آشنایی با ویژگی های یک کفش مناسب

آشنایی با ویژگی های یک کفش مناسب

کفش‌های نامناسب می‌توانند موجب آسیب‌های جسمی از جمله آسیب به ستون فقرات و خستگی زودرس شوند.

 کفش‌های ساق‌دار و بنددار بهترین نوع کفش برای افرادی که فعالیت بالایی دارند بخصوص دانش آموزان میباشد کفش‌های ساق‌دار و بنددار بدلیل محکم نگه داشتن مچ پا، آسیب‌های وارد به مچ پا را در هنگام فعالیت به حداقل می‌رسانند.

کفش‌های نامناسب می‌توانند موجب آسیب‌های جسمی از جمله آسیب به ستون فقرات و خستگی زودرس شوند.

همچنین کفش‌های نامناسب توانایی و فعالیت کودکان را کاهش می‌دهند و از این طریق به روح و روان کودکان نیز آسیب وارد می‌کنند.

افراد برحسب میزان فعالیتی که دارند می‌توانند از کفش‌های ساق کوتاه یا ساق بلند استفاده کنند.

ارتفاع پاشنه مناسب برای کفش‌ها ۲ تا ۲.۵ سانتی‌متر بوده و بهتر است قسمت پنجه و پاشنه کفش نیز یکسره و به هم پیوسته باشد.

کفش‌های نامناسب خستگی پاها را به دنبال دارد، و لازم است کفی کفش در عین مقاوم بودن، نرم و بالشتکی بوده و قوس کف پا را به خوبی بپوشاند.

چرم‌های طبیعی به علت تهویه مناسبی که دارند بهترین جنس برای کفش شناخته می‌شوند.

کفش‌های خریداری شده باید تا نیم شماره از سایز پا بزرگ‌تر باشند، بهترین زمان خرید کفش در ساعات عصر است؛ چرا که در این زمان پاها بر اثر فعالیت روزانه معمولا تا نیم شماره بزرگ‌تر از ساعات دیگر روز هستند.

شکل ظاهری کفش بر راحتی پاها در کفش تاثیرگذار است، بهتر است قبل از خرید کفش، وجود اختلاف سایز در پاها، شکل انگشتان پا و قوس طبیعی کف پا بررسی شود.

تظاهرات بعضی از ناهنجاری‌های لگنی در پا مشاهده می‌شود،بعضی از مشکلات از قبیل پاهای پرانتزی و انحراف ستون مهره‌ها روی شکل پا تاثیر می گذارند. از این جهت به منظور خرید کفش مناسب، پاها بخصوص در کودکان و دانش آموزان باید توسط یک متخصص طب فیزیکی معاینه شوند.

استفاده از کفش‌های مناسب بهترین عامل در حفاظت فیزیکی از ستون مهره‌ها و مفاصل پا بوده و توصیه میشود کفش‌های نامناسب، تغییر شکل پا، انحراف شست پا و انحراف ستون مهره‌ها به دنبال دارند که با پوشیدن کفش‌های مناسب می‌توان از این آسیب‌ها جلوگیری کرد.