با علائم اولیه ابتلا به دیابت و شیوه‌های کنترل دیابت در طب سنتی آشنا شوید

با علائم اولیه ابتلا به دیابت و شیوه‌های کنترل دیابت در طب سنتی آشنا شوید

تشنگی و گرسنگی مفرط، ادرار زیاد و مکرر، زخم یا خونریزی دیربهبود ، کاهش وزن بدون دلیل، خواب آلودگی و خستگی غیرمعمول، خواب رفتن و مشاهده قارچ در پوست از مهم‌ ترین علائم ابتلا به این بیماری است.

متخصص طب ایرانی گفت: در بیماری دیابت، توانایی تولید انسولین در بدن از بین می‌رود؛ در نتیجه بدن در برابر انسولین مقاوم می‌شود و انسولین تولیدی نمی‌تواند عملکرد طبیعی خود را انجام دهد.

محمود قادری متخصص طب ایرانی به بیماری دیابت اشاره کرد و گفت: دیابت یا بیماری قند، یک اختلال متابولیک (سوخت و سازی) در بدن است. در این بیماری توانایی تولید انسولین در بدن از بین رفته، بدن در برابر انسولین مقاوم می‌شود و بنابراین انسولین تولیدی نمی‌تواند عملکرد طبیعی خود را انجام دهد.

وی به علائم اولیه بیماری دیابت اشاره کرد و گفت: تشنگی و گرسنگی مفرط، ادرار زیاد و مکرر، زخم یا خونریزی دیربهبود ، کاهش وزن بدون دلیل، خواب آلودگی و خستگی غیرمعمول، خواب رفتن و مشاهده قارچ در پوست از مهم‌ ترین علائم ابتلا به این بیماری است.

قادری در ادامه افزود: اگر فردی یک یا چند علامت از این علائم را داشت، باید سریع به پزشک مراجعه کرده و مراتب را به وی اطلاع دهد تا به عوارض بعدی آن دچار نشود.

وی تست دیابت برای افرادی که احتمال ابتلا به این بیماری دارند، را امری ضروری دانست و گفت: اگر 2 بار قند خون غیر ناشتا در افراد مشکوک بالاتر از 200 باشد، بیماری دیابت قطعی است؛ هم‌چنین اگر قند کمتر از 100باشد، دیابت وجود ندارد و اگر بین 100 تا 126 باشد احتمال دیابت در فرد مشکوک بالا است و فرد باید تست تحمل گلوکز را انجام دهد.

متخصص طب ایرانی افزود: هرچه بیماری دیابت زودتر تشخیص داده شود، تغییر در روش زندگی (اصلاح رژیم غذایی، ورزش، کنترل وزن و مصرف دارو) زودتر انجام شده و تخریب ناشی از قند خون بالا دیرتر اتفاق می‌افتد.

وی در پایان راه‌های درمان تأثیرگزار دیابت در طب سنتی را اصلاح سبک زندگی، پرهیزهای غذایی، ورزش و پیاده‌روی روزانه، ماساژ کف پاها و دارچین به صورت دم‌نوش عنوان کرد و گفت: پرهیز از استرس، اضطراب و نگرانی در کنترل روزانه قند خون و بیماری دیابت الزامی است.