دبراکس چیست و موارد مصرف آن

دبراکس چیست و موارد مصرف آن

دبراکس (debrox) داروی نرم کننده و شل کننده موم و جرم گوش است. این دارو حاوی پراکسید کاربامید است و می تواند به برداشتن راحت تر موم های سخت گوش کمک کند.

دبراکس (Debrox) برای نرم کردن و شل شدن موم گوش استفاده می شود تا برداشتن آن راحت تر باشد.ترشحات زیاد گوش باعث می شود که کانال گوش مسدود شود و شنوایی کاهش یابد. این دارو اکسیژن را آزاد می کند. دبروکس دارای پراکسید کاربامید است.پراکسید کاربامید به عنوان ماده فعال عمل می کند و برای از بین بردن موم گوش بسیار موثر است. ایجاد بیش از حد موم گوش یک مشکل شایع است که می تواند منجر به ناراحتی گوش ، خارش گوش یا افت شنوایی شود.

نحوه مصرف دبراکس

این دارو فقط برای گوش استفاده می شود و معمولا دوبار در روز یا طبق دستور پزشک استفاده می شود. از این دارو نباید بیشتر از 4 روز استفاده کرد ، بجز اینکه پزشک تجویز دیگری را کرده باشد.از این قطره روزی 2 بار استفاده می شود.

برای اطمینان از مقدار استفاده از این دارو و برای جلوگیری از تماس قطره با گوش از شخص دیگری بخواهید که در صورت امکان برای ریختن قطره به شما کمک کند.
برای کاهش سرگیجه ، ظرف را چند دقیقه در دست خود نگه دارید تا گرم شود.برای استفاده از قطره گوش ابتدا دستان خود را بشویید و برای جلوگیری از هرگونه آلودگی سعی کنید نوک قطره را لمس نکنید و اجازه ندهید که نوک قطره چکان با گوش شما تماس پیدا کند.

قبل از مصرف این دارو

در صورت حساسیت به دبراکس نباید از این دارو استفاده کنید. در صورت داشتن شرایط پزشکی قبل از تجویز با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوی این دارو برای شما بی خطر می باشد.
اگر جراحی یا اسیب دیدگی گوش دارید و یا تورم اطراف گوش خود دارید، قبل از تجویز به پزشک خود بگویید تا پزشک بهترین تصمیم را برای شما بگیرد.

عوارض جانبی دبراکس

اگر نشانه های از واکنش های آلرژیک مانند کهیر ، تنفس دشوار ، تورم در صورت ، لب و گلو داشتید استفاده از این دارو را متوقف کنید و با پزشک خود تماس بگیرید.
همچنین اگر سرگیجه یا مکلات جدید برای گوش خود پیدا کردید حتما با پزشک خود تماس بگیرید. همچنین عوارض های شایع دیگری وجود دارد که شامل موارد زیر است:

بعد از استفاده از قطره در گوش ، صدای کف و یا ترک خوردگی در گوش ایجاد می شود.

کاهش موقت شنوایی پس از استفاده از قطره

احساس خفیف پر بودن در گوش یا خارش خفیف درون گوش

البته این عوارض ممکن است رخ ندهد و یا در هر فردی متفاوت باشد. اما پزشک شما این دارو را تجویز کرده و قطعا فواید مصرف این دارو را برای شما می داند. اما اگر عوارض شدید بود و بهبود نیافت با پزشک خود مشورت کنید.

منبع : دبراکس چیست