کشف روشی جدید برای رشد قرنیه

کدخبر: 7188
تاریخ: 1396/08/06
ساعت: 15:44
بازدید: 986
کشف روشی جدید برای رشد قرنیه

دانشمندان دانشگاه نیوکاسل انگلستان یک روش جدید برای رشد منحنی قرنیه انسان به منظور بهبود کیفیت و شفافیت تنها با کنترل رفتار سلول ها در یک ظرف آزمایشگاهی کشف کردند .

دانشمندان یک روش جدید برای رشد قرنیه انسان کشف کردند، این پیشرفت بعنوان راه حلی برای کمبود قرنیه اهدا شده و یک جایگزین عملی برای استفاده از قرنیه های مصنوعی پلاستیکی است.
روش جدیدی برای رشد قرنیه کشف شد

به گزارش جدیدترین به نقل از افکارنیوز، دانشمندان دانشگاه نیوکاسل انگلستان یک روش جدید برای رشد منحنی قرنیه انسان به منظور بهبود کیفیت و شفافیت تنها با کنترل رفتار سلول ها در یک ظرف آزمایشگاهی کشف کردند .

این تحقیق با همکاری دانشگاه کالیفرنیا انجام شده و در بیوسیستمهای پیشرفته منتشر شده است. طبق این مقاله سلول های قرنیه از اهداکنندگان انسان جدا شده و با رشد بر روی سطوح منحنی خود را در یک سازمان بسیار منظم شبکه ای مرتب می کنند.

سلول هایی که به این ترتیب رشد می کنند، به چیدمان منظمی می رسند که موجب تقویت و شفافیت قرنیه انسان می شود. این روش جدید احتمالا انقلابی در نحوه استفاده از بافت مصنوعی در آزمایشگاه های سراسر جهان ایجاد کند.

شی کونون سرپرست این تحقیق و استاد مهندسی بافت دانشگاه نیوکاسل می گوید: "ما کشف کردیم که سلول هایی که بر روی یک سطح شکل گنبد رشد کرده اند رفتار متفاوت تری نسبت به آنهایی که در سطح صاف رشد کرده اند دارند، و به صورت خزیدن روی یک گنبد در یک ساختار شبکه ای - شبیه به یک شبکه پوسته پوسته شده شکل می گیرند.

سپس این سلول ها مقدار زیادی کلاژن ترشح شده، همان الیاف طبیعی که قرنیه انسان را تشکیل می دهند. همچنین این آرایش به طورمعمول در چشم انسان یافت می شود، و تا کنون روش های آسان برای بازسازی آن در یک ظرف وجود نداشت.

"آزمایش های ما نشان داد که تراز شدن سلول ها و الیاف به نور اجازه می دهد تا بیشتر متمرکز شده و قرنیه شفاف تر شود.

"تا بحال هرگز چنین چیزی مشاهده نشده بود، این کشف تأثیر مهمی بر چگونگی تفکر و توسعه بافتهای مصنوعی جدید برای پیوند انسان دارد."

پیوند قرنیه

پیوند قرنیه شامل عملیاتی برای حذف تمام یا بخشی از قرنیه آسیب دیده، لایه بیرونی روشن مقابل برآمدگی چشم و جایگزینی آن با بافت سالم اهدا شده می باشد. پیوند قرنیه می تواند برای بهبود دید، کاهش درد و درمان عفونت شدید یا آسیب مثلا پس از حمله اسیدی انجام شود.

یکی از رایج ترین دلایل برای پیوند قرنیه، وضعیتی به نام کراتوکونوس است و موجب تغییر شکل قرنیه می شود. در حال حاضر کمبود قرنیه اهدا شده در سراسر دنیا وجود دارد. این کمبود در سال های اخیر بیشتر شده است، زیرا قرنیه کسانی که جراحی چشم با لیزر داشته باشند قابل استفاده برای پیوند نیست.

این پیشرفت می تواند راه حلی برای کمبود بافت های قرنیه اهدا شده انسان و یک جایگزین عملی برای استفاده از قرنیه های مصنوعی پلاستیکی که توسط بدن رد پیوند هم می شود باشد.

ریکاردو مارتینز گوئویا، نویسنده اول این مطالعه، می گوید: "این مطالعه نشان می دهد که ما قادر خواهیم بود تا قرنیه هایی تولید کنیم که از نظرشکل و فرم شبیه به چشم طبیعی هستند و احتمالا برای پیوند در مقایسه با سایر جایگزین های مصنوعی بهتر است. قصد داریم تحقیقات بیشتری انجام دهیم و فکر می کنیم که تیم ما ظرف دو سال بتواند این کشف را در انسان آزمایش کند."