راههای آرام کردن نوزاد

راههای آرام کردن نوزاد

در روزهای اول تولد نوزاد، شرایط محیطی و نحوه خوابانیدن نوزاد باید مانند رحم باشد و دست و پا کمی به داخل شکم برده شود.

یک متخصص اطفال با اشاره به اینکه برای فهم علت بیقراری نوزادان باید شرح حال دقیقی از مقدار تغذیه نوزاد دریافت شود، گفت: در ابتدا باید کامل اطمینان حاصل کرد که مادر شیر کافی برای تغذیه نوزاد دارد زیرا که مهمترین علل گریه نوزادان کمبود شیر است که موجب آزار نوزاد و بیقراری او می‌شود.

دکتر سعیده فراتی یکی از شایع‌ترین مشکلات مراقبت از نوزادان در هفته‌های اول تولد را بیقراری عنوان کرد و گفت: مطابقت با محیط تاثیر زیادی در بیقراری نوزاد دارد زیرا نوزاد 9 ماه در رحم است و بعد از آن دوست دارد شرایطی مانند آن را داشته باشد. ایجاد محیطی آرام، با نور کم و دمای متعادل می تواند بهترین روش برای آرام کردن نوزاد باشد.

وی خاطرنشان کرد: در روزهای اول تولد نوزاد، شرایط محیطی و نحوه خوابانیدن نوزاد باید مانند رحم باشد و دست و پا کمی به داخل شکم برده شود.

این متخصص اطفال با اشاره به اینکه کمبود شیرمادر مهم ترین علت بیقراری نوزادان در هفته‌های اول تولد است، افزود: عفونت ادراری، بیماری‌های متابولیک، کولیک نوزاد، برفک دهان از دیگر علل بیقراری در نوزادان است.

اضطراب مادر موجب بیقراری نوزاد می‌شود

فراتی با بیان اینکه بیقراری نوزاد می‌تواند به علت اضطراب والدین از نگهداری نوزاد باشد، گفت: شرایط روحی مادر هم در دوران بارداری و هم در دوران شیردهی به طور کامل به نوزاد منتقل می شود و بی قراری او اثر مستقیم بر نوزاد دارد. رفتار بین والدین هنگام نگهداری از نوزاد نیز باید ارامش بخش باشد.

وی در ادامه اظهار کرد: تعداد دفعات ادرار نوزاد در هفته های اول نیز نشان دهنده کمبود یا کافی بودن شیر نوزاد است و اگر دفع ادرار نوزاد افزایش یابد این مسئله از کافی بودن شیر دریافتی نوزاد حکایت می‌کند.

این متخصص اطفال با تاکید براینکه رنگ و دفعات مدفوع نوزاد نیز می تواند در اطمینان از کفایت میزان شیر دریافتی نوزاد کمک کند، گفت: به مرور زمان و گذشت روزها رنگ مدفوع نوزاد متمایل به تیرگی می‌شود بنابراین در صورتی که تغییری در رنگ احساس نشود می توان متوجه کمبود شیر دریافتی نوزاد شد.

فراتی در پایان با اشاره به اینکه هفته‌های اول دوران نوزادی دورانی دشوار برای والدین و بسیار مهم برای نوزاد است، تاکید کرد: والدین باید مدام نوزاد را کنترل کنند تا حالت طبیعی داشته باشد و با مشاهده کمترین تغییر به پزشک مراجعه کنند زیرا هر نشانه غیرطبیعی تاثیر خود را به شدت در دوره‌های دیگر رشد می گذارد.