نحوه مذاکره درباره پیشنهاد کاری

نحوه مذاکره درباره پیشنهاد کاری

ممکن است تا کنون برای شما نیز این اتفاق افتاده باشد که به محض دریافت هر گونه پیشنهاد کاری احساس کنید که توانایی انجام آن را دارید

ممکن است تا کنون برای شما نیز این اتفاق افتاده باشد که به محض دریافت هر گونه پیشنهاد کاری احساس کنید که توانایی انجام آن را دارید. به هر حال بهترین راه برای قبیل پیشنهادات این است مطمئن شوید که این کار دقیقا همان چیزی است که شما می خواهید. به دلیل اینکه قبول کار تعهد زمانی خاص خود را دارد و شما یک بار فرصت دارید بازه ی حقوق خود را مشخص کنید مذاکره یکی از مهارتهای حیاتی در طول پیشنهاد کار است.۱- خصوصیات را مشخص کنید.

یکی از نکات مهم هنگام دریافت پیشنهاد کاری این است که بدانید چه کاری باید انجام دهید. از مدیر استخدام کننده یا رابط خود در شرکت در مورد ابعاد این پیشنهاد سوال کنید. برخی از سوالات به شرح زیر است:
-حقوق و دستمزد چگونه خواهد بود؟
-محل کار کجاست و آیا امکان انتقال به جایی دیگر وجود دارد؟
-مزایای آن چیست؟ مرخصی با حقوق، امکان کار از راه دور و غیره
-پاداش خواهد داشت؟
-تاریخ شروع چه وقت خواهد بود؟

۲- از کارفرما برای پیشنهاد تشکر کنید حتی اگر این پیشنهاد باب میل شما نباشد.

هنگام پذیرش پیشنهاد متواضع و متشکر باشید. سعی کنید هر گونه احساس نا امیدی و نارضایتی را هنگام دریافت پیشنهادات سطح پایین، پنهان کنید.

۳- یک چارچوب زمانی برای تصمیم گیری ایجاد کنید.

هنگام دریافت پیشنهاد هیجان زده نشوید که بلافاصله کار را قبول کنید یا شروع به مذاکره کنید. به خودتان فرصت فکر کردن بدهید و جملاتی شبیه موارد زیر بگویید: از پیشنهاد شما متشکرم و برای شروع بسیار هیجان زده هستم اما منتظر دریافت پاسخ از سازمانهایی دیگر هستم، می توانیم هفته ی بعد در مورد این پیشنهاد بحث کنیم؟
- با کارفرما در مورد انتظارات شرکت صحبت کنید و وارد میدان شوید. اگر شرکت نیاز به استخدام فوری دارد می توانید زودتر به پیشنهاد آنها پاسخ دهید. بهترین بازه ی زمانی فکر کردن در مورد پیشنهادات یک روز تا یک هفته است.
-
نگران از دست دادن پیشنهاد کار هنگام درخواست زمان برای فکر کردن نباشید چون این موارد به ندرت رخ می دهد. کارفرمایی مه واقعا خواستار استخدام شما باشد به شما زمان مورد نیاز را خواهد داد. کارفرمایی که قبل از آگاهی از تصمیم شما از پیشنهاد خود به شما منصرف می شود ممکن است در حال تقلب باشد یا به طور کلی در مدیریت کارکنان خود ضعیف است. خود را خوش شانس بدانید که از این مخمصه خلاص شدید.

۴- کارهای خود را انجام دهید.

قبل از گفتن کلمه‌ی «بله» و امضا کردن هر چیزی به آن فکر کنید. ابتدا پیشینه‌ی مالی شرکت را بررسی کنید تا تعیین شود که شرکتی که می‌خواهید با آن‌ها همکاری کنید تاکنون به چه صورت عمل کرده است و آینده‌ی شما در این کسب و کار به چه صورت خواهد بود.
-با سایر کارکنان صحبت کنید. در صورتی که دوستان یا رابط‌های تجاری با شرکت مورد نظر دارید، از آن‌ها در مورد کار در شرکت سوال کنید. شما هرگز نمی‌توانید شرایط واقعی کار را درک کنید، مگر این که با فردی در داخل شرکت صحبت کنید. در صورتی که کسی در شرکت را نمی‌شناسید، به صورت تصادفی با کارمندان شرکت صحبت نکنید بلکه به جای آن پیام‌های رد و بدل شده در فضای آنلاین را بخوانید تا بتوانید نکات و نشانه‌هایی مد نظر کارمندان را درک کنید.
-شرح بیان ماموریت‌های شرکت را بگیرید. بررسی کنید آیا شرح بیان ماموریت‌های سازمان همراستا با اخلاق کاری فردی یا اهداف شماست یا خیر.

۵- در مورد کار بالقوه‌ای که می‌تواند نیازها یا اهداف شما را برآورده کند، تفکر کنید.

مزایا و معایب کار بالقوه‌ی فعلی و اثرات آن در زمینه‌های مهم زندگی شما چیست. از آن‌جایی که اکثریت زمان خود را در طول هفته در محیط کار به سر می‌برید، پیدا کردن کار مناسب و حرفه‌ای متناسب با شخصیت شما اهمیت بالایی دارد. این سه نیاز را در نظر داشته باشید:
-نیازهای فردی: آیا این کار نیازهای هوشی، خلاقیت و کنجکاوی ذاتی شما را ارضا می‌کند؟آیا می‌توانید خود را با فرهنگ موجود در محیط کار تطابق دهید؟ آیا انگیزه‌ای برای کار در این محیط دارید؟
-نیازهای خانوادگی: آیا این کار با علایق و وظایف خانوادگی شما سازگاری دارید؟ آیا به لحاظ جغرافیایی به اندازه‌ی کافی به محل زندگی شما نزدیک است تا بتوانید زمان کافی در خانه سپری کنید؟ آیا این کار می‌تواند باعث پر رونق شدن محیط خانواده‌ی شما شود؟
-اهداف حرفه‌ای. ایا می‌توانید آینده‌ی شغلی خود را در این سازمان متصور شوید؟ آیا جایی برای رشد وجود دارد؟ آیا آموزش‌های رقابتی، تجربه‌ی کاری به شما پیشنهاد داده می‌شود ؟ آیا امنیت شغلی دارید؟

۶- به دنبال رقابت باشید.

در طول مذاکره رقبای شرکت که می‌توانند بر شما نفوذ داشته باشند را بشناسید. در مورد حقوق و مزایای دو یا سه شرکت با استفاده از موتورهای جستجوگر حرفه‌ای مانند Career.com,Monster.com , Salary.com جستجو کنید. در نظر داشته باشید که هر کار را با توجه به مزایای و قسمت‌های مختلف کاری آن باید مقایسه کنید، اما اطلاعات جامعه مربوط به پیشنهادات کاری را می‌توان براحتی با یکدیگر مقایسه کرد.

۷- بررسی کنید که شما چه قدرت نفوذی دارید.

قدرت نفوذ قابلیت کنترل یا نفوذ در یک موقعیت است. آشفتگی فکری می‌تواند قدرت نفوذ شما را سلب کند. به زودی شما باید بر سر مسائل بسیار جزئی چانه زنی کنید:
قدرت نفوذ قوی‌تر
-شما کاندید بهتری برای موقعیت‌های رده بالا و حساس خواهید بود.
-شما پیشنهادات قابل احترام‌تری از سوی شرکت‌های مختلف در زمینه ی کاری/صنعتی رشته ی خود دریافت خواهید کرد.
قدرت نفوذ ضعیف‌تر
-شما می‌دانید شرکت می‌خواهد هر چه زودتر جایگاه شغلی را پر کند.
-شما می‌دانید که در آند «استاندارد صنعتی» برای این موقعیت کاری چقدر است.

متد ۲: مذاکره در مورد بهترین پیشنهاد
۱- با رابط خود یا مدیر استخدام در ارتباط باشید.

به منظور ملاقات حضوری با آن‌ها تماس بگیرید. از پشت تلفن یا حتی بدتر از آن از طریق ایمیل مذاکره ی کاری را شروع نکنید. گفتن «نه» به فردی به صورت حضوری به مراتب سخت از گفتن آن از پشت تلفن است. علاوه بر این، ارتباطات انسانی چهره به چهره برای تعاملات بعدی کار شما از اهمیت بالایی برخوردار است- از این مرحله به آسانی عبور نکنید.

۲- قبل از رفتن به مذاکره، اهداف خود و حداقل درآمد مورد نظر خودتان را مشخص کنید.

حداقل پیشنهاد مقدار مطلق درآمدی است که شما دریافت می‌کنید. درآمد هدف مقداری است که مد نظر شماست. بین این دو عدد باید ارتباطی را پیدا کنید. هر چه قدرت نفوذ بیشتری داشته باشید، تفاضل بین این دو عدد کمتر و کمتر خواهد شد.

۳- بدون اشاره کردن به هیچ رقم خاصی درخواست پول بیشتری داشته باشید.

در صورتی که هفته‌ی قبل پیشنهاد بهتری داشته‌اید،شما شایستگی درخواست کردن مقدار پول بیشتری را دارید. در هر صورت سعی کنید که بدون اشاره کردن به هیچ رقم خاصی درخواست مقدار درآمد بیشتری داشته باشید.
-چرا نباید به عدد خاصی اشاره کرد؟ در صورتی که محدوده‌های خاص برای درآمد تعیین کنید، کارفرما از مذاکره‌ی مجدد عقب نشینی خواهد کرد- در صورتی که پیشنهاد اولیه‌ی شما بیش از حد پایین باشد، احتمال این که در ردیف افراد مورد نظر قرار بگیرید، پایین است. در صورتی که شما اول به کارفرما پیشنهاد دهید، شما در موضع قدرت قرار می‌گیرید.
-باید به این صورت پیشنهاد خود را بیان کنید:« در مورد فرصت پیش آمده برای شروع کار و همکاری با شما بسیار هیجان زده هستم و فکر می‌کنم که برای هر دو طرف این همکاری مثمر ثمر خواهد بود. آیا امکان افزایش حقوق وجود دارد؟ در صورتی که درآمد غیر قابل مذاکره است، در مورد آن به صورت جدی تصمیم‌گیری کند. در صورتی که قابل مذاکره است، سعی کنید برای دست‌یابی به هدف خود بر سر آن مذاکره کنید.

۴- تلاش‌های کارفرما برای مشخص کردن پایین آوردن رقم را ردیابی کنید.

در این نقطه، کارفرما سعی در مذاکره دارد، آن‌ها امیدوارند که شما دچار اشتباه تاکتیکی شوید و رقمی پیشنهاد دهید که آن‌ها بتوانند به شما بگویند خارج از بودجه کاریشان است. تکان نخورید. در این‌جا سناریوهای تندرویی وجود دارد که در آن کارفرما از شما می‌خواهد مبلغی را تعیین کنید. در این صورت در پاسخ باید گفت:
-کارفرما: خب برای حقوق اولیه چه مبلغی مد نظر شماست؟
-شما: با توجه به مسولیت‌های کاری بنده، امیدوارم حقوق اولیه‌ی من کمی بالا باشد.
-کارفرما: مقدار حقوق قابل مذاکره است، و مطمئنا شما یکی از بهترین انتخاب‌ها ما خواهید بود، اما تا زمانی که ندانیم درخواست شما چه قدر است، در تاریکی بسر می‌بریم.
-شما: نرخ‌های من با نرخ‌های بازار افراد در (صنعت شما) با x سال سابقه ی کاری در رقابت است.
-کارفرما:در صورتی که به من مبلغ مورد نظرتان را مشخص نکنید، نمی‌توانم پیشنهادی به شما داشته باشم.
-شما: نرخ رقابتی برای خدمات من باید بین مقادیر x,y باشد. در صورت نیاز شما باید محدوده‌ای برای کارفرما تعیین کنید اما این کار لزوما به معنای اجبار کردن برای آن‌ها نیست.

۵- منتظر کارفرما باقی بمانید تا به شما رقمی را پیشنهاد کند.

اغلب در این مرحله سکوت ناخوشایندی حاکم می‌شود، اما ارزش منتظر ماندن دارد. زمانی که کارفرما رقم را به شما پیشنهاد می‌کند، لبخند بزنید و منتظر ادامه‌ی سخنان وی باشید. این یک شانس است در طول این مدت کارفرما دچار تردید می‌شوند ، آن‌ها به این فکر می‌کنند آیا امکان پیشنهاد دادن رقم بالاتری به شما وجود دارد یا خیر.

۶- پیشنهاد بهتری ارائه کنید در صورتی که احساس می‌کنید ارزش آن را دارد.

خود را در موقعیت کارفرما قرار دهید و در صورتی که فکر می‌کنید امکان مذاکره‌ی مجدد برای پیشنهاد بهتری وجود دارد، برای آن برنامه کنید. در صورتی که فکر می‌کنید که کارفرما ۲۰۰۰۰ دلار را به شما پیشنهاد دهید، این به دور از واقعیت است. در عین حال، می‌توانید در شرکت با رقم بالاتری باقی بمانید می‌توانید شکاف بین حداقل درآمد و درآمد مورد نظر خود را به حداقل برسانید. در هر صورت پیشنهاد خود را بالا ببرید اگر از قدرت نفوذ خود مطمئن هستید.
- از قدرت نفوذ خود استفاده کنید. آیا پیشنهاد دیگری از سوی رقیبان دریافت کرده‌اید؟ آیا استعداد بالاتری در این زمینه دارید؟ در هر صورت لاف نزنید و از نزدیک بودن مقدار پیشنهادی به مقدار مورد نظر خود مطمئن شوید.
-آماده‌ی کناره‌گیری باشید. زمانی که پیشنهاد بهتری دارید، به یاد داشته باشید که کارفرما قادر به برآورده کردن تمام الزامات شما نیست. در این صورت، تنها کناره‌گیری کنید. استراتژی ریسک را در نظر داشته باشید، شما می‌توانید بلوف‌های کارفرما را شناسایی کنید و در صورت مغایرت با خواسته‌ها کناره‌گیری کنید.

۷- مزایای کار را در نظر بگیرید و خواسته‌های خود را پردازش کنید.

در صورتی که بر سر حقوق درحال مجادله هستید، و احساس می‌کنید به جای پر بار بودن بحث به جدال کشیده شده است، می‌توانید در مورد مزایای کار صحبت کنید. از آن‌ها بخواهید که توانایی‌ها و استعدادهای شما را با الزامات کار تطابق دهند، در مورد اضافه کاری بحث کنید و در مورد کمک هزینه‌های سفر سوالاتی بپرسید. اگرچه این مسائل جزئی هستند، اما تاثیر مالی بزرگی بر روی دوره‌ها و سال‌های کاری شما دارد.

۸- همه چیز را بنویسید.

پس از استفاده کردن از قدرت نفوذ خود برای مذاکره برای بهترین درآمد و مزایای بهترین پیشنهاد خود را بنویسید. در صورتی که کارفرما بهترین پیشنهاد را به شما نداده است، جزئیات مربوط به قرداد و روز شروع کار را جویا نشوید، چون این موقعیت بهترین موقعیت برای شما نیست. متاسفانه این اتفاق می‌افتد. مطمئن شوید که همه چیز مربوط به پیشنهاد را نوشته‌اید.
متد ۳:ملاحظات دیگر را در نظر بگیرید.

۱- در طی کل فرآیند مذاکره شنونده‌ی خوبی باشید.

کل فرآیند مصاحبه فرصتی برای دو طرف است تا از احساس در مورد یکدیگر مطمئن شوید. اگر چه به نظر می‌رسد آن‌ها با شما در حال مصاحبه هستند، اما شما نیز با آن‌ها مصاحبه می‌کنید. اگر احساس می‌کنید که کارفرما دائما از تعهدات شرکت با شما صحبت می‌کند، صادقانه صحبت نمی‌کند یا در مورد پایین بودن دستمزد و حقوق شما را می‌ترساند، در مورد کار در آن جا واقعا تصمیم بگیرید. در صورتی که تمایل به انجام این کار دارید، احتمالا کار در این مکان برای مدت زمان طولانی چندان لذت بخش نخواهد بود.
روند مذاکره یک جنگ است، اما از قرن ۱۶ به بعد این جنگ معادل‌سازی شده است و به روند مدرن پیش می‌رود. روند مذاکره باید مدنی باشد و پر از قوانین دولتی. در صورتی که احساس نبرد در میدان‌های ویتنام را دارید، دور شوید.

۲- در زمان مطرح کردن حقوق، مقدار دقیق را بخواهید.

در مذاکره بر سر حقوق، پرسیدن ۵۸۷۴۵ دلار به مراتب بهتر از ۶۰۰۰۰ دلار است، اگر پیشنهاد کمتری به شما شده است. چرا؟
پژوهش های جدید نشان می‌دهد کسانی که به دنبال حقوق مشخص شده با یک عدد به جای یک عدد رند هستند، بیشتر توسط کارفرمایان جلب می‌شوند. این ایده ناشی از این است که اعداد دقیق به افراد نشان می‌دهد که شما کار خود را بر اساس نرخ‌های مقایسه‌ای بازار انجام می‌دهید. از سوی دیگر، افرادی که به دنبال اعداد رند هستند مانند ۶۰۰۰۰ دلار، دانش خاصی در مورد کل کار و قیمت آن در بازار ندارند.

۳- از حس همدری افراد استفاده نکیند.

در مورد هزینه‌های همسر بیمار خود یا افزایش هزینه‌های مهد کودک فرزندان‌تان در طی مذاکره بحث نکنید. کارفرما نمی‌خواهد این مسائل را بشنود و حتی می‌تواند اثرات منفی بر روی وی داشته باشد. کارفرما می‌خواهد در مورد مهارت شما اطلاعات کسب کند و این فرصت بزرگی برای شما است. بر روی مهارت‌های خود تمرکز کنید.

۴-با ادب باشید، در طول مذاکره پل‌های پشت سرتان را خراب نکیند.

در طول مذاکره، بهترین رفتار را داشته باشد. احتمالا دچار استرس شوبد یا ناراحت باشید یا ترسیده‌اید اما آرام باشید و مدنیت خود را حفظ کنید. این برای شما بهترین منافع را در پی دارد. شما هرگز نمی‌دانید که شخص درحال مصاحبه با شما چه کسی است یک شریک کاری است یا سرپرست اصلی شرکت.
حتی اگر مذاکره ی شما بی ثمر باشد و در نهایت کاری دریافت نکردید، ممکن است شرایط تغییر کند و شما خودتان به مرجعی برای کارهای آتی تبدیل شوید. مودب باشید و اجازه‌ دهید برای ارتباطات بعدی نیز فرصت باقی بماند.

۵- اعتماد به نفس داشته باشید.

در مورد مهارت‌ها، تجربه‌ی کاری و قابلیت‌های خود مطمئن باشید تا بهترین معامله برای خودتان داشته باشید. برآورد بالای شما از خودتان باید معقولانه باشد و به گونه‌ای فعالانه به کارفرمای بالقوه ترجمه شود.
قدرت باعث افزایش اعتماد به نفس شما می‌شود، در طول فرآیند مصاحبه با آرامش ژست بگیرد. دانشمندان کشف کرده‌اند که افرادی که قدرت مطرح کردن خود را دارند در عرض چند دقیقه مقدار تستوسترون در بدن ان‌ها افزایش می‌یابد و استرس آن‌ها کاهش می‌یابد و می‌توانند آن را کنترل کنند.