ارائه مجوز ویندوز 10 برای کنترل و دسترسی بیشتر به برنامه‌ها

ارائه مجوز ویندوز 10 برای کنترل و دسترسی بیشتر به برنامه‌ها

در ماه آوریل، مایکروسافت برخی از نگرانی‌های امنیتی اولیه خود را در Windows 10 Creators Update در سطح جمع‌آوری داده‌های ساده، امنیتی، پایه‌ و پیشرفته کامل کرد و درنهایت شیوه‌ی جدیدی از نحوه جمع‌آوری اطلاعات را نشان داد.


مایکروسافت با ایجاد تغییرات تدریجی در تنظیمات حریم خصوصی کاربران به‌وسیله Windows 10 Creators Update (آپدیت رداستون3)، به کاربران اجازه می‌دهد تا کنترل بیشتری بر داده‌هایشان داشته باشند.

در ماه آوریل، مایکروسافت برخی از نگرانی‌های امنیتی اولیه خود را در Windows 10 Creators Update در سطح جمع‌آوری داده‌های ساده، امنیتی، پایه‌ و پیشرفته کامل کرد و درنهایت شیوه‌ی جدیدی از نحوه جمع‌آوری اطلاعات را نشان داد.

اکنون، مایکروسافت به‌عنوان غول نرم‌افزاری، در آینده‌ای نزدیک با استفاده از Windows 10 Creators Update تغییراتی را در تنظیمات حریم خصوصی اعمال می‌کند که قرار است این آپدیت در اکتبر 2017 منتشرشده و به شما اجازه کنترل بیشتر بر برنامه‌های کاربردی موجود در دستگاهتان را خواهد داد.

درست مثل برنامه‌های موجود در فروشگاه App گوشی هوشمند شما، برنامه‌های موجود در فروشگاه ویندوز نیز مجوز دسترسی به ویژگی‌های حیاتی کامپیوتر شما مانند دوربین، میکروفون، تقویم، مخاطبین، موسیقی، تصاویر و کتابخانه‌های ویدئویی را خواهند خواست.

درحالی‌که Android و iOS به شما اجازه می‌دهند تا مجوزهای دسترسی برنامه را برای موارد حساس محدود کنید، در به‌روزرسانیWindows 10 Creators ، این مجوز به‌جز برای برنامه موقعیت‌یاب مکانی که نیاز به مجوز صریح کاربر دارد برای بقیه برنامه‌ها به‌طور ضمنی اعلام‌شده است.

اما، این امر به سمت تغییر می‌رود.

برای هر برنامه جدید نصب‌شده در Windows 10 Fall Creators Update، سیستم‌عامل از کاربران برای دسترسی به دوربین دستگاه، میکروفون، مخاطبین، تقویم، تصاویر و سایر اطلاعات مجوز صریح ‌خواهد خواست.

مایکروسافت در پستی با موضوع جزئیات پیشرفت‌ در حریم خصوصی نوشت: "با شروع به‌روزرسانیFall Creators ، ما این قابلیت‌ را به دستگاه‌هایی که برنامه‌هایشان را از طریق فروشگاه ویندوز نصب می‌کنند، گسترش می‌دهیم."

"از شما خواسته می‌شود تا، قبل از اینکه برنامه بتواند به قابلیت‌های کلیدی دستگاه یا اطلاعات شما مانند دوربین، میکروفون، مخاطبین و تقویم دسترسی پیدا کند، انتخاب کنید، که کدام برنامه‌ها، می‌توانند به ویژگی‌های خاص دستگاه شما دسترسی پیدا کنند."

به هر حال، هنگامی‌که کاربران Fall Creators Update را نصب کنند، برنامه‌های موجود بر روی دستگاه شما مجوز‌های قبلی خود را حفظ خواهند کرد، اما به‌محض اینکه برنامه‌ جدیدی از فروشگاه رسمی ویندوز نصب شد، صراحتاً نیاز به دسترسی را اعلام خواهد کرد.

برای بررسی و مدیریت مجوز دسترسی برنامه‌های موجود بر روی دستگاه خود، می‌توانید به تنظیمات Start → Settings → Privacy (حریم خصوصی → تنظیمات → شروع) مراجعه و برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مجوزهای برنامه ویندوز نیز به این لینک سری بزنید.

به‌زودی مایکروسافت برای اعمال تنظیمات حریم خصوصی، ویندوز را تست خواهد کرد. بنا بر اعلام مایکروسافتWindows 10 Fall Creators Update در تاریخ 17 اکتبر منتشر خواهد شد.