ساخت موبایلی که از عنبیه چشم شما اسکن می گیرد

ساخت موبایلی که از عنبیه چشم شما اسکن می گیرد

پتنت ثبت شده توسط LG نشان می‌دهد G7 و مدل‌های آینده‌ی برند‌ کره‌ای از تکنولوژی اسکن عنبیه چشم بهره‌ می‌برند.

تلفن‌های همراه ال جی تا به امروز تنها از روش ساده‌ای مانند سلفی گرفتن برای بازکردن قفل موبایل استفاده می‌کردند اما شنید‌ه‌ها حاکی از آن است که این مهم احتمالاً با عرضه‌ی LG G۷ در سال آینده تغییر خواهد کرد.

پتنت ثبت شده توسط LG نشان می‌دهد G7 و مدل‌های آینده‌ی برند‌ کره‌ای از تکنولوژی اسکن عنبیه چشم بهره‌ می‌برند. این تکنولوٰژی بسیار شبیه به اسکنر‌هایی است که در موبایل‌های سری جدید خانواده‌ی گلکسی سامسونگ بکار رفته بود. مانند نمونه‌های مشابه، این اسکنر می‌تواند در شرایط مختلف نوری فعال باشد اما ممکن است LG ویژگی‌های امنیتی جدیدی در ساخت آن بکار برد.

این ویژگی قرار است کاربر را وادار کند که با چشم‌های خود یک سری از نقاط روی نمایشگر را دنبال کند تا بدین شکل از شکسته شدن این قفل با عکس ثابت جلوگیری کند.

در نمایشگاه Korea Electronics Show سال گذشته، LG نوعی جدید از ماژول یکپارچه را رونمایی کرد که می‌توانست همزمان به عنوان دوربین سلفی و اسکنر عنبیه‌ی چشم فعالیت کند. اما هنوز خبری از رونمایی آن برای استفاده تجاری در تلفن‌های هوشمند به گوش نرسیده است.

نحوه فعالیت اسکنر‌های عنبیه بدین شکل است که چشم کاربر را بوسیله نور فروسرخ روشن می‌کند تا بدین‌شکل عکس‌هایی با جزئیات بالاتری از عنبیه‌ تهیه کند. نور فروسرخ، سیمای پیچیده‌ای از عنبیه (به خصوص چشم‌هایی با رنگ تیره) را نمایان ‌می‌کند که مشاهده‌ آنها در نور معمولی غیرممکن است.

برای مثال Note 7، مجهز به دوربین جلوی دومی است که تنها به اسکن عنبیه اختصاص دارد. این دوربین بسیار حساس‌تر از یک دوربین سلفی است و قادر به دریافت طول‌موج‌هایی از طیف فروسرخ است درحالیکه اصولا دوربین‌های معمولی طوری ساخته می‌شوند که نور‌های فروسرخ را به علت تاثیرات منفیشان دریافت نکنند.

گزارش شده که LG به دنبال تجمیع نقاط قوت این دو نوع دوربین است تا بوسیله‌ی مکانیزم تغییر فیلتر بتواند به یک دوربین معمولی اجازه دهد تا در مواقع مورد نیاز نور فروسرخ را ببیند.