کلاهبرداری از دستگاه های خودپرداز

کدخبر: 1792
تاریخ: 1395/02/20
ساعت: 23:19
بازدید: 20420
کلاهبرداری از دستگاه های خودپرداز

رئیس پلیس فتا زنجان گفت: بهتر است هنگامی که جهت انجام امور بانکی جلوی دستگاه ATM قرار دارید به گونه‌ای بایستید و یا دست خود را مانع قرار دهید تا افراد پشت سر شما رمز وارده توسط شما را نبینند.

به گزارش جدیدترین به نقل از برناسرگرد جواد شعبان‌پور در خصوص پیامک‌هایی که از طریق کلاهبرداران ارسال می‌شود، گفت: ارسال پیامک یکی از شیوه‌هایی است که کلاهبرداران با استفاده از شیوه‌های خاص و مهندسی اجتماعی (مثل برنده شدن در انواع قرعه کشی ها که امروزه خیلی شایع شده، درخواست کمک‌های مردمی، باعنوان‌هایی که مردم را تحت تاثیر قرار می‌دهد) سعی می‌کنند کاربر را به انجام خواسته‌های‌شان که همان برداشت غیر مجاز از حساب بانکی است ترغیب کنند.

سرگرد جواد شعبانپور ادامه داد: اخیرأ افراد کلاهبردار با استفاده ازساده لوحی وحس طمع کاربران، با ارسال پیامکی به شخص قربانی وی را برنده مبلغی و یا جایزه­ای از یک قرعه کشی بزرگ اعلام کرده و از وی درخواست می­‌کند تا آدرس و تلفن خود را به همراه مشخصات کامل به شماره­ای که اعلام می‌­نمایند ارسال کند.

وی گفت : فرد قربانی بعد از ارسال اطلاعات پیامی را دریافت می‌کند مبنی بر اینکه اطلاعات ارسالی شما با اطلاعات قرعه کشی همسان بوده و به منظور دریافت جایزه می‌بایست هزینه دریافت آن بصورت نقدی واریز شود و یا با ارسال رمز شارژ یکی از اپراتورهای تلفن همراه داخل ایران برای شماره شخصی که داده شده، مراحل بعدی واگذاری جایزه آغازمی‌شود. بعد از ارسال وجه افراد متوجه می‌شوند که ازجایزه خبری نیست و به دام کلاهبرداران افتاده اند.

رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان زنجان در ادامه برای جلوگیری ازآسیب و تهدیدات دستگاه‌های خود پرداز از همشهریان خواست به نکات زیر توجه نمایند:
اگر قرار است وجهی را دریافت نمائیم ارائه شماره کارت و یا شماره حساب به فرد واریز کننده پول کفایت می‌کند و نیازی به ارائه دیگر اطلاعات مهم نظیر رمز اول و دوم، CVV2، تاریخ انقضاء و ... به فرد مذکور نیست. این اطلاعات مخصوص برداشت از حساب و یا خرید اینترنتی است.

- جهت واریز وجه به حساب شما احتیاجی به مراجعه به دستگاه ATM نیست. متاسفانه در مواردی به فرد مال باخته اعلام می‌شود برنده قرعه کشی شده، وی را با بهانه‌های مختلف پای دستگاه ATM کشانده و اهداف خود را عملی می‌کنند.

- جهت اطمینان از واریز شدن وجه به حساب خود از گزینه نمایش و یا چاپ موجودی استفاده شود و نیازی به ورود به بخش انتقال نیست. بنابراین اگر شخصی ما را ترقیب به وارد شدن به بخش انتقال کرد احتمالاً او کلاهبردار است. پس دقت داشته باشید.

- از کارت بانکی خود جهت انجام مبادلات با حجم بالا استفاده نکنید و از اتصال حساب‌هایی با گردش مالی بالا به کارت بانکی خود پرهیز کنید.

- از در اختیار قرار دادن کارت عابر خود به افراد غیر پرهیز شود و در صورت مفقودی کارت بانکی نسبت به اعلام بموقع و در کمترین زمان ممکن به بانک صادر کننده کارت اقدام شود. می‌توان از طریق اینترنت بانک یا تلفن بانک نیز این کار را انجام داد تا از سوء استفاده‌های احتمالی پیشگیری صورت پذیرد. تقاضای افراد غیر جهت انجام امور بانکی توسط کارت عابر خود را رد کنید.

- بهتر است هنگامی که جهت انجام امور بانکی جلوی دستگاه ATM قرار دارید به گونه‌ای بایستید و یا دست خود را مانع قرار دهید تا افراد پشت سر شما رمز وارده توسط شما را نبینند.

- زبان انگلیسی دستگاه خودپرداز مخصوص کسانی است که به زبان فارسی آشنایی ندارند پس هرگاه شخصی از شما خواست زبان دستگاه را تغییر دهید، ممکن است هدفی خاص را دنبال کند.