پاسخ حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از اپ استور چیست؟

کدخبر: 6830
تاریخ: 1396/06/11
ساعت: 09:45
بازدید: 1011
پاسخ حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از اپ استور چیست؟

هفته گذشته شاهد انتشار خبرهایی با عنوان حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از اپ استور بودیم. کمپانی اپل بر اساس حریم‌های آمریکا علیه ایران برخی اپلیکیشن‌های ایرانی که در اپ استور منتشر شده بودند را بدون اعلام قبلی حذف نمود!

این اقدام اپل واکنش‌ کاربران ایرانی را به همراه داشت و در توییتر و شبکه های اجتماعی سر و صدای زیادی به پا کرد. حتی این اقدام انعکاس زیادی نیز در خبرگزاری های مطرح جهان داشت. بسیاری از نرم‌افزارهای فارسی کاربردهای زیادی برای کاربران ایرانی آیفون داشتند و با حذف این اپلیکیشن‌ها، هیچ جایگزینی برای آن‌ها وجود ندارد. اپل نیز بدون فکر در این مورد، اقدام به حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از اپ استور خود گرفت. به نوعی می‌توان گفت اپل اهمیتی به کاربران خود در ایران نداده است!

قطعا می‌دانید که در سیستم عامل اندروید به راحتی می‌توان اپلیکیشن‌ها را از فروشگاه‌هایی غیر از گوگل پلی دانلود کرد و کاربران مبتدی نیز به راحتی می‌توانند به روش های مختلف از اپلیکیشن های اندرویدی خارج از گوگل پلی استفاده کنند. اما این موضوع در سیستم عامل آی او اس غیر ممکن است و کاربران مجبور هستند تنها از اپ استور اپلیکیشن‌ها را دانلود و نصب نمایند، مگر تن به جیلبریک کردن دستگاه خود دهند که البته این مورد کار کاربران معمولی نخواهد بود!

وزیر جدید ارتباطات در این مورد گفت که حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از اپ استور را پیگیری خواهیم کرد. ولی با توجه به موارد گذشته، احتمال بازگشت این اپلیکیشن‌ها بسیار ضعیف خواهد بود مگر اپل در سیاست های خود تغییری ایجاد کند.

بسیاری از مردم ایران از گوشی‌های آیفون استفاده می‌کنند. هر چند آمار دقیقی از تعداد و درصد کاربران اپل در ایران در دسترس نیست اما به گفته‌ی مقامات کشورمان این رقم به 11 درصد از کل کاربران می رسد. حال این سوال پیش می‌آید که آیا کاربران باید پاسخ مناسبی به بی احترامی اپل و حذف اپلیکیشن های ایرانی بدهند؟
تحریم محصولات اپل در ایران؟!

بسیاری از مردم بر این باورند که احترام باید دو طرفه باشد! اپل هیچ نمایندگی رسمی در ایران ندارد، ولی تعداد زیادی محصولات این کمپانی وارد کشورمان شده و مقدار زیادی ارز از کشور خارج می‌شود. از همین رو در مقابل این هزینه، کاربران توقع پشتیبانی مناسب و استفاده دلخواه از دستگاه‌های خود را دارند.

در مورد پشتیبانی همانطور که اشاره کردیم، اپل نمایندگی رسمی در کشورمان ندارد، مورد دیگر که مربوط به استفاده دلخواه و نصب اپلیکیشن‌های مورد علاقه بود نیز با این تصمیم اپل نقض شد.

باید دید کاربران ایرانی با توجه به این بی احترامی و حذف اپلیکیشن‌های ایرانی از اپ استور، دوباره محصولات این کمپانی را تهیه خواهند کرد یا خیر. در بسیاری از کشورها اینگونه بی احترامی‌ها را با تحریم خرید محصولات آن کمپانی پاسخ می‌دهند که در بسیاری از موارد عذرخواهی کمپانی موردنظر را در پی دارد.

حال باید دید مردم ایران نیز با اپل چنین رفتاری خواهند کرد یا بدون توجه به این موارد بازهم محصولات این کمپانی را تهیه خواهند نمود.

شاید بی اعتنایی نسبت به یک بی احترامی، بی احترامی‌های بعدی را در پی داشته باشد!

در هفته‌های آینده احتمالا شاهد عکس‌العمل‌های جدید کاربران و پاسخ‌های احتمالی اپل درباره این اقدام خواهیم بود. به نظر شما آیا این کمپانی نباید از حقوق کاربران خود در ایران دفاع می‌کرد؟ چگونه می‌توان اقدام این کمپانی را توجیه نمود!؟
منبع:جام جم