مترونیدازول: موارد مصرف، نحوه مصرف، عوارض

مترونیدازول: موارد مصرف، نحوه مصرف، عوارض

مترونیدازول یک آنتی بیوتیک است که برای درمان عفونت های باکتریایی واژن، معده و روده، پوست و دستگاه تنفسی استفاده می شود و میکروب ها را از بین می برد.

مترونیدازول (metronidazole) آنتی بیوتیک است که برای عفونت های ناشی از میکروب های تک یاخته است و از آن برای درمان عفونت های باکتریایی واژن ، معده یا روده ، کبد ، پوست ، مفاصل ، مغز و دستگاه تنفسی استفاده میشود.

مترونیدازول یک طیف گسترده دارد که عفونت های برخی از میکروب ها و میکروارگانیسم های تک یاخته را از بین می برد.ارگانیسم ها در لثه ، لگن، روده و معده باعث ایجاد عفونت می کنند. یکی از کاربردهای میترونیدازول برای عفونت های واژینوز باکتریایی می باشد.

مترونیدازول بدارای نام های دیگری از جمله فلاژیل و فلاژیل ER و مترومیدول ، ساتریک،متروماکس است که در داروخانه ها در دسترس می باشند.

قرص مترونیدازول

قرص مترونیدازول اغلب برای درمان عفونت های باکتریایی یا انگلی تجویز می شود و همچنین برای عفونت های دستگاه گوارش و دستگاه تولید مثل تجویز می شود. قرص مترونیدازول 250 از اشکال این دارو می باشد.

ژل واژینال مترونیدازول

اگر واژن دچار عفونت باکتریایی شود پزشک برای درمان آن ژل واژینال مترونیدازول تجویز می کند. البته این نکته را باید توجه داشت که مترونیدازول عفونت های قارچی واژن را درمان نمی کند. پماد مترونیدازول نیز برای درمان بیماری های پوستی تجویز می شود و در فرم 0.75منبع:جدیدترین در دسترس می باشد.

آمپول مترونیدازول

اگر در حین جراحی عمل روده ، روده دچار عفونت شود، پزشک در طی یک دوره درمانی از تزریق وریدی آمپول مترونیدازول استفاده می کند.آمپول مترونیدازول به فرم 500 میلی گرم /100 میلی لیتر میباشد.

شیاف مترونیدازول 

شیاف مترونیدازول زمانی تجویز می شود که عفونت مرتبط با بیماری های التهابی لگن باشد که در برخی از عفونت ها یک دوز واحد می توان آن را درمان کند. شیاف مترونیدازول در فرم 500 میلی گرم در دسترس است.

مترونیدازول چیست

مترونیدازول یک داروی ضد تک یاخته اس و از آن برای درمان آمیبیاز خارج از روده مورد استفاده قرار می گیرد.این دارو بیشتر برای تروفوزوئیت ها تجویز می شود و می تواند آنها را نابود کند، اما ممکن است تاثیری بر روی انگله ای روده ای نداشته باشد، به همین خاطر است که برای حذف کامل عفونت می بایست با یک آمیب کش روده ای تجویز شود.

 موارد مصرف مترونیدازول

مترونیدازول یک داروی آنتی بیوتیکی می باشد که برای درمان آبسه مغزی ، عفونت های دستگاه تناسلی زنان، واژینیت ، کولیت ، عفونت های گوارشی مانند هلیکوباکتر پیلوری تجویز می شود.

مقدار مصرف مترونیدازول

این دارو برای تجویز آن به شدت بیماری و سن بیمار مرتبط می باشد که از دوز های مختلف هر 8 ساعت یک بار برای درمان بیماری تجویز می شود.دوز معمول 250 تا 500 میلی گرم سه بار در روز به صورت خوراکی یا وریدی می باشد.

 مترونیدازول برای عفونت دندان

مترونیدازولاز جمله انتی بیوتیک هایی می باشد که دندانپزشکان نیز برای بیماران خود تجویز می کنند. این تجویز برای برخی از عفونت های دندانی می باشد و ممکن است برای تمام افراد مناسب نباشد. دوز مصرفی مترونیدازول برای عفونت دندان 500 میلی گرم هر 8 ساعت می باشد.

نحوه مصرف مترونیدازول

مقدار مصرف مترونیدازول به مدت 10 روز می باشد و در برخی موارد که عفونت شدیدتر باشد پزشک برای چند هفته آن را تجویز می کند.

مترونیدازول را باید کامل و تا تمام شدن داروی تجویزی مصرف کنید،حتی اگر علائم بیماری از بین رفته باشد.زیرا ممکن است عفونت به طور کامل پاک نشده باشد.

بهترین زمان مصرف برای کاهش مشکلات گوارشی می توانید قصر مترونیدازول را بعد از غذا مصرف کنید.

سوسپانسیون خوراکی (شربت مترونیدازول) مترونیدازول را قبل از غذا و با معده خالی مصرف نمائید.

 هشدارهای مهم مصرف مترونیدازول

در زمان مصرف مترونیدازول از مصرف الکل خودداری کنید زیرا ممکن است باعث عوارض خطرناکی شود.

اگر در حال مصرف مبندازول هستید قبل از تجویز مترونیدازول با پزشک مشورت کنید.

مترونیدازول واژینال در درمان عفونت های واژن مورد مصرف قرار دارد و ترکیب مترونیدازول و آموکسی سیلین در درمان برخی عفونت ها استفاده می شود.

اگر مبتلا به بیماری های کبد یا کلیه ، سیستم عصبی ، بیماری معده یا روده ، کمبود گلبول قرمز ، عفونت قارچی و اختلال عصبی هستید میبایست به پزشک خود اعلام کنید تا پزشک بتواند بهترین تجویز را برایتان انجام دهد

تداخلات دارویی مترونیدازول

مترونیدازول مانند بیشتر داروها ممکن است با داروهایی در تداخل باشد که می تواند عوارض داروها را بیشتر کند، به همین خاطر در زمان تجویز با پزشک درباره داروهای مصرفی خود مشورت کنید.

مترونیدازول با داروهای  سایمتیدین ، فنوباربیتال ، داروهای ضد انعقاد ، فلورویوراسیل ، لیتیوم ها و فنی توئین ها نباید مصرف کرد

عوارض جانبی مترونیدازول

از عوارض های مترونیدازول می توان به اسهال، ادرار دردناک، مشکل در خواب، افسردگی، سرگیجه، تاول، زخم دهان اشاره کرد که در صورت برطرف نشدن این عوارض می بایست با پزشک خود تماس بگیرید.

 عوارض شایع مترونیدازول عبارت است از:

 • سردرد، ، افسردگی، بی قراری، ضعف، خستگی، خواب آلودگی
 • خارش، برافروختگی، کهیر
 • کرامپ های شکمی، تهوع، استفراغ، بی اشتهایی، خشکی دهان
 • تیرگی رنگ ادرار، سوزش ادرار
 • لکوپنی گذرا، نوتروپنی
 • ترومبوفلبیت در محل تزریق وریدی
 • طعم فلزی، تب، ژنیکوماستی، احتقان بینی

مصرف مترونیدازول در بارداری

مترونیدازول در دوران بارداری مخصوصا در سه ماهه اول بارداری نباید مصرف شود زیرا ممکن است به نوزاد متولد نشده آسیب برساند و همچنین در گروه B بارداری قرار دارد.

مصرف مترونیدازول در شیردهی

مترونیدازول به سرعت به شیر مادر منتقل می شود و هنوز تحقیقات کاملی انجام نشده و مشخص نیست که به کودک شیرده اسیب می رساند یا خیر. به همین خاطر قبل از تجویز با پزشک مشورت کنید. زیرا ممکن است پزشک تشخیص دهد شیردهی را قطع کنید.

اشکال دارویی مترونیدازول

 • قرص مترونیدازول 250 میلی گرم
 • قرص واژینال مترونیدازول  500 میلی گرم
 • شیاف واژینال مترونیدازول  500 میلی گرم
 • سوسپانسیون خوراکی مترونیدازول 125 میلی گرم / 5 میلی لیتر
 • آمپول مترونیدازول 500 میلی گرم / 100 میلی لیتر
 • ژل موضعی مترونیدازول 0.75 منبع:جدیدترین
 • ژل واژینال مترونیدازول واژینال 0.75 منبع:جدیدترین
مبنع: مجله شفا