفور یافت می شود. چشمه سار ها، آب زلال و وجود اسب ها در این جنگل عواملی هستند که تمایز قابل توجهی را برای آن به وجود آورده اند.

جنگل الیمستان در ارتفاع بالای واقع شده است و در برخی مواقع مه غلیظی آن را در بر می گیرد. از سرسبزی آن در بهار و تابستان که بگذریم می توان آن را یکی از مقاصد پاییزی به شمار آورد و برگ ریزان را در آن به تماشا نشست.

دسترسی

برای رفن به الیمستان وارد جاده هراز شوید و ۱۴۰ کیلومتر از تهران یا ۵۰ کیلومتر از آمل فاصله بگیرید. یک جاده فرعی با تابلوی امام زاده قاسم یا امامزاده لهاش به چشم می خورد که با رود به آن و رسیدن به دوراهی باید جاده سمت چپ را دنبال کنید. پس از طی ۷ کیلومتر به روستای لهاش و پس از ۵ کیلومتر مسیر خاکی به روستای الیمستان می رسید. از آبادی که گذر کنید می توانید به جنگل وارد شوید.


۸- روستای آهار تهران | لواسان

پایتخت نیز از مناظر پاییزی بکر بی نصیب نمانده است و می توانید در روستای آهار طعم واقعی پاییز را بچشید. نام اصلی روستا " اوهر " است که از ترکیب "او" به معنای آب و " هر " به معنای آسیاب تشکیل می شود. در دوسوی این روستا دو رودخانه پرآب جریان دارد که در پایین روستا به هم می پیوندند. علامه بر مناظر پاییزی می توان در این منطقه به سراغ آبشار شکرآب نیز رفت. همچنین بر فراز ارتفاعات روستا آتشگاه باستانی قصران دیده می شود که به عهد ساسانیان و ظاهرا به زمان اردشیر بابکان تعلق دارد.

دسترسی

اگر قصد تماشای پاییز در روستای آهار را دارید می توانید از طریق جاده لشگرک به سمت فشم بروید و از حاجی آباد و اوشان عبور کنید تا از طریق یک مسیر آسفالته به روستای آهار برسید.

 


۹- جنگل های لوندویل گیلان | آستارا

لوندویل منطقه ای زیبا است که جنگل، چشمه، دریا، آبشار و کوه را در آن می توانید ببینید. اما اگر در پاییز راهی این شهر شدید راه جنگل را در پیش بگیرید و عشق بازی رنگ ها با طبیعت را لمس کنید. در قلب جنگل بزنید و با قدم هایتان جای جای آن را ببینید. به موسیقی دلبرانه ی عبور آب از رودخانه ی میان جنگل گوش فرا دهید و آرامشی کم نظیر را تجربه کنید. در گوشه ای از این جنگل نیز می توانید به تماشای آبشار لاتون که در میان انبوه رنگ های پاییزی جاری شده است بپردازید به شرطی که قدرت ۴ ساعت پیاده روی را داشته باشید.

اگر تمایل به اقامت در این طبیعت را داشتید یکی از کلبه های روستای کوته کومه را به شما پیشنهاد می کنیم.

دسترسی

برای رفتن به لوندوویل از رشت به سمت آستارا حرکت کنید و حدود ۱۵ کیلومتر قبل از آستارا چشمتان به تابلوی راهنما می خورد که شما را به سوی لوندویل راهنمایی می کند.

 


۱۰- جنگل های ارسباران آذربایجان شرقی | جلفا

جنگل ارسباران سرزمین پهناوری با وسعتی بیش از ۷۰ هزار هکتار است که لقب بهشت گمشده آذربایجان شرقی را به یدک می کشد. کوههای بلند و درختان گوناگون در کنار هم گرد آمده اند تا نگاه های بسیاری را به خود جدب کند. زیستگاه حیواناتی همچون خرس قهوه ای، خوک‎ ‎وحشی، روباه، شغال، گرگ و سیاه گوش و ‏ ‎پرندگانی مانند کبک، کبک چیل، جی جاق، کلاغ نوک قرمز‎، عقاب طلایی و شاهین در این منطقه قرار دارد. گیاهانی مانند سرخدار، ممرز، بلوط، فندق، گردو و سماق و‏‎ ‎‏ غیره در جای جای آن بساط خود را پهن کرده اند. پاییز که می شود دست نقاش طبیعت به هرسوی منطقه رنگی می پاشد و تصویری تازه خلق می کند.

ارسباران از از شمال به رود ارس و از شرق به مشگین شهر و مغان و از جنوب به سراب و اوجان و از غرب به مرند و تبریز محدود شده است و برای ساکنان منطقه تفرجگاهی بکر به شمار می آید.

دسترسی

برای نظاره کردن رنگین کمان پاییزی ارسباران به سوی استان آذربایجان شرقی بروید. ار سباران در میان شهرهای کلیبر و جلفا، در حاشیه جنوبی رود مرزی ارس قرار دارد و انتظار شما را می کشد.

در سفر به ارسباران می توانید سری هم به قلعه بابک بزنید.


۱۱ - جاده چالوس

جاده چالوس با نام رسمی جاده ۵۹، معروف ترین جاده کشور است که از سال ۱۳۱۲ بسیاری از مسافران را در چهار فصل سال از شهر کرج در استان البرز به شهر چالوس در استان مازندران می رساند. جاده ای پیچ در پیچ و کوهستانی با چشم انداز های طبیعی منحصر به فرد که شما را در طول مسیر لحظه ای رها نمی کنند. وجود رستوران ها و اماکن تفریحی در طول این جاده آن را به یکی از تفرجگاه های پر رفت و آمد ایران تبدیل کرده است.

پاییز که از راه می رسد در سر تا سر جاده می توانید شاهد برگ ریزان و باران رنگ ها باشید. پس اگر دلتان خواست که به جاده بزنید و در زیبایی های پاییز غرق شوید به تماشای جاده چالوس بروید.